Yatırımcı Arıyorum

Airsoft Simülasyon Oyunu İş Fikri

Airsoft Nedir?

Airsoft oyunu, bir çatışma simülasyon oyunudur. Silahlar, mühimmat olarak ortalama 6 mm’lik, biyolojik olarak çözülebilen boncuklar kullanır. Airsoft silahlarında kesinlikle barut veya gerçek mühimmat kullanılamaz. Gerçek mühimmat kullanmak için modifiye edilemez. Herhangi bir insanı mühimmatı ile ağır bir şekilde yaralayamaz veya öldüremez.

Airsoft silahları, tüfek, tabanca, makineli tüfek, keskin nişancı tüfeği vb. silahların birebir kopyası olarak bulunabilir. Airsoft sporu, Paintball’a benzer bir şekilde oynanır. Takımlar birbirine karşı yarışırlar. Amaç genelde karşı takım mensuplarını vurarak geçici veya oynanan tur boyunca oyundan çıkarmaktır.

Airsoft’u Paintball’dan ayıran en büyük özelliklerden biri, oyunun daha gerçekçi olmasıdır. Airsoft oynanırken, oyuncular Paintball’daki açık renkli naylon üniformalar yerine askeri üniformalar, hücum yelekleri, miğfer, eldiven ,kamuflaj vb. teçhizat kullanılır. Bu tip kıyafet ve teçhizat gerçekçilik ve atmosfer’den ziyade, kamufle olabilmek, rahat hareket edebilmek ve yedek şarjörler ile mühimmatın taşınabilmesi için kullanılır.

Airsoft, Türkiye dışında sürekli büyüyen bir spordur. Özellikle Doğu Asya’da Paintball’ın yerini almıştır ve Kuzey Amerika’da da popülaritesi sürekli yayılmaktadır. Dünya’da Airsoft’un yasak olduğu ülkeler mevcuttur. Aynı zamanda sporun tamamen anlaşılmadığı veya yanlış anlaşıldığı için bazı ülkelerde birçok ruhsat ve yasal işlemlere tabi tutulmaktadır.

Airsoft İş Fikri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için, Airsoft Nedir adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Airsoft Sektörüne Yatırım Yapmak

Airsoft, Türkiye’de 2012 yılından beri oynanmaktadır. Günümüze kadar bir çok oyuncuya erişmiş bir spordur ve daha çok askeri tutkuları olan bireylere hitap etmekte. “Her Türk Asker Doğar” sözünden de bildiğimiz gibi ortalama olarak erkeklerin %80’inin ilgisini çeken bir oyundur. Ayrıca, Airsoft’u Türkiye’de sadece erkekler değil kadın oyuncularda oynamakta. Her bir kurgunun gerçeğe yakın olması insanları çok daha cezbediyor. Her şey sadece Airsoft demek değil; konaklama alanları, atv turları, yürüyüşler, taktik eğitim vb. gibi faaliyetlerle tesisinizi tam bir eğlence merkezine çevirebilirsiniz. Oyun sonrası mangal partisine kim hayır diyebilir? 🙂 Eğer bu işi geliştirir ve profesyonel çözümler sunarsanız müşteri potansiyelini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Mesela, Airsoft sadece savaş simülasyonu değil bir yandan da spor faaliyetidir.

Ekipmanların yurt dışından gelmesi nedeniyle Dolar ve Euro kuruna göre fiyatları biraz cep yakan cinsten. Sadece bir adet replika full metal airsoft tüfeğinin ortalama fiyatı 500 TL’den başlamakta ve 6000 TL civarlarına kadar yükselmekte. En güzel tarafı da Upgrade yani silahınıza yükseltme yaparak daha iyi bir performansa çıkarabiliyorsunuz. Silah, tabanca, askeri üniforma, hücum yeleği, miğfer, eldiven ,kamuflaj, koruma gözlüğü, bot derken başlangıç için bütçe ortalama 2500 TL’yi buluyor. Fiyatların yüksek olmasından dolayı da ne yazık ki her isteyen Airsoft’a başlayamıyor veya ekipmanı eksik olduğu için oyunlara alınmıyorlar.

Eğer Elinizde İyi Bir Yatırımınız Varsa

Genellikle dağlık ve engebeli araziler Airsoft için en ideal alanlardır. Şehirden biraz uzak olması güvenlik açısından en doğrusu olacaktır. (izin almanızı kolaylaştırır) Eski ve içine girilebilen binaların olduğu arazilerde Airsoft için uygun olacaktır.

Oyuncuların büyük sorunlarından biriside ulaşımdır. Gerekirse oyun alanına ulaşım sağlamanız en iyi çözümlerden biri olacaktır.

En büyük avantajınız ise Airsoft oynayan bireylerin kendi ekipmanları ile oyuna gelmesi olacaktır. Zamanla diğer insanlara da sıçrayacaktır ve ekipmanı olmayan bireyler içinde ekipman kiralamasına girebilirsiniz.

Boncuklar çok sık tükendiği için boncuk stokunu ücretsiz olarak müşterilerinize sağlarsanız çok daha verimli ve sürekli bir ticaret gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Airsoft malzemelerinin satıldığı bir web site platformu kurmak, etkinlikleriniz ve tanınmanız için büyük bir rol oynayacaktır.

Tesisin Büyüklüğü

Ortalama 10 – 20 dönümlük bir doğal arazi 15 – 20 kişilik oyunlarda gayet yeterli olacaktır.

Airsoft Oyun Alanının Yatırım Maliyeti

 • 1 Dönüm Arazi = 1000 TL ise 20 Dönüm Arazi = 20.000 TL
 • 4’er Adet Kiralık Ekipman = 10.000 TL
 • Evraklar, izinler ve ilk oyunlar için malzemeler (en fazla) = 5000 TL

Ortalama yatırım tutarı 35.000 – 40.000 TL arasındadır.

İlk etapta sadece Airsoft’a yapacağınız yatırım için uygun rakamlardır.

(belirtilen fiyatlar günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.)

Airsoft Oyun Merkezinin Yatırım Karlılığı

Oyunlarda kişi başı 100 TL aldığımızı düşünürsek;

 • 20 kişilik bir oyunda + 2000 TL kazandırır.

Her oyunda 4 kişinin 150 TL’ye ekipman kiraladığını varsayalım;

 • 4 kişiden toplam + 600 TL kazandırır.
 • Ortalama bir kutu boncuk (~3300 adet) 60 TL ve oyun boyunca Max. 40.000 adet boncuk kullanıldığı zaman; 720 TL
 • Her oyunda kişi başı maksimum 14 TL yemek gideri olursa; 280 TL

*Ortalama olarak her oyun başına yaklaşık 1400 TL kar bırakır.

Bir oyunun maksimum 5 saat sürdüğünü düşünürsek;

 • Günde 2 oyundan yaklaşık 3000 TL kar bırakır.

Devamlılık/Süreklilik

Sizden başka profesyonel Airsoft tesisi bulunan bir yer olmadığı için bir kere gelen müşteri size defalarca gelecektir. Hatta şehir dışından gelen toplu grup müşterilerinizde olacaktır. Hepsinin yanında yukarıda bahsettiğimiz gibi müşterinize sunabileceğiniz ek hizmetler de sağlayabilirsiniz.

Yasal Durum

Airsoft, Türkiye’de ithalat problemleri ve bürokrasi nedeniyle henüz kendine çok fazla yer bulamamıştır. Devlet tarafından izin alınan alanlarda oynanması gerekmektedir.

Sonuç Olarak

 • Hazır oyunculara sahip olacaksınız.
 • Dağlık ve engebeli bir arazi seçtiğiniz zaman ekstra masraflardan (ağaçlar, kayalar, kamuflaj alanları vb.) kurtulmuş olacaksınız.
 • Ekipmanları kiralayarak ek kazanç sağlayacaksınız.
 • Paintball oynatılan geniş bir araziye sahipseniz izin alarak Airsoft oynatabilirsiniz.
 • Türkiye’de bunun gibi profesyonel bir alan olmadığı için bir “ilk” olacaksınız.

bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Turgay DANSIK yorumu:

  Artık profesyonel yapılan bir alan var. Biglinize hobby arena.

Yorumunuz