Bor Madeni ve Bor İle Yapılan İş Fikirleri

Bor İle İlgili İşler

Bor madenleri 4000 yıl önce ortaya çıkmıştır ve ilk kullanım yeri Tibet’tir. Daha sonra Hitit ve Sümer’ler tarafından altın ve gümüş işçiliklerinde, Eski Yunan’da temizlik, Arap ülkelerinde de ilaç sanayinde kullanılmıştır. Mısır’da mumyalama, Romalılarda cam işlemelerinde kullanılmıştır. Yeni yeni değeri bilinse de aslında kullanım zamanları çok eskilere dayanır.

Dünyada Bor Madeni

Dünyadaki en önemli bor rezervleri Türkiye, Rusya ve ABD’de bulunmaktadır. Dördüncü sırada ise Çin bulunmaktadır. Türkiye dünya bor rezervinin %72’sini elinde bulundurmaktadır ki bu açıdan çok önemlidir.

Dünyada 230 çeşit bor madeni bulunmaktadır. Ticari açıdan üretilenler; Kernit, tinkal, kolemanit, pandemit, hidrobarasit, üleksit, borasit ve szaybelit’tir. Türkiye’de ise Eti Madenlerinin işlettiği yataklarda tinkal, üleksit ve kolemanit kullanılmaktadır.

Türkiye’de bor yatakları; Eskişehir-Kırka, Kütahya-Emet ve Kestelek, Balıkesir-Bigadiç illerinde yer almaktadır. Borun ihracat ve üretimi düşük olduğundan getirisi de oldukça düşüktür.

Bor en çok otomobil sektöründe, bilgisayar sistemlerinde, inşaat sektöründe ve askeri alanlarda kullanılmaktadır. Bor madeninin dünyada 4 milyar tondan fazla rezervi var ancak bunun 4 milyon tonu kullanılıyor. Yani yüzlerce yıllık yetecek bor keşfedilmeyi bekliyor.

Bor dünyada oldukça nadir bulunan, birçok alanda dünyanın en değerli madenleri arasında sayılan ve şanslıyız ki bizim ülkemizde oldukça bol şekilde bulunabilen bir madendir. Dünya bor rezervinin neredeyse yarısından fazlasının (%72) ülkemizde olması bizi bu maden konusunda iş üretmeye ve bu madeni tüm dünyaya pazarlama konusunda teşvik ediyor.

Ülkemizde bor madeninin çıkarılması konusunda en yetkin kurum Eti Maden İşletmeleri’dir ve ülkemizin bor ihracatının çok büyük bir kısmını bu kurum gerçekleştirmektedir. Kimyasal açıdan oldukça farklı bir içeriğe sahip olan bor madeni ile ilgili iş fikirleri hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını dikkatle okuyabilirsiniz.

KİMYASAL İÇERİĞİ ÇOK FARKLI

Yüzeyin yaklaşık 40 metre altından çıkması sayesinde diğer elementler ile çok karışmamış olan bor genellikle tuz hâlinde çıkarılır ve işlenerek saf bor formuna kavuşturulur. Borun en önemli özelliklerinden ilki yüksek termal iletkenlik ve düşük termal genleşme oranıdır. Bu özelliği sayesinde bor sanayi alanlarında makine üretiminde ve mikrodalga ürünlerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Borun ikinci önemli özelliği de mukavemetidir.

Çok sağlam olan bor elmastan sonra en sert ikinci malzemedir. Hal böyle olunca bor sıklıkla çelik, magnezyum, çinko gibi metaller ile belirli oranlarda karıştırılarak daha sert ve daha dayanıklı alaşımlar ortaya çıkarılmaktadır. Eskiden sadece ilaç, inşaat, kimyasal malzeme, sabun, deterjan ve izolasyon malzemesi olarak kullanılan borun kullanım alanları bugün çok daha geniştir.

Bor artık kanser tedavisinde de insanlığın hizmetinde. Boron nötron yakalama tedavisi ile beyin kanserinde büyük etkisi görülmüş. Tedavinin uygulandığı hastalarda 18 ay içinde kanser hücreleri tamamen ölmüş. Bu da borun ne kadar etkili olduğunun göstergesi.

Bor’un Günümüzde Kullanım Alanları

Bor madeni sınırlı olarak yer üstüne çıkartılsa da, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Cam sanayi, kaplama sanayi, deterjan sanayi, sabun sanayi, dezenfektanlar, antiseptikler, tekstil, boya, kozmetik, çimento, borik asit üretimi, deri renklendirici, nükleer yakıt teknolojisi, tıp, yapıştırıcı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz kullanım alanlarının yanı sıra bor artık üzerinde yapılan çalışmalar ve elde edilen tecrübelerin ışığında; enerji depolama santrallerinde, atık temizleme işlemlerinde, bilgisayar teknolojisinde devre elemanlarında, kurşungeçirmez yelek ve zırh imalatında, jet yakıtlarında ve ısı ve radyasyondan koruyucu levhalarda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Hemen her sektörden iş dalında kullanılabilen bor çok hafif ancak bir o kadar da dayanıklı bir malzeme olması sayesinde geleceğin tüm mekanik ve teknolojik ürünlerinde kendine yer bulacaktır. Daha sert malzemelerin elde edilmesinde ve bu malzemelerin havacılık başta olmak üzere birçok alanda kullanılmasında öncü olan bor madeni ile ilgili iş fikirlerinden bazıları bunlardır.

Yani bor madeni, insan yaşamının içinde olan her alanda kullanılmaktadır. Endüstriyel bir madendir. Bor dünyada da uzay teknolojisinde kullanılmaktadır.kobi vadisi

Yorumlar(2)

  1. Cevap yaz
    Perihan Özyılmaz Temelli yorumu:

    Ben Erzurumda Bor On temizlik ürünlerinin bayiliğini yapmak istiyorum ama nasil olacağım bilmiyorum haydi bismillah diyip kendi ürünümüzü Erzuruma taşımayı istiyorum bana yardimci olurmusunuz lutfen

  2. Cevap yaz
    İSMAİL ZEYTİN yorumu:

    İZMİR den bayilik icin sartlarınız nedir

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Bor Madeni ve Bor İle Yapılan İş Fikirleri

okuma süresi: 3 dk
2