Yatırımcı Arıyorum

Beyaz Eşya Dükkanı Açmak

Beyaz Eşya Mağazası Açmak

Kendi işini kurmak isteyen girişimciler başarılı olmak, kâr oranı yüksek bir sektörde faaliyet göstererek büyümek isteyeceklerdir. Beyaz eşya olarak tanımladığımız çağımızın gereği olarak her evde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi, kurutma makinesi, buzdolabı, klima, televizyon gibi aletler ve küçük ev aletleri olarak tanımlanan onlarca çeşit ev gereci elektrikli cihazlar beyaz eşya mağazalarının ürünlerini oluşturuyor.

Tüketimi her zaman devam edecek ürünler her evin ihtiyacı olmayı sürdürürken gelişen yeni modeller yeni tüketicilerin tercihlerini oluşturacak. Piyasada onlarca dev marka ürünlerini satışa sunmakta, tüketicinin tercihlerini etkilemek için yoğun rekabet faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Beyaz Eşya Sektöründe Bayilik Almak

Beyaz eşya sektörü sağlıklı büyümesini devam ettirirken sektörün aktörleri olan firmalar, geniş alanlarda Franchising sistemi ile büyümeyi tercih etmektedirler. Bayilik veren firmalar ile iletişime geçerek koşullarını öğrenmek işinize doğru atılacak ilk adım olabilir. İnternet ortamı markalar ve firmalar hakkında yeterince bilgi edinme olanağı sunarken kolay iletişime de olanak sağladığından araştırma ve iletişime geçme aşamaları son derece hızlı gelişecektir.

Teminat mektubu

Bayi olmak için başvurduğunuzda firmanız sizden teminat mektubu isteyecektir. Bankalardan teminat mektubu almak için 6 ile 12 ay arasında faaliyet gösteren bir işletme olmanız ve teminat mektubu karşılığı kadar hesabınızda nakit bulundurmanız beklenir. Ön bilgi olarak size aktarılan veriler elbette yeterli değil banka ile görüşerek tüm koşulları öğrenmeniz yararlı olacaktır.

İşe başlangıç aşamasında iş planınızı ve sermaye gider kalemlerinizi sağlam zeminde oluşturmanız için yapılması gereken olmazsa olmaz araştırma faaliyetleridir. Henüz bir işletmeniz yoksa öncelikle ticari kimliğinizi oluşturmanız beklenir vergi levhanızı aldıktan sonra banka ile ilgili işlemler başlar. Belediye ve vergi dairesi ile görüşmek istenen belgeleri hazırlamak, banka ile görüşerek istenen evrakları öğrenerek hazırlamak önemli resmî işlemleriniz. Beyaz Eşya Bayiliği Veren Firmalar

İyi bir muhasebeci edinmeniz işlemlerinizi kolaylaştıracak yapılacak işlerinizin sorumluluğunu paylaşmış olacaksınız. Bayilik bedeli hakkında detaylı bilgi toplamanız, firmaların bayilik koşullarını karşılaştırmanız çalışmalarınızın bir başka önemli boyutunu oluşturur.

Firmalar hakkında edinmeniz gereken bilgiler

  • Mal alım ve iade koşulları nelerdir?
  • Ürün teslim süresi ne kadar?
  • Bayi olduğunuzda sadece kendi ürünlerinizi mi satacaksınız?
  • Ürün teslimat sistemleri

Beyaz Eşya Sektörü Hakkında Bilgiler

Türk beyaz eşya sektörü, Avrupa’nın lider üreticisi kimliği sergiliyor telaffuz edilen rakam geçtiğimiz yıl için 25 Milyon adet ayrıca 150 ülkeye beyaz eşya ihracatımız bulunduğu üretimin yaklaşık Üç’te İki’sinin bu ülkelere satıldığı belirtiliyor. İhracat ve istihdamda ülke ekonomisinin dinamiklerini oluşturan yüksek rakamlarda iş gücünü besleyen yapısı ile sektör girişim yapmaya elverişli bir yapı ortaya koymakta.

Türk Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, sektör 2017 yılında %7,3 büyüme sağlamış ayrıca iç piyasa %10,7 ihracat %6 artış göstermiş. 2018 yılı ve sonrası için öngörülen büyüme ihracatta %6,4 olarak dile getiriliyor.

2020 ve sonrası beyaz eşya sektörü için başarılı bir yıl olacak öngörüsünde bulunan ve büyüme rakamlarını veren uzmanların ışığında ve eldeki sonuçlar ile sektöre umutla bakılabilir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan beyaz eşya mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Bayilik Veren Markalar ile Görüşmek

Bayisi olacağınız firma ile görüş alışverişinde bulunacak bölgeden, dükkân büyüklüğüne tasarıma ve uygulamalara kadar pek çok konuda bilgi alacak ve hayata geçirmek üzere harekete geçeceksiniz. Gerekli listeyi aldıktan sonra yer ve faaliyete hazırlık aşaması için bir plan hazırlayın.

Tüm aşamaların detaylandırıldığı, önem sırasına göre listelendiği çalışma programı oluşturun. İşlemlerinizi bir sıraya koymak ve yazılı olarak ilerleyişinizi kayıt altına almak zaman, para tasarrufu sağlayacağı gibi herhangi bir eksiklik ya da hata meydana gelmeden önlemeniz mümkün olacaktır.

Ciddi rakamlarda gider yaparak emek ve zaman harcayarak başlattığınız girişiminizin size emeklerinizin karşılığını vermesi her detay üzerinde titizlikle durmanıza bağlıdır. Zaman kaybettirecek ya da ek masraf çıkaracak faaliyetlerden korunmak için ilerleyişi sistemli ve planlı sürdürmek, süreci eş zamanlı olarak denetim altında tutmak, süreci yönetmek başarınızın garantisi olacaktır.

Ürünlerin alınması belirli bir sermaye gücü gerektirmekte bu sürecin hazırlanması ve yönetilmesi de ayrı dikkat, özen ve bilgi gerektirmektedir.

  • Sadece öz sermayeniz böyle bir girişime yetecek mi?
  • Başka kaynaklardan kredi kullanmayı düşünüyor musunuz?
  • Kredi koşulları için gerekli nitelikleri bulunduruyor musunuz?
  • Kredi şartlarını araştırdınız mı?

Tüm bu soruların net yanıtlarını hazırlamak size çok büyük zaman kazandıracaktır. Bayisi olacağınız firma ile birlikte hareket ederek çok yorulmadan, daha az risk alarak, daha güvenli ve güçlü sektörde yer alabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz