Yatırımcı Arıyorum

Yurtdışında Başarılı Olmuş Franchise Fikirleri

Dünya Çapında Başarılı Olan Franchise İş Modelleri

Çoğu insan ilgi alanları dahilinde bir iş kurmak ister. Sevdiği bir işi yapmanın verdiği mutluluğu yaşamak ister. Fakat bazı insanlar ise ihtiyaçları düşünüp ona göre bir iş fikri üretirler. Ve bu ürettikleri iş fikri ile mutluluğa doğru yol alırlar. Çünkü insanların ihtiyacı olan bir ürün veya hizmet tasarlamak her anlamda size kazandıracaktır. Çok büyük paralar kazanmanın yanında kendi işinizi kurduğunuz için itibarınız her zaman daha yükseklerde olacak. Bu sayede mutluluğu da yakalamaya başlayacaksınız.

Bu yazımızda yurt dışında başarılı olmuş franchise fikirlerinden örnekler vereceğiz. Belki yurt dışında tutan bir iş fikri ülkemizde tutmayabilir fakat insanların ihtiyacını karşılayabilecek hizmet veya ürün hakkında sizi düşünceler itebilir.

Türkiye Dışında Başarıya Ulaşmış Franchise’ler

AngerRoom

Asabiyet odası olarak da adlandırılan bu odanın amacı insanların gün içinde yaşadıkları stresi bir şeyler kırarak üzerinden atmasıdır. Firmanın elinde bulunan eski elektronik, mekanik ve ahşap eşyaların satın alınarak bir odada kırılması üzerine kurulu bir iş fikri. Örneğin eski bir televizyonu satın alan müşteri bu odada televizyonu istediği gibi kırabilmektedir. Bu iş fikrini hayata geçiren Donna Alexander ilk başta kendi evinin garajında işini yürütürken artan talepler doğrultusunda birçok farklı şube açmış hatta farklı eyaletlere bile şubeler açmaya başlamıştır.

Bar-B-Clean

Bu iş fikrinin amacı ile mangal yaptıktan sonra mangal üzerinde kalan artıkların giderilmesini sağlamak. Yani anlayacağınız mangal temizleyicisi… Bu iş fikrinin ortaya çıkması ise girişimcinin kendi mangalını temizlemenin ne kadar zor olduğunu keşfetmesi olmuştur. Bunun üzerinde araştırmalara başlayan girişimci yüksek buharda çok kolay temizlendiğini öğrenmiş ve bunu bir iş fikrine dökmüş. Şuan farklı bölgelerde toplamla 16 adet şubesi bulunan Bar-B-Clean işini daha da büyütmeyi planlıyor.

Bio-One

İnsanların temizlemeye midesinin kaldıramayacağı işleri temizleyen bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. 36 farklı eyalette şubesi bulunan Bio-One Amerika’da özellikle kaza, intihar, cinayet gibi olayların ardında kalan atıkları temizlemektedir.

Mosquito Squad

Sivrisineklere karşı savaşmak amacıyla ortaya çıkan firma pek çok farklı bölgede birden fazla şube ile çalışmaya devam etmektedir. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisineklerin verdiği acıya maruz kalan insanların birçoğu mosquitosquad’ı kullanmaktadır. Evin ve bahçenin etrafına doğal bir bariyer sağlayan ilaçlar ile sivrisineklerden arındırma işi yapmaktadır.

CaringTransitions

Bu firmanın kurulma amacı, ölüm ya da boşanma gibi kötü durumlarda malların bölüşülmesini sağlamaktır. Firma, mal bölüşme işlemlerinin kolaylaşması adına, gereksiz eşyaları bağışlama, açık artırma organize etme, paylaşmadan önce eşyaları koruma ve kargolama işlemlerini üstlenmektedir. 20 yıllık bir geçmişe sahip olan firma 165 şubesi ile büyük bir kitleye hitap etmektedir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Sinan yorumu:

  Daha fazla iş fikirlerine ihtiyaç var. Günümüzde hemen hemen artık mahallelerde bu işleri yapanlar var. Farklı fikirler gerekiyor.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. Görüşlerinize sonsuz bir şekilde saygı göstermekteyiz, amacımız yeni yatırımcılara Türkiye genelinde başarılı olmuş iş fikirlerini sunabilmektir. Bugün itibariyle web sitemizde 203 adet birbirinden farklı iş fikri modeli mevcut. Her geçen gün içeriklerimizi yenilemeye devam ediyoruz. Mutlaka görüşlerinizi dikkate alıp önümüzdeki günlerde daha farklı konuları da ele alacağız.

Yorumunuz