Yatırımcı Arıyorum

Turnuva Düzenleyerek Gelir Elde Etmek

Birçok insanın bu serüvene katıldığı ve geçimini bu tarz işler ile sağladığı görülmektedir. Turnuva düzenlemek, uzaktan bakıldığında ne kadar kolay görülse de işin içerisine girildiğinde büyük bir dikkat ve özen gerektiren bir iş olduğu anlaşılmaktadır.

Turnuva nedir?

Turnuva, belirli kişi, kişilerin veya takımların katılım sağladığı karşısında farklı rakiplerin olduğu mücadele etme ve bundan para kazanma organizasyonudur. Bu organizasyon belirli zamanlarda eğlenceli geçse de bazı durumlar da farklı çatışmalara, atışmalara da yol açmaktadır.

Nasıl Turnuva Düzenleyebilirim?

Turnuva düzenleyebilmek için öncesinde bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araştırmanın içerisinde katılım ücreti, mekan vb. durumlar yer almaktadır.

Örnek verecek olursak; Bir oyunun turnuvasını düzenlemek istiyorsunuz, bu oyun hakkında belirli bilgileriniz ve turnuvada yaşanacak sıkıntılara çözüme kavuşturabilecek bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. CS:GO oyunu için turnuvalar yapıldığında en büyük sorunlardan bir tanesi kulaklık, klavye, mouse gibi ekipmanlar sorunudur. Bu ekipmanlarda çıkacak olan problemler hakkında bilgi sahibi ve bu sıkıntıları çözüme kavuşturulamayacağı anlaşıldığında ekstradan ekipman fazlalığı gerekmektedir.

İlk olarak bir oyun merkezine giderek oranın işletmecisi ile oturulur ve turnuva hakkında konuşulur, bu turnuvaya kaç kişi katılacağı, kaç bilgisayarın kullanılacağı, kaç kişilik veya takımlık turnuva olacağı hakkında bilgi verilir. Bu konuşma bittikten sonra bütçe konusu gelir bu iş için ne kadar bütçe ayıracaksınız, en can alıcı sorulardan bir tanesidir. İşletmeci kişiye bunu sıkıntısız bir şekilde sunmanız gerekmektedir. Oyun merkezini kullanacağınız için oranın işletmecisine de belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Çünkü işletmeci, her bilgisayardan kazanacağı parayı kısarak turnuvada yer alan kişilere, takımlara o bilgisayarları emanet etmektedir.

Bir diğer turnuva düzenlenebilecek yer olarak halı saha tercih edilebilir. Belirli bir topluluğa haber verildikten sonra o kişilerin aralarında takım oluşturması ve takımlar oluşturulduğunda o bilgilerin size verilmesi gerekmektedir. Siz, bu bilgileri öğrendikten sonra takımların müsait günlerini ve saatlerini öğrenebilir, halı saha işletmecisi ile sahaları kiralama konusunda fiyat indirimine gitmesini isteyebilirsiniz. İşletmeci kişi birçok takımın halı sahada mücadele edeceğini bildiği için kiralama konusunda indirime gidebilir. Örneğin bir halı sahanın saatlik kiralama ücreti 250 liraysa onu 200 liraya kadar çekebilir ve oynanan her maç için 50 lira kendinize kar payı koyabilirsiniz.

Turnuva Düzenleyerek Ne Kadar Para Kazanırım?

Bir önceki başlığımız olan ”Nasıl Turnuva Düzenleyebilirim?” başlığımızdaki örneklerden yola çıkarsak;

Halı saha turnuvasını ele alırsak, bu turnuvada 10 takımın yer aldığını düşünelim ve halı saha ücretinin 200 lira olduğunu varsayalım. Bu turnuvada her maç başına 50 lira kazanacağınızı göz önünde bulundurur ve günde 2 maç oynatmış olursak 2-3 saat içerisinde evinize cebinizde 100 lirayla geri dönebilirsiniz. Turnuvayı hafta sonu değil de hafta içerisinde oynatmış olursanız halı saha işletmecisinin hem kazanmış olduğu para artar hem de indirim konusunda size yardımcı olmuş olur. Turnuvanın düzenleneceği günler, saatler ve turnuvanın gidişatını iyi düşünüp bir plan oluşturmanız gerekmektedir.

Turnuva düzenlemek esasında bir bakıma, organizatörlüktür.

Ne kadar maliyeti var?

Bir oyun turnuvası için bir takımda 5 kişinin olduğunu farz edersek takım başı 100, takımdaki oyunculara düşen kişi başı ücreti ise 20 lira olarak belirleyebiliriz. Bu turnuvaya toplam 8 takımın katıldığı düşünülürse birinci takıma 300 TL , ikinci takıma 150 TL lira üçüncü takıma ise diğer düzenlenecek olan turnuvaya ücretsiz katılım ödülü verilebilir. Ödüller dağıtıldıktan sonra geriye kalan ücret ise 350 lira, bu ücretin 100 lirasını kendinize ayırabilir geriye kalan 250 lirayı ise oyun merkezi sahibine verebilirsiniz. Bu durumda biraz işletmeci kişi ile olan samimiyetiniz de devreye girmektedir. İşlerinizi büyütmüş olduğunuzda ise takım veya kişi sayısını arttırabilir kendinize düşen payı da bir nebze yükseltebilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz