Yatırımcı Arıyorum

Yaz Sezonu İçin En Popüler Bayilik Fikirleri

Yaz Sezonunda En Çok Tercih Edilen Bayilikler

Bazı iş modelleri tüm yıl içinde hemen hemen her aynı seviyede çalışır ve stabil bir tempoda iş hayatına devam eder. Bazı işlerde mevsimlere bağlı olarak zirveyi görür ve sadece mevsimsel dönemlerde ağırlıklı iş yapar.

Ama öyle bir sezon var ki, hem iş kurmak için en ideal zamanlardan biri hem de sezon içinde yapılan çalışmalar sayesinde yılın geri kalan aylarında müşteri kazanmak için bir işletmeyi ayakta tutabilir.

Dünya genelinde 4 mevsimi yaşayan sayılı ülkelerden biri olduğumuz için, yaz sezonunun her açıdan hem ülkemize hem de girişimcilere birçok avantajı bulunmaktadır.

Bizde Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposu Kobi Vadisi olarak bu yazımızda, yaz sezonunda sektörlere göre olan avantajları ve en çok tercih edilen bayilik fikirlerini sizin için hazırlamaya çalıştık.

#1 Dondurma Bayilikleri

Bu iş fikri makalemize, dondurma sektörünü 1. sıraya koymasaydık muhtemelen çok büyük bir hata yapardık 🙂

TV kanallarında dondurma reklamları sıkça çıkmaya başladıysa, artık hepimiz anlıyoruz ki yaz mevsimi gümbür gümbür gelmeye başladı. Elbette yaz sezonunda dondurma olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. Dondurmacılık sektörü öylesine büyük ki, özellikle yaz sezonlarında ülkenin her şehrinde, her ilçesinde ve hatta her sokağında bile en az 1 dondurma satıcısını görebiliyoruz. Üstelik bu işletmelerin gece geç saatlere kadar çalışıyor olması ve bununla birlikte işletme içinde sadece dondurma değil tatlı, soğuk içecek vb. ürünlerinde tüketilmesiyle oldukça karlı bir iş haline geliyor. Yaz sezonlarında farklı bir iş modeline göre en az x10 kat ciro yapan dondurma dükkanları, kışında genellikle kafeterya mantığıyla iş yapmaya devam edebiliyorlar.

Müşteriler eski tip dondurma dükkanlarını tercih etmek yerine, genellikle daha modern işletmeleri tercih ediyorlar. Modern işletmelerin birçoğu da bir dondurma markasının bayiliğini alarak hem hazır (bağlı olduğu firma tarafından üretilmiş) ürünlerden faydalanabiliyor hem de daha kurumsal bir görüntüyle müşterilerine yüksek kalitede hizmet veriyor.

Sizde bu sektörde iş kurmayı düşünüyorsanız, dondurma bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

#2 Oto Yıkama Bayilikleri

Objektif olarak baktığınızda aslında oto yıkama sektörünün de dondurma sektöründe çok büyük farkları olmadığını rahatlıkla anlayabiliriz.

Hemen her Türk genç erkeği büyüyünce bir araba sahibi olmak ister 🙂 ve sahip olduğu arabaya da gözü gibi bakmak ister. Gözü gibi bakma tabiri içinde en iyi ve en hızlı bakım yerleri elbette oto yıkama işi yapanlardır.

Fakat günümüzde birçok sektörde olduğu gibi oto yıkama sektörü de çok büyük bir inovasyon yaşayıp şu anki halini almayı başardı. Eskiden gençlerin ağırlıklı olarak oto yıkama yaptırdığı bu işletmelerde, bugünlerde oto yıkama hizmeti en son sıralarda yer alıyor.

Oto kuaför, boya koruma, seramik kaplama, cam filmi vb. daha birçok iş genellikle oto yıkama tarzı işletmelerde uygulanıyor.

Yaz sezonunda da artık sıkça kullanılmaya başlanan arabalarda, hemen her hafta 1 kez oto yıkamacıları ziyaret ediyor. Türkiye genelinde yaklaşık 20 bin civarı oto yıkama işletmesi olduğu söyleniyor piyasada. Peki bu kadar büyük bir rağbet varken bu iş dalını seçmek mantıklı mı?

Elbette bunun analizini ve fizibilitesini yapacak olan siz değerli Kobi Vadisi ziyaretçileridir.

Sizde bu sektörde iş kurmayı düşünüyorsanız, oto yıkama bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

#3 Waffle Bayilikleri

Waffle kelimesi muhtemelen 10 yıl önceye kadar hayatımızda yoktu dersek abartmış olmayız. Belçika ülkesinin sevilen tatlısı artık Dünya genelinde hemen her ülkede olmazsa olmaz iş modellerinden biri olmayı başardı.

Küçük şehirlerde genellikle kafeterya vb. işletmelerde ek olarak sunulan bu ürün, büyük şehirlerde 15 m2’lik bir işletmenin içerisinde neredeyse 24 saat çalışabiliyor (Örn: İstanbul Ortaköy).

Hem pratik bir tarif oluşu hem keyifli lezzetiyle hemen her müşteri kitlesine hitap edilebiliyor.

Sizde var olan işletmenize ek bir gelir kaynağı arıyorsanız ya da biraz daha cesur davranıp merkezi bir alanda yeni işletme açıp waffle ürünleri satmak istiyorsanız doğru yolda olabilirsiniz.

Waffle sektöründe şu an ülkemizde 15’den fazla bayilik veren firmanın da olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Sizde bu sektörde iş kurmayı düşünüyorsanız, waffle bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

#4 Oyun Eğlence Bayilikleri

Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte tüm lunaparklar faaliyete geçer ve neredeyse 24 saat çalışmaya başlarlar. Z kuşağı insanlar biraz daha teknoloji ile büyüdükleri için lunaparklar yerine genellikle daha çok farklı alanlardaki oyun / eğlence hizmetlerini tercih ederler.

Ülkemizde de büyük bir genç nüfusun olduğunu düşünürsek, oyun – eğlence – aktivite – organizasyon sektörleri oldukça büyük tempoda iş yapmaktadırlar.

Yaz sezonunda büyük ivme yakalayan bu sektör, kış aylarında da rahatlıkla iş yapabiliyorlar.

Sizde bu sektörde iş kurmayı düşünüyorsanız, oyun eğlence bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

#5 İçecek Bayilikleri

Herhangi bir markete girdiğimizde en az 20 markanın yüzlerce farklı içecek ürününü rahatlıkla görebiliyoruz. İçecek sektörünün bu denli büyük olmasının sebebi; elbette insandır. Özellikle yaz aylarında insanlar sıcaktan dolayı çok fazla içeceğe ihtiyaç duyarlar. E tabi her insan su içmek zorunda bunu biliyoruz da her ihtiyaç olduğunda da sadece su tüketmeyen milyonlarca insan olduğunu hatırlatmamız gerekiyor.

Su, Süt Ürünleri, Meşrubat, Enerji İçeceği, Sıkma Meyve Suyu ve Alkollü İçecekler gibi birçok içecek türü olduğundan dolayı elbette bu sektörün büyüklüğü tartışılamaz.

Sizde bulunduğunuz bölgede ister bir su satış bayiliği yapabilirsiniz ister toptan şekilde meşrubat satıcılığı yapabilirsiniz.

Bu hazır içecek ürünlerinin satışı yapabilmek için en doğu çözüm: bir markanın bayiliğini almaktan geçiyor.

İçecek sektöründe iş kurmayı düşünüyorsanız, içecek bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

#6 Spor Salonu Bayilikleri

(Bu sektöre esprili bir giriş yapmak isterken, lütfen tabirlerimizi saygısızlık olarak karşılamayın)

Günümüzde birçok insan kış aylarında yoğun bir şekilde yemek tüketir. Tarihler mart – nisan aylarını gösterdiğinde herkeste bir kilo verme sevdası ortaya çıkar 🙂

Yaz geliyor, tatile gideceğim, fit olmam lazım vb.

Peki bu alınan fazla kilolar nasıl verilecek? Elbette ev veya işyerine en yakın olan spor salonlarında.

Küçük bir matematik işlemi yapmak istiyoruz: TÜİK üzerinden yapmış olduğumuz araştırmada, bir mahallede ortalama 25 bin insan yaşıyor. Bu rakam yaklaşık 6 bin hane yapar. Her 4 kişilik bir haneden 1 insanın spor salonuna gittiğini hesapladığımızda ortalama 1.500 kişi bir mahallede bulunan spor salonuna gidiyor demektir. Elbette bu hesaplama her şehirde veya bölgede aynı olarak ele alınmaz. Bu hesabı siz kendi bölgenize göre yeniden hesap edebilirsiniz.

Spor ve jimnastik salonları; profesyonel eğitmenlerle çalışan, son sistem aletlere sahip, resmi izinleri alınmış işletmelerdir. Eğer sizde hem yaz sezonunda hem de yılın geri kalan aylarında bir iş yapmak istiyorsanız, spor salonu alanına yönelebilirsiniz.

Sizde bu sektörde iş kurmayı düşünüyorsanız, spor salonu bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

#7 Temizlik Bayilikleri

Pandeminin oluşmasıyla birlikte tüm toplumun temizlik anlayışı baştan sona değişti. Elbiselerden tutunda kişisel bakımına kadar insanlar temizlik için çok büyük zaman, emek ve para ayırıyorlar.

Özellikle yaz aylarında oldukça fazla tercih edilen ilaçlama işleri, her şehirde rağbet gören sektörlerden biri oluyor. Bununla birlikte kuru temizlemecilik sektörü de her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Temizlik sektörünün büyüklüğünden veya büyüme göstermesinden bahsetmemiz mantıklı olmaz. 2019 yılından bu yana ne kadar yüksek satışlara sahip olduğunu hepimiz tahmin edebiliyoruz.

Temizlik sektörünün birçok alanında bulunan bayilikleri tercih ederek hem yaz sezonunda hem de kış aylarında rahatlıkla iş yapabilirsiniz. Elbette bu sektörün en önemli konularından biri olan: reklam alanını es geçmeyerek.

Sizde bu sektörde iş kurmayı düşünüyorsanız, temizlik bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

#8 Isıtma Soğutma Bayilikleri

Listemizin son sırasında çok iddalı gördüğümüz bir iş modelinden bahsetmek istiyoruz.

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında neredeyse hiç durmadan çalışacak bir işletmenin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Özellikle yaz aylarında 24 saat mesaiye bile yetişemeyen birçok klima bayisi vardır. Bununla birlikte kış aylarında evlerinde doğalgaz veya kömür kullanmayan birçok aile yine klimayı tercih etmektedirler.

Sektörün büyüklüğünden bahsetmemize gerek bile yok.

Sadece çok önemli bir hatırlatma yapmak istiyoruz: tüketici mantığıyla düşündüğümüzde, klimaları genellikle ev veya işyerlerinde görebiliyoruz değil mi?

Aslında durum hiçte öyle değil. Örneğin; bir AVM’de 5 farklı sanayi tipi klimanın çalıştığını biliyor muydunuz? veya bir fabrika da çok büyük ısıtma/soğutma üretimi yapan endüstriyel cihazların olduğunu biliyor muydunuz?

İşte bahsetmek istediğimiz tam olarak buydu. Bir ısıtma/soğutma/iklimlendime firmasının bayisi olduğunuzda sadece ev veya işyerlerinin klima işleri ile uğraşmazsınız. Bağlı olduğunuz firmanın sizi yönlendirebileceği veya sizin kendi pazarlama imkanlarınızla ulaşabileceğiniz çok daha büyük işlere imza atabilirsiniz.

Sizde bu sektörde iş kurmayı düşünüyorsanız, ısıtma soğutma bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.


Bir bayilik sahibi olun ve karlı iş fırsatlarından yararlanmaya başlayın

Doğru bayilik fırsatını seçerseniz; bir franchise sahibi olarak yaşam boyu tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, yaşam tarzınızı değiştirebilir, kariyer sürecinizde muhteşem bir deneyime sahip olabilirsiniz.

Sezonluk bir bayilik iş modeli ile ilgileniyor olsanız da, yine de sizi Türkiye’nin en büyük bayilik ilanları sayfasına davet etmek istiyoruz. Belki de yeni iş hayatınıza başlarken, en karlı bayilik fırsatı Kobi Vadisi’nde karşınıza çıkacaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz