Yatırımcı Arıyorum

Stok Fotoğrafçılık ile Gelir Elde Etmek

Stok Fotoğrafçılık Yapmak

Günümüz teknolojisi göz önüne alındığında stok fotoğraf sitelerinin yükselişi ile imaj sektörü ve de belli başlı kurallar ile birleştirilerek bir dijital ortam sektörüne dönüşmeye başladı. Bu sektörlerin en tercih edilenin başında stok fotoğrafçılığı yer almaktadır. Birçok site üzerinde stok fotoğraflar mevcuttur. Bu stok fotoğrafları kullanımı için site içerisine üye olarak kullanılabiliyor.

Stok fotoğrafçılığında önemli belli başlı kriterler mevcuttur. Bu kriterlerin başında ne istediğiniz ve de ne çektiğiniz olacaktır. Site üzerinde yüklediğiniz ya da satın almış olduğunuz fotoğraflara bakıldığında, site açısından düşünülecek olursak kullanıcı kişilere sitenin şartlarını kabul etmiş olmasıdır.

Stok Fotoğraf ile Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Stok fotoğrafçılık ile kazanç elde etmek istediğiniz site üzerinde satılan her imajdan gelir elde ediliyor. Fakat yüklenen imaj boyutları da büyük önem taşıyor. Kullanılan makinanın çözünürlüğü ne kadar büyük olursa satılacak fotoğrafta o kadar pahalı satışa sunuluyor. Diğer düşük çözünürlüklere oranla, büyük çözünürlüğü olan bir makine elde etmeniz daha sağlıklı ve kazançlı görünüyor. Fotoğrafların boyutlarındaki fiyatlandırmalar değişim gösterebiliyor.

Belli başlı internet ortamındaki bazı siteler yüksek çözünürlüklere upload sınırı koyabiliyor. Kişinin fotoğrafları ne kadar satılırsa o kadar fazla kazanç elde etme imkânı da büyüyebiliyor. Stok fotoğrafçılığın avantajlarından bir tanesi de daha önce kullanılmamış imajı, başka bir kullanıcı kişisel olarak satın alabiliyor. Bu gibi durumlarda çoklu imaj kategorisine giren kişinin imajı, kişinin daha çok gelir elde etmesine olanak sağlıyor.

Her meslek dalında olduğu gibi bu meslekte de belli başlı kurallar oluşturulmuştur. Genel olarak üreticiler göz önüne alındığında ürettikleri her ürün satılmıyor ise stok fotoğrafçılığındaki mantıkta aynı şekilde ilerliyor. Yüklenen her imajınız satılmayabiliyor. Global bir Pazar olan stok fotoğrafçılığı, sunulan ürünlerin geçerlilik beklentisine uyması gerekiyor.

Örnek verecek olursak, Noel döneminde satılması beklenen kişi imajının, cadılar bayramındaki satılması gereken kişi imajıyla arasındaki belli başlı farklar oluşabiliyor. Genel açıdan incelediğimizde global Pazar açısından kişinin kendi ürünlerinin pazarını ihtiyacına göre imaj üretebilir. Belli başlı bayramlarımız göz önüne alındığında koyun ya da post fotoğrafları, şeker ya da çikolata fotoğrafları yüklendiğinde bu imajlar talepleri arttırmaya olanak sağlayacaktır.

Stok Fotoğrafçılık Siteleri Nasıl Kullanılır?

  1. Fotoğraflarını satacağınız ya da kullanacağız site üzerine üye olmanız gerekiyor.
  2. Çekmiş olduğunuz her bir fotoğrafı site kurallarına uygun bir şekilde ve kalitede yüklemeniz gerekiyor.
  3. Yüklenmiş olan imajın arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak için ise anahtar kelimelerinizi özenle seçmeniz gerekiyor.
  4. Ayarlamalarını site içerisindeki kurallara göre yaptıktan sonra, kabul edilmesini beklemeniz gerekiyor.
  5. Son aşama da ise site için uygun görülen imajların satışının gerçekleşmesini beklemek gerekiyor.

Stok Fotoğrafçılık Nasıl Yapılabilir?

Nasıl Fotoğraflar Çekilmeli

İnternet ortamındaki stok fotoğrafçılığı yapan sitelerde büyük kazançlar elde edebilmeniz için çözünürlüğü büyük makineler edinmeli ve de çekilen fotoğrafların bir konsept içerisinde olmalıdır. Çekimlerde kullanılacak olan objelerim temizliğine dikkat edilmeli ve de fotoğraf çekimi için kullanılacak modellerin belirlenen konsept içerisinde poz vermelerine dikkat edilmelidir. Son olarak da site içerisinde belirlenmiş olan kurallar dâhilinde dijital düzenlemeler yapılmalıdır. Site içerisine yüklediğiniz fotoğraflardan binlercesine denk gelebilirsiniz. Sizin yapmanız gereken ise daha özgün fotoğraflar yükleyip, daha farklı açılardan fotoğraflarını çekerek yüklediğiniz fotoğrafların kişinin ilgisin çekmesini sağlamasıdır. Site içerisine atılan benzer fotoğraflar kişilerin kazancına bir katkına bulunmadığı gözlemlenmiştir.

Para kazanabileceğiniz fotoğrafları site içerisine yüklediğinizde, makro objektif ile çekilmiş fotoğraflar ile aralarında büyük bir fark olduğunu görebilirsiniz. Normal bir makine ile objektif makine arasında oldukça büyük farklar vardır. Stok fotoğrafçılığı mesleğinden kazanç sağlamanız için makinenizin de üst düzey ya da büyük çözünürlüklü bir makine olması şarttır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan fotoğraf stüdyosu iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Stok Fotoğrafçılık İşinde Yer ve Zamanın Önemi

Stok fotoğrafçılığı için yer ve zaman kişinin kendisi belirlemesiyle oluşur. Dışarıda çekeceğiniz fotoğraflar ile evde çekeceğiniz fotoğraflar arasında farklılıklar olabiliyor. Evde çekmek istediğiniz fotoğraflar için belli başlı ekipmanlar gerekebiliyor. Evde çektiğiniz fotoğrafı site üzerinden satın alacak kişinin dikkat ettiği imaj olduğundan, çadır içerisinde bile çekim yapılacak ise en üst düzey ışıklandırmalar tercih edilmelidir.

Ekipman ve kullanılan makineler stok fotoğrafçılığı için oldukça önem taşıyor. Çekilen fotoğrafların kaliteleri kullanıcı isteğine göre satılarak bireyin kazanç sağlaması hedefleniyor.

Özel Gün Fotoğrafçılığı Yapmak

Stok fotoğrafçılığında kazanacağınız deneyim, tecrübe ve çevre ile artık herkesin her alanda tercih ettiği özel gün fotoğraf çekim hizmeti ile de kazancınızı ciddi anlamda arttırabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz