Yatırımcı Arıyorum

Arı Sütü Üretimi – İş Fikri

Arı Sütü Sektörü

Arı sütü, işçi arıların yutak üstü bezlerinden salgıladıkları bir madde olarak açıklanıyor kraliçe arı ve yavrular için üretildiği belirtilen süt tüketiminin diğer arılar için yavruyken ilk 3 gün ile sınırlı olduğu daha sonra beslenme biçimlerinin bal ve polen tüketimine dönüştüğü bilgisi veriliyor.

Arı Sütü Nasıl Üretilir?

Kraliçe arı, işçi arılar ve erkek arının depoladıkları sütün alınması işlemi olarak açıklanıyor buradaki önemli nokta gözlerde toplanan ürünün alınmasından sonra gözde bulunan kurtçuk arı işçi arı da olsa kraliçe ar da olsa erkek arı da olsa sonucun ölüm olacağı.

Doğal yöntemler ya da Aşılama gibi iki yol izleniyor Arı Sütü üretiminde. Doğal yöntemde işçi arıların Kraliçe Arıyı beslemeleri teşvik ediliyor. Aşılama yönteminde ise Kraliçe Arı bölmelerine işçi arı gözlerinden genç larvalar transfer ediliyor.

Arı Sütü Üretimi Eğitimi

2017 Yılında İŞKUR, Düzce Valiliği, Düzce Üniversitesi, Düzce İl Özel İdaresi ve bölge kaymakamlığı desteği ile Düzce’de Kayda Değer İstihdam Projesi adı altında bu eğitimler verilerek girişimci adayları yetki belgelerini almışlar. Eğitim sonunda öğrencilere 2 adet arılı kovan armağan edilmiş.

2014 Yılında Bitlis’te yine Arı sütü üretimi eğitimleri verilmiş yine 2015 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ortaklığı ile uygulamalı eğitimler verilmiş.

İŞKUR, Belediyeler ve ilgili kooperatifler ile bağlantıya geçilerek eğitim bilgilerine ulaşmak mümkün günümüzde üniversiteler de konuya ilgi göstermekte ilgili bölümleri açarak mesleki eğitimler ya da öğretim olarak hizmet vermekteler. Türkiye Kalkınma Vakfı yine eğitim ve destek alınabilecek kuruluşlardan biri.

Türkiye Kalkınma Vakfı’nın Arı Sütü Üretimine Katkıları

Vakıf 1969 Yılında faaliyet göstermeye başlamış, Kırsal Küçük İşletmelerin gelişmelerine katkı sağlamak amacı ile Ankara’da Arıcılığı Geliştirme Projesini, Türk ve Alman iş birliği içinde hayata geçirmiş. Almanya’dan sağlanan teknik desteğin sebebi iki ülke arasında yapılan Teknik İş birliği Anlaşması.

Entegre Arıcılık Projesi, Bakanlar kurulu Kararı ile Türkiye Kalkınma Vakfına verilmiş. Vakıfın en önemli özelliklerinden biri Arıcılık konusunda eğitim ve yayım hizmetlerinin veriliyor olması ayrıca Arıcılık gereçlerinin temini ve piyasalar ile buluşturulmalarına destek sağlıyor olması da Arıcılar için büyük dayanak.

Türkiye Kalkınma Vakfı her yıl üreticilere 30 Bin adet Ana arı temin ederek üretimdeki en önemli ihtiyaçlarından birini önemli ölçüde karşılamış. Damızlık Ana Arı üretimi ise suni tohumlama yolu ile gerçekleştirilerek Ana Arı Üreticilerinin damızlık ihtiyaçları bu şekilde karşılanmış.

Araştırma-Geliştirme faaliyetleri Vakıf tarafından oldukça önemseniyor, vakıf 1996-2002 Yılları aralığında Girişim Destek Fonu adı altında dar gelirli üreticiye destek de sağlamış.

IPARD Nedir?

Avrupa Birliği’ne başvuruda bulunmuş bir ülke olmamız sebebi ile ülkemize belirli kriterler getirilmiş ve yardım sağlanmış. Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) 5 unsurdan oluşuyor bu unsurlardan birinin Kırsal Kalkınma Koşulu olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği tarafından ülkemize sağlanan mali yardım fonlarından 2007-2013 Yılları arasında 42 ilimiz yararlanmış. IPARD desteği tarım sektörüne yatırım yapacak pek çok girişimci için önemli destek sağlamış. Arıcılık sektörü, IPARD programından yararlanan sektörlerden.

Arıcılığın Geleceği

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği’nin iş birliği ile kuruma sunulan tam 11 Bin projeye 3 Milyar civarında hibe verilmiş bu hibeler ile 7 Milyar civarında yatırım gerçekleşmiş. Arıcılık faaliyeti olmadan küresel sağlıklı beslenmekten söz edilemeyeceğinden iklimlerin özelliklerinin değişmemesi için çaba göstermek, çevrenin zarar görmemesi için mücadele etmek küresel bir sorumluluk olarak algılanmakta ve ortak çaba her ülke tarafından ulusal ve uluslararası platformda gösterilmektedir. Arıcılık İş Fikri

Türkiye’de üretilen Arı sütünün en kaliteli ürün olduğu belirtiliyor ayrıca toptan fiyatlarının 2016 yılında 5 Bin Lira civarında olduğu kilosunun ise 20 Bin Lira civarında satışa sunulduğu bilgisi veriliyor. Sahte ürünlere tüketicinin dikkat etmesi bu konuda sürekli olarak bilinçlendirilmeleri gerekiyor.

Arı Sütü İhracatı

Ülkemiz dünyanın İkinci büyük bal üreticisi konumunda bulunuyor, küresel bal pazarı 3 Milyar Dolar, Türkiye’nin pazardaki payı ise sadece %1,1 olarak verilmiş. Bal ihracatının artırılarak küresel pazarda daha fazla söz sahibi olabilmemiz için Arı zehri, Arı sütü üretimlerinin artırılması gerektiği belirtiliyor.

Türkiye’de bal Pazar hacmi 500 Milyon Lira olarak açıklansa da tam rakam verilemiyor zira organize olmuş satış  Dört’ te Bir olarak açıklanmış kalan büyük dilimin kayıt dışı olduğundan söz ediliyor. Sektörde faaliyet gösteren firmalar ise sağlıklı biçimde büyüme kaydetmişler.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  enes yorumu:

  Türkiyede arı sütü üretimi çok düşük seviyede ilerliyor, üretim yerine arıcılar dışardan gelen ithal arı sütünü kullanmaya tesvik ediliyor, arı sütü üretimi yapan işletmeleri sayacak olursak iki elin parmakları kadar ancak olur, Toplumu Arı Sütü, Propolis, Arı Zehri, Polen, Bal Çeşitleri kısacası arı ürünleri için bilinçlendirmek lazım buda tabi desteklemeleriyle olacak ama maalesef, günümüz arıcılarına destek olacak ne birlik ne kuruluş var, arıcı kendi ekmeğinin derdine düşmüş, Uyanıklarda nasıl insanları kandırabilirim gibisinden düşüncelerle hareket ediyor.

  • Cevap yaz
   Nurullah Yılmaz yorumu:

   Devletimiz arı ürünlerinde destekler vermektedir. 100.000 – 200.000 TL destekleri vardır. Bu destekleri normal vatandaşlarına vermiyorlar. Malum içimizde *** çok. Desteği alıp kenidisini iflas gösterip paraları yiyorlar. O yüzden devletimiz ilgili bölümlerde okuyup (Arıcılık Teknikerliği- Muğla, Düzce Üniversitesi) mezun olanlara yani işi bilen kişilere destek veriyor. Güzel uygulama. Yüksek hibeler ilimli kişilere gitmiş oluyor. Böylelikle devlet sağlam yatırım yapmış oluyor.

Yorumunuz