iş rehberleri

Yeni Girişimciler Başarıya Nasıl Odaklanır?

Yeni Girişimci Olmak

Yeni girişimciler, attıkları adımlarda karşılaştıkları engellere rağmen, her şeye rağmen başarıya ulaşmak için daha hızlı büyümeye isteklidirler.

Birçok insan, yeni girişimcilerin başarı hikayelerini okumak için sabırsızlanıyor. Ne de olsa, ilgilendikleri endüstri de veya sektörde iyi bir yere geldiğini gördükten sonra kale almaya başlıyorlar. Girişimcilik kelimenin tam anlamıyla; bilinmeyene doğru bir yolculuktur ve hikayeler birbirinden farklıdır.

Girişimcilerin Ortak Özellikleri

Ancak, hepsinde başarılarına katkıda bulunan için birkaç ortak bileşen vardır:

Vizyon

İyi tanımlanmış bir vizyon, her girişimcinin bitiş çizgisini geçmek için ihtiyaç duyduğu bir hediyedir. Girişimcilerin başarısının ardındaki en büyük güç, en zor zamanlarda yol gösterici bir yıldız olarak ortaya çıkıyor. Bir girişim, başlangıçtan itibaren giriştikleri her alanda nasıl para kazanılacağını ve kanalize edileceğini öngörmelidir. İyi şeyler erken başlar ve girişimcinin aklında net bir tabloya sahip olmalıdır.

Hız

İşleri derhal yapmak, girişimcinin önceden belirlenmiş hedeflere ve dönüm noktalarına ulaşabilmelerinin ana nedenlerinden biridir. Başarılı start-up’lar hiçbir zaman bir şeyleri yapma sürecini geciktirmek istemezler ve en önemlisi işi önceliklendirmek olur. Başarılı bir organizasyonun işareti; zamanı çok iyi kullanmak, rakibi analiz edip pazardaki boşluğu görebilmektir.

Bütçe Ustaları

Patlayan bir girişim; en az sermayeyle faaliyet gösteren, maliyesinin denetlenmesinde yetkindir. Her çıkış / iniş / düşey kendi bütçesine sahip olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır. Kaynaklar sınırlı olduğunda ve zamanın özü olduğunda, şirketlerin neye ihtiyaçları olduğunu bilmeleri gerekir. Daha azıyla daha fazlasını yapma becerisine sahip olmak, altını hedefleyen başlangıç ​​noktasındadır.

Disiplin

Disiplin, her organizasyonun telkin etmesi gereken şeydir ve bu, güçlü bir kişisel empoze edilen kişisel standardın yanı sıra, öz kontrol ile başlar. Disiplin olmadan, start-up’lar, en iyi ekonomiye bağlı olsalar bile, başarıya giden yoldan ayrılıyorlar. Öz disiplin, nihayetinde işlerin etkili ve verimli bir şekilde yapılmasına yardımcı olan pozitif iş etiğine yol açar. Tüm ekip üyelerinin bitiş çizgisine ulaşmak için birlikte hizalanıp birlikte çalışması çok önemlidir.

Belirleme

Son olarak, başarının gerçekleşmesi için her zaman güçlü bir tespit gereklidir. Başarılı bir girişim, uzun süredir devam eden bir iş kurma kararlılığın önemi üzerinde özellikle durur ve özellikle yol çalkantılı ve korkutucu olduğunda, asla yoldan ayrılmaz. Zorluklar doğar ve girişimciler bu zorlukların üstesinden gelmek için kararlılığa ihtiyaç duyarlar.

Ekip

Girişim çalışmaları her ne kadar bir fikir ile başlasa da, unutulmaması gereken unsurlardan biride sonraki süreçte izlenecek yoldur. Fikriniz, projeniz, icadınızın her ne kadar dünyada eşi olmasa da onu satacak, pazarlayacak, sunacak, tanıtımını yapacak, üretecek vb. bir ekibi kurmanızda ilk adım kadar girişimin temel taşları arasındadır.

Planlama

Birkaç gün içinde dünya sizi yapmış olduğunuz çalışmalarla tanıyabilir veya en fazla 3 günde sizi defterden silebilir de. Elinizden geldiği kadar plan ve programlı çalışmalar yapmaya çalışın. Özellikle plan kısmı sadece tek bir doğrultuda olmamalıdır. Bunun en büyük sebebi, yıllarca emek verip hazırladığınız projeyi en yakınınız dahi ufak bir değişiklik ile kopyalayıp sizi sollayabilir. B planı her zaman kenarda durmalı. Hatta bu planlar önünüzdeki 10 yılı kapsamalıdır.

Büyüme

Artık emekleme çağından koşma adımına geldiyseniz, demek ki birçok taş yerine oturmuş demektir. Artık izlenecek yol çok basit: ya aynı hızda aynı ivmede devam edersiniz yada büyüme hırsıyla veya başarılı bir çalışmayla gücünüze güç katarsınız.Birçok makalemizde değindiğimiz gibi, şimdide vurgulamak isteriz ki; Kontrollü büyüme her zaman sizi ileriye taşır. Elbette bir girişimci büyümek, daha büyük kitlelere ulaşmak ister. Ama dikkatli olmakta yinede fayda vardır.

Bu aşamada profesyonel destek almak, birde büyürken yatırım desteği almak size hem maddi açıdan hem de akıl hocalığı/yol göstericiliği açısından bulunmaz bir nimet olarak fayda sağlayacaktır. Peki böyle bir aşamada yatırımcıyı nasıl bulacaksınız? Kobi Vadisi bu aşamada size/projenize/şirketinize yatırımcı bulma desteği sağlayarak, ihtiyaçlarınızı en doğru melek yatırımcıya ulaştırıp sizinle iletişim kurmanızı sağlamaktadır.

Sonuç

Kısacası başarılı girişimler, her zaman kutunun dışında kavramsallaştırıp sürekli statükoyu sorgulayarak, rekabetten daha iyi bir şey yapma fırsatlarını arar. Uzun ve zorlu ama aynı zamanda verimli yolculuklarını sürdürürken hata yaparlar ve onlardan bir şeyler öğrenirler. Sizde çevrenizde veya hayat hikayesini okuduğunuz girişimcilerde benzer başarısızlık hikayelerini duymuş olabilirsiniz. Benzer hatalara düşmemek, kendi bayrağınızı ve ulusumuzun bayrağını tüm dünyada en zirveye çıkarmak için adımınızı sağlam atmaya çalışın.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Yeni Girişimciler Başarıya Nasıl Odaklanır?

okuma süresi: 3 dk
0