Yatırımcı Arıyorum

Startup ve Doğru Ekip

Startup İçin Doğru Ekiple Çalışmak

Girişimcilik ve girişimcilik ekosistemi insanlara her gün yeni bir şey getirmeye ve öğretmeye devam ediyor. Bu heyecana kapılan kimselerden bazıları şirketleri ile var olmaya devam ederken, bazıları maalesef kaybolup gidiyor. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz startup şirketleri de elbette bu senaryodan kendi rolünü seçiyor ve oynuyor. Yapılan bir araştırma neticesinde ayakta kalmayı başarmış ve bekledikleri başarıyı yakalamış olan startup şirketlerinin en belirgin özellikleri doğru ekibi kurabilmiş olmaları olarak gösterilmiştir.

Startup şirketi için bir fikrinizin, kabul görecek ve ihtiyaçlara cevap olacak bir fikrinizin olması son derece önemli ancak tek başına yeterli değil. En az fikir kadar önemli bir diğer unsur doğru ekibi kurabilmektir. Peki nedir doğru ekip? Startup kelimesini çokça duyduğumuz ve başta gençlerin fevkalade heves edip atıldıkları startup şirketleri için hayati önem taşıyan ekip ve ekip çalışmaları, pazarı doğru analiz edebilme maharetine sahip olmaları, şirket kültüründe ortak noktada buluşabilmeleri ile belirginleşirler. Uyumlu, motive eden ve takım ruhunun ne olduğunu bilen kişilerden oluşan bir ekip başarıya diğerlerinden bir adım daha yakındır.

Startup’ta Uzmanlık Alanı

Herkesin sizin uzmanlık alanınıza yakın ve eğitiminin sizin eğitiminize benzer olmasını beklemek yerine, şahsın ne kadar azimli ve ekip ruhuna yatkın olduğu ile alakadar olmalısınız. Kişilerin yetenekleri de çok önemli bir kıstas olmalıdır. Örneğin siz muhasebe konusunda iyi iseniz bir diğer arkadaşınızın da pazarlama hususunda iyiliğini kabul etmelisiniz. Ortak fikir şirketin büyümesi olmalı ve ekipteki herkes canla başla buna inanmalıdır. Tüm ekibin birbirini tanıyor olması güveni de beraberinde getirecektir. Ekip, birbirinin heyecanını paylaşmalı ve ortak motivasyon yüksek tutulmalıdır. Bir kimsenin motivasyonu düştüğünde tüm ekip ona destek olabilmelidir. Bunlar önemli ayrıntılardır. Çalışma disiplini de özellikle ilk evrelerde büyük önem taşıyacaktır. Bu sebeple her saatte çalışmaktan gocunmayacak arkadaşlar bulabilmeniz hayati önem taşımaktadır.

Çoğu startup şirketinde ilk zamanlarda herkes her işi yapmaktadır. İlk aylarda statü görevler statü ile değil ihtiyaçlara göre dağılmaktadır. Belki de bir kaç ay kısıtlı ve az bir bütçe ile çalışacağınızın altını özellikle çizin. İşte bu noktada sizinle büyümek isteyen ve bu işe gönlünü veren arkadaşları ayırt edebilirsiniz. Ancak gerçekler bu şekilde bir yol çizebilir. Tüm bu şartlar altında, kötü gününüzde de yanınızda olacak ve ekibi bir aile gibi benimseyecek kişiler bulduysanız sizi ve startup şirketinizi kolay kolay yıkacak bir unsur olmayacaktır. Güçlü ve kenetlenmiş bir ekip, büyük ve kararlı bir adım gibidir.

Tüm bunların yanı sıra elbette müşterilerinize ulaşabilmek ve kendinizi, şirketinizi izah edebilmeniz için tanıtımlara ihtiyacınız olacaktır. Ulusal ve uluslar arası tanıtımlar da yükselmeniz de büyük rol oynayacaktır.

Startup Girişim Tanıtımı

kobivadisi.com/girişim ekle adresini ziyaret ederek, startup ve girişim projelerinizi ülkemiz tüm dünya genelinde tanıtabilirsiniz. Yolunuz açık, ekibiniz sağlam olsun.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Eray yorumu:

  Sitenizi ve yazılarınızı çok faydalı buluyorum.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz