Yatırımcı Arıyorum

Büyürken Bayilik Vermek

Markayı Büyüttükten Sonra Bayilik Vermek

İşlerinizi büyütürken en önemli adım pazar sahanızı genişletmek olacaktır. Bu makalede bir cafe örneği üzerinden bahsederek, sizlere nasıl daha kolay ve hızlı büyüyebileceğinizi anlatacağız.

Diyelim ki bölgenizde kendi çapınız da bir cafe açtınız. Yeni bir konseptle insanların karşısına çıktınız ve kısa sürede birçok insan sizi tercih eder oldu. Güzel paralar kazanmaya başladınız, hatta konseptinizi elde ettiğiniz gelirler ile geliştirdiniz, daha ileriye taşıdınız. (Bu konuma gelebilmek için “Ticari Olarak Büyümek” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.) Ancak artık elinizdeki imkanlar size olan talepleri karşılamaya yetmez oldu. Daha fazla seçenekle insanlara gelmeniz gerekiyor. Daha fazla para kazanabilirsiniz fakat bunun için de yatırım yapmanız gerekiyor. Elde ettiğiniz geliri yeni bir yatırım yapmak için kullanabilirsiniz. Öncelikle yakın çevrenizde, farklı ilçelerde ya da kendi ilçenizin uzak bir noktasında bir işletme daha açmalı ve buraya yatırım yapmalısınız.

Bu işletmeyi açarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olacak:

  • Eski işletmeniz için size gelen talepleri unutmayın. Nereden geldiğinizi unutmayıp daimi müşterilerinizi de elde tutmayı bilin.
  • Yeni açacağınız işletme de asıl konseptinizden asla vazgeçmeyin. İnsanların sizi beğendiği şekil etrafında kalmaya çabalayın. Bu hem konseptinizi yaymanıza hem de markanızı duyurmanızda önemli bir adım olacaktır.
  • Yeni yapacağınız yatırımı doğru yere yapmaya çalışın. İlk açtığınız mekanı ne kadar tutturmuş olsanız da henüz adınızın duyulmadığını unutmayın ve bu doğrultu da hareket edin.

Bu maddelere dikkat ederek açtığınız yeni mekanı bir süre başında durarak işletmeye başlayan. İki tane mekanınız olduğu için çalışma temponuzun artacağını şimdiden belirtmek isteriz. Ayrıca temponuz ne kadar artsa da iki mekanın da tam olarak başında durmaya zamanınız hiçbir zaman yetmeyecektir. Bu işi yapabilecek güvendiğiniz insanları bulun ve bu mekanların başında durmalarını sağlayın. Bu şekilde gözünüz olabildiğince arkada kalmayacaktır.

Marka İçin Bayilik Verme Adımları

Yeni bir adım attınız. Şimdi bu adımı güçlendirmek için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Yeni yatırım yaptığınız bölgede de adınızı duyurduktan sonra gelir etmeye başlayacaksınız. Bununla birlikte toplam gelir miktarınızda gözle görülebilir bir artış meydana gelecektir.

Korkmamanız gereken bir nokta ise yeni açtığınız mekanda işinizi tutmamasıdır. Çünkü yeni yatırım yaptığınız bir bölgede bölgeyi iyi seçememeniz ya da çevre koşulları yüzünden işinizi tutturamayabilirsiniz. Korkmayın hatanın neresinden dönseniz kardır. Bu bölgeye yaptığınız yatırımı geri çekmenizin vakti geldiğinde bütçenizde bir açık oluşacaktır. Bu açığı kapatmak için ilk mekanınıza bir süre daha odaklanmalı ve daha çok çalışmalısınız. Bu açığı kapattıktan sonra ise yeni bir bölge seçip ikinci basamağa tekrar adımınızı atmak isteyebilirsiniz.

Bu adımları takip ederek ikinci basamağı da tam güvenle aştığınız zaman sırada üçüncü ve çıkış noktanıza işaret olan adım gelecek. Bu adım bütçenizin artmasının size sunduğu avantajla doğru orantılı olarak daha fazla risk içerecek. Yine bulunduğunuz bölgelere yakın fakat daha büyük bir bölgeye yatırım yapacaksınız. Örnek vermek gerekirse ilçelerde yaptığınız yatırımların ardından sırada il merkezi var.

Bu adım diğerlerine nazaran daha fazla risk taşıdığı için bizim önerimiz doğrudan bu işin başında vakit geçirmenizdir. Çünkü unutmayın ki bu konseptin sahibi sizsiniz ve bu işi sizden daha iyi yürüten bir insan olamaz. Diğer iki mekanı da kendi bölgelerinde sağlam yerlere taşıdığınızda onları artık güvendiğiniz insanlara emanet edebilir ve asıl yatırımlarınıza odaklanabilirsiniz. İl merkezine yaptığınız yatırım ise hem sizin yeni yatırımlarınıza kapı açacak yatırım olacaktır hem de eski yatırımlarınızı bütünleştirici bir görev üstlenecektir. Diğer mekanlara göre daha fazla önem arz eden bu mekanı tutturmak için elinizden geleni yapmalısınız. Bu adımı attıktan sonra yine bulunduğu bölgede sağlam işler yapacak kadar zaman geçmesini beklemelisiniz. Aceleci olmak açgözlülüğü ve dolayısı ile başarısızlığı beraberinde getirir.

Markanın Bayiliği Nasıl Verilir?

Markanızı ve konseptinizi insanlara pazarlayın ve onların sizin yerinize sizin reklamınızı yapmasını sağlayın. Bir marka bedeli alarak onlara şartlar sunun ve bir denetleme kurumu oluşturun ki sizin adınızı kullanacak insanların sizi en iyi şekilde temsil etmelerini sağlayın. Kobi Vadisi bu durumda da sonuna kadar yanınızda olacaktır. Yeni yatırımcılara firmanızın bayilik tanıtımını sağlayabilir ve kısa sürede binlerce insana ulaşabilirsiniz. Size kalan ise aralarından doğru yatırımcıları seçip firmanızın marka bilinirliğini arttırmak olacaktır. Arzu ederseniz bu makale ile özdeşleşen bayilik vermek adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Bayilik İlanı Vermek

Üçüncü adımı da olabildiğince sağlama aldıktan sonra biraz daha az risk alacağınızı size söylemek isteriz. Açık konuşmak gerekirse büyük bir şehre de yatırım yapabilirsiniz. Fakat bu durum sizin zamanınızı tahmin edemeyeceğiniz kadar bölecektir. Bu sefer de hangi işletmeye zaman ayıracağınızı bilemeyip hepsinin ortasında kalabilirsiniz. Bunun için size tavsiyemiz bayilik verme adımına gitmenizdir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz