Yatırımcı Arıyorum

Sahil Bölgeleri İçin 11 Kârlı İş Fikri

Sahil bölgelerinde bir iş kurmak için yapabileceğiniz pek çok iş modeli vardır. Çünkü bu bölgeler; müşteriler tarafından en çok para harcanılan yerlerden biridir ve birçok insan özellikle tatil dönemlerinde bu yerleri sıkça ziyaret ederler.

Türkiye genelinde bir sahil kasabası normal dönemde ortalama nüfusu 5 bin civarı iken, tatil dönemlerinde bu rakam neredeyse x100 katına çıkabiliyor.

Bu nedenle, bir sahil bölgesine yakın oturuyorsanız veya sahil kasabalarının yakınında bir iş kurmakla ilgileniyorsanız, Kobi Vadisi olarak sizin için hazırladığımız iş fikirlerini değerlendirebilirsiniz.

Sahil Bölgelerinde En Popüler 11 İş Fikri

1- Gıda İşletmesi

(lokanta, market, manav vb.)

Gıda işi zor ama aynı zamanda bir sahil bölgesinde kendi işinizi kurmak için kullanabileceğiniz karlı bir fikirdir. İyi bir ekip kurduktan sonra girilmesi en kolay işletmelerden biridir.

Çoğu insanın hafta sonlarını ve tatillerini geçirmek için ziyaret ettiği bir sahil bölgesinin yakınında bu işe başlayabilirsiniz.

Bu işe uygun iyi bir planlama ve araştırmayla iş kurmaya başlayabilirsiniz. Tatil bölgesinde yeni bir iş kurmak istiyorsanız işe başlamadan önce mutlaka bağlı olunan belediyeden gerekli izin ve ruhsat alma araştırması yapmalısınız. Ayrıca sezonun durgun olabileceği dönemlerde de yerel halka hizmet verebilecek şekilde de işyeri hizmetlerinizi planlamanızda fayda olacaktır.

2- Otel ve Pansiyon İşletmeciliği

Otel ve pansiyon işletmeciliği işinde eğer güzel bir konumdaysanız her zaman para kazandıracak işlerden birisidir. Bunun dışında artık birçok müşteri iyi bir konumdan ziyade gerçekten huzur bulabileceği yerler arıyor. Örneğin; bir bungalov evler tarzı bir işletmecilikte yapabilirsiniz veya doğa evi konseptinde özel tasarımlar yaparak da lüks kesim müşteriyi hedefleyebilirsiniz.

Oteller, sahil bölgelerinde çok karlı işletmelerdir. Ancak bunun için çok çalışmanız gerekir, çünkü müşteri kazanmak zaman alır. Yapılan araştırmalara göre küçük oteller ortalama olarak %33 ila %38 arasında bir brüt kar elde edebiliyor. Bu yüzden otel ve pansiyon işletmeciliği işine girmeden önce çok kapsamlı bir fizibilite yapmanızda fayda olacaktır.

Bu sektörün en büyük artılarından birisi de, müşterilerinize sadece konaklama hizmeti satmakla yetinmeyip aynı zamanda; eğlence hizmetleri, su sporları, ekstra tüketim ürünleri gibi vb. içerikleri de pazarlayabiliyor olmanızdır. Sezonluk Otel İşletmeciliği

3- Emlakçılık

Özellikle kiralık dükkanlar sahil bölgeleri gibi yerlerde oldukça talep gören gayrimenkullerdir. Birçok girişimci genellikle tatil sezonu başlamadan önce bu bölgelerde sezonluk kiralık veya devren işletmeler ararlar. Sadece bu kitlede bulunan kişiler ile çalışmanız sayesinde bile tüm yılı kar ile kapatabileceğiniz iş modelidir.

Bunun dışında yatırımcıların sıkça tercih ettiği tatil bölgelerinde villa, arsa, tarla, otel, pansiyon vb. gayrimenkullerin de satışına aracılık ederek yüksek komisyonlu işlere imza atabilirsiniz. Emlak Ofisi Açmak

4- Restoran veya Kafe İşletmeciliği

Restoranlar veya kafe işletmeleri eski zamanlardan beri var olmuştur. Tek fark, restoran işinin giderek daha çekici bir hale gelmesidir. Bunun en büyük sebebi ise; bünyesinde sıcak, soğuk yemek servisleri ile birlikte içecek servisinin de olmasıdır.

Sahil bölgelerini ziyaret eden insanlar en iyi yemekler ile birlikte o bölgeye has yemek çeşitlerini tatmak isterler. Bu nedenle iyi bir restoran konsepti ile birlikte restoran işletme işine başlayabilirsiniz.

Restoranın konumu oldukça önemlidir. Çünkü, bir işletmenin uygun bir konumu düşündüğünüzden çok daha fazlasını yapabilir. Bu yüzden herhangi bir işletmeye karar vermeden önce sahil kasabasındaki en iyi yerleri düşünmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca mantıklı bir menü tasarlayarak her kesimden müşteriye hitap edebilirsiniz. Restoran Açmak

5- Jet Ski Kiralama İşi

Daha önce Jet Ski kullandıysanız, bunun herkesin yaşamak istediği deneyimlerden biri olduğunu bilirsiniz. Jet Ski konusunda tecrübe ve bilginiz varsa sahil bölgelerinde bu karlı işe başlayabilirsiniz.

Ancak bu işi yapabilmek için ortalama 200 bin TL ve üzeri bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. hem Jet Ski fiyatlarının yüksek oluşu hem de bakım masraflarının fazla olması sebebiyle yatırım açısından hazırlıklı olmanız gereklidir. Ayrıca Jet Ski’lerin benzin ile çalıştığını da hatırlatmamız da fayda olacaktır.

Jet Ski, çok popüler bir su sporu aktivitesidir ve plajlar gibi düzgün ve doğru yerde yapıldığında oldukça karlı bir iştir.

Bu nedenle, sahil bölgelerinde bir Jet Ski işiyle ilgileniyorsanız, ayrıntılı bir iş planı oluşturduğunuzdan ve işinizi belediyelerin size vereceği izin ile yapmanız oldukça önemlidir.

6- Tekne Temizleme Hizmetleri

Tekne temizleme hizmetleri birçok ülkede yüksek talep görmektedir. Bu nedenle işletmenin kar potansiyeli oldukça iyi ve yüksektir.

Tekne temizleme hizmetini yaparken oldukça iyi bir çevreye sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Gemi kaptanları, gemi sahipleri, barınak sorumluları, marina da çalışan personeller gibi vb. kişiler size en çok işi yönlendirecek insanlardır.

Tekne temizleme hizmeti aslında Car Care (oto kuaför) sektöründen türediğini bilmelisiniz. Oto kuaför sektöründe deneyimli olan 1-2 personel sayesinde bile bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Birkaç profesyonel makine (polisaj makinesi, kurutucu ahtapot vb.) ve temizleyici kimyasal (pasta, cila, şampuan vb.) ürünler sayesinde oldukça karlı işleri yapabilirsiniz.

Not:

Türkiye genelinde bulunan tüm şehirler için ayrı ayrı olarak hazırladığım iş fikirlerine bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

7- Fotoğrafçılık İşi

Teknoloji ve sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte fotoğraf sevgisi de birçok insanda arttı. Artık giderek daha fazla insan, hobilerini başarılı ve kâr getiren bir fotoğrafçılık işine dönüştürmek istiyor.

Bu işe sahil bölgelerinde başlamanın avantajı, çok talep görmeleri ve fırsatların çok iyi olmasıdır. Düşünmeye değer bir iştir. Çünkü, birkaç parça ekipmana ve iyi bir kameraya ihtiyacınız var ve ardından hemen iş yapmaya başlayabilirsiniz.

Her yerde yapabileceğiniz zevkli bir iştir fakat bu işi yapabilmek için profesyonel beceriler ile birlikte mümkünse eğitimini almanızda faydanıza olacaktır.

Fotoğraf tutkunuz varsa ve bu alanda başarılı bir iş kurmak istiyorsanız, sahil bölgelerinde aklınıza gelebilecek en iyi iş fikirlerinden biridir. Özel Gün Fotoğrafçılığı

8- Etkinlik Planlama İşi

Etkinlik planlama işi, sahil kasabaları için en iyi iş fikirlerinden biridir çünkü artık birçok insan düğünler, partiler, doğum günleri veya diğer özel etkinlikler gibi büyük etkinlikleri sahil bölgelerinde yapmak istiyor.

Yönetim konusunda iyiyseniz ve yaratıcı becerilere sahipseniz, bu işi yapabilirsiniz. Çünkü kısa sürede büyüme potansiyeline sahiptir ve tüm masraflar düşüldükten sonra iyi miktarda kar elde edebilirsiniz.

Etkinlik planlama işi için, belirli ekipmanlara ve yetenekli insan kaynağına ihtiyacınız olacaktır. Bu işte ne kadar başarı ve popülerlik kazanırsanız, o kadar çok yeni müşteri kazanırsınız.

Bu nedenle, etkinliği düzenlemek için daha fazla müşterinin sizi işe alması için kaliteli ve en iyi hizmetleri sağlamanızı tavsiye ederiz. Organizasyon İşleri Yapmak

9- El Sanatları İşi

El sanatları ürünleri satmak, sahil bölgelerinin veya tatil yerlerinde olmazsa olmaz işlerden birisidir. Hele bir de bu bölgeye özgü ürünler yapılıyorsa birçok müşteri tarafından tercih edilebilir.

El sanatları ürünleri sahil bölgelerinde genellikle çarşı içi mekanlarda veya belediyelerin hazırladığı yerel satış alanlarında satışa çıkartılabilir. Kendi yeteneğiniz varsa sizde el sanatları ürünleri hazırlayabilirsiniz veya toptancılardan ürün tedarik ederek perakende satış yapabilirsiniz.

10- Araç Kiralama

Günümüzde araç kiralama işi o kadar fazla popüler oldu ki, yapılan incelemelerde bile dışarıda gördüğünüz her 10 arabanın 2’si kiralama firması tarafından tahsis edilmiştir.

Sektörün bu kadar büyük olması girişimciler için sahil bölgelerinde yapılabilecek en karlı iş modelleri arasında yerini alıyor.

Özellikle araç transfer işi ile çok karlı işler yapabilirsiniz. Birçok yerli ve yabancı turist tatile geldiklerinde araçları ile gelmiyor. Bu aşama da kimi insanlar ticari taksileri tercih etmek yerine özel transfer hizmetinden faydalanmak istiyor.

Sizde bulunduğunuz bölgede 2 ve üstü araç ile ister bir araç kiralama firması kurabilirsiniz ister sadece transfer hizmeti vererek karlı bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Oto Kiralama İşi Yapmak

11- Gece Kulübü

Gece kulüpleri, insanların sevdiği belirli eğlence ve parti hizmetleri sundukları için sahil bölgelerinde oldukça popülerdir. Bu işletmeler, konuma ve kapasiteye bağlı olarak bir gecede 50.000 TL ciro yapabilirler.

Ancak doğru yeri seçmeniz ve ayrıca gece kulübü için bazı kurallar belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca yapmanız gereken en önemli şey gece kulübü için ruhsat ve gerekli izinleri almaktır.

Gece kulüpleri diğer eğlence mekanlarına göre çok daha fazla ciro yapabiliyorlar. Bunun en büyük sebebi ise hiç şüphesiz sunulan ürün ve hizmetlerin daha yüksek fiyatlı olmasıdır. Bulunduğunuz sahil bölgesinde sizde böyle bir iş modelinin tutacağına inanıyorsanız iyi bir kadro ve doğru bir konumda işletme kurarak her kesimden müşteriye ulaşabilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz