Bor Madeni İle İlgili İş Fikirleri

Bor dünyada oldukça nadir bulunan, birçok alanda dünyanın en değerli madenleri arasında sayılan ve şanslıyız ki bizim ülkemizde oldukça bol şekilde bulunabilen bir madendir. Dünya bor rezervinin neredeyse yarısının ülkemizde olması bizi bu maden konusunda iş üretmeye ve bu madeni tüm dünyaya pazarlama konusunda teşvik ediyor. Ülkemizde bor madeninin çıkarılması konusunda en yetkin kurum Eti Maden İşletmeleri’dir ve ülkemizin bor ihracatının çok büyük bir kısmını bu kurum gerçekleştirmektedir. Kimyasal açıdan oldukça farklı bir içeriğe sahip olan bor madeni ile ilgili iş fikirleri hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını dikkatle okuyabilirsiniz.

Kimyasal içeriği çok farklı

Yüzeyin yaklaşık 40 metre altından çıkması sayesinde diğer elementler ile çok karışmamış olan bor genellikle tuz hâlinde çıkarılır ve işlenerek saf bor formuna kavuşturulur. Borun en önemli özelliklerinden ilki yüksek termal iletkenlik ve düşük termal genleşme oranıdır. Bu özelliği sayesinde bor sanayi alanlarında makine üretiminde ve mikrodalga ürünlerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Borun ikinci önemli özelliği de mukavemetidir. Çok sağlam olan bor elmastan sonra en sert ikinci malzemedir. Hal böyle olunca bor sıklıkla çelik, magnezyum, çinko gibi metaller ile belirli oranlarda karıştırılarak daha sert ve daha dayanıklı alaşımlar ortaya çıkarılmaktadır. Eskiden sadece ilaç, inşaat, kimyasal malzeme, sabun, deterjan ve izolasyon malzemesi olarak kullanılan borun kullanım alanları bugün çok daha geniştir.

Günümüzde kullanım alanları

Yukarıda bahsettiğimiz kullanım alanlarının yanı sıra bor artık üzerinde yapılan çalışmalar ve elde edilen tecrübelerin ışığında; enerji depolama santrallerinde, atık temizleme işlemlerinde, bilgisayar teknolojisinde devre elemanlarında, kurşungeçirmez yelek ve zırh imalatında, jet yakıtlarında ve ısı ve radyasyondan koruyucu levhalarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Hemen her sektörden iş dalında kullanılabilen bor çok hafif ancak bir o kadar da dayanıklı bir malzeme olması sayesinde geleceğin tüm mekanik ve teknolojik ürünlerinde kendine yer bulacaktır. Daha sert malzemelerin elde edilmesinde ve bu malzemelerin havacılık başta olmak üzere birçok alanda kullanılmasında öncü olan bor madeni ile ilgili iş fikirlerinden bazıları bunlardır.


[Toplam:36    Ortalama:3.4/5]

Bor Madeni İle İlgili İş Fikirleri adlı makalemizi değerlendirmek ister misiniz?


kobi vadisi

Yorumunuz