Yatırımcı Arıyorum

Doğru Çalışanı Bulmak ve Doğru Şekilde Çalıştırmak

En Doğru Personeli Bulmak

Günümüzde işsizlik oranları yükseliyor. Birçoğu insan da bu durumla doğru orantılı olarak harıl harıl iş arıyor. Bu noktada yeni bir iş kurmak isteyenlerin, kendi işinin patronu olmak isteyenlerin seçim yapacağı birçok seçenek bulunuyor. Birçok seçeneğinizin bulunması işinizi kolay sonuçlandıracağınız anlamına maalesef gelmiyor. Onca seçenek arasından en doğru seçimi yapmanız gibi bir sorumluluğa sahipsiniz. Doğru seçimleri yapmak içinde size birkaç önerimiz olacak.

İşe Alınacak Personeli Seçmek

1 – Neyi istediğinizi bilmelisiniz.

Bir çalışan ararken kendinize sormanız gereken ilk soru, “İşe alacağım insandan ne bekliyorum?” sorusu olmalıdır. Kendiniz için en faydalı insanı bulmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğinin sonucuna bu soruya verdiğiniz yanıt ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hatta size başvuru yapan insanlar arasında bu gereksinimlere uymayan insanları zahmetsizce elemek için formlar hazırlayabilirsiniz. Böylece aradığınız doğru insana ulaşmak için çemberi biraz daha daraltmış olursunuz.

2 – İsteklerinizi insanlara en doğru şekilde aktarmak için vereceğiniz ilanı iyi tasarlayıp seçmelisiniz.

Kafanızda şekillenen istekleri insanlara ne kadar doğru biçimlerde sunabilirseniz istediğiniz çerçevenin dışındaki insanlar ile boşuna zaman kaybetmezsiniz. Bunu sağlamak için verdiğiniz iş ilanını ayrıntılı ve net hazırlamalısınız. İnsanlardan yapmalarını bekleyeceğiniz şeyleri ya da yapmalarını istemediğiniz şeyleri ilanınız da net bir şekilde belirtmelisiniz. Böylece belirttiğiniz sınırların dışındaki insanlarla boşuna vakit kaybetmezsiniz. Tabi ki vereceğiniz ilan da ilanı verdiğiniz yerin hangi ortam olduğuna bağlı olarak değişecektir. Örneğin web sayfasından vereceğiniz bir ilanın içeriğini tasarlarken daha özgün olmaya dikkat etmeniz gerekirken gazeteye vereceğiniz bir ilanı tasarlarken kısa cümleler seçmeniz gerekir.

Ücretsiz ve sınırsız iş ilanı verebilmek için, Kobi Vadisi İK portalını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: Ücretsiz İş İlanı Ver.

3 – Liyakatli olmalısınız.

Basit ya da herhangi bir insanın yapabileceği bir işle görevlendireceğiniz bir çalışan arıyorsanız elbette onu çevrenizden seçebilirsiniz. Fakat kompleks ve uzmanlık gerektiren bir iş için bir çalışan arıyorsanız insanları yakınlık durumunuza göre değil becerilerine göre seçmelisiniz. Size gelen her insana olabildiğince eşit yaklaşıp size en faydalı insanı seçmek için uğraşmalısınız. Bu durum hem sizin ilerlemenize fayda sağlar hem de sahibi olduğunuz işletmenin ya da markanın halk arasındaki güvenilirliğini arttırır. Unutmayın iş arayan birçok insanın olduğu gibi aradığınız insanı arayan birçok şirket de olabilir. Yani sizin önünüzde birçok seçenek olabilmesi muhtemelken aradığınız insanın da önünde birçok seçenek olabilir. Bu durumda size iş başvurusuna gelen her insanı adalet ve saygı ile karşılamalısınız ki vakti geldiğinde rakiplerinizi eleyebilesiniz.

Doğru çalışanı bulmak kadar onu doğru konumda çalıştırmak ve ondan en iyi verimi almak da bir marifettir. Bu noktada memnun olduğunuz çalışanı hem elinizde tutmayı bilmeli hem de ondan en iyi verimi alabilmelisiniz. Adınızı insanlara iyi bir şekilde yaymayı kendinize her alanda politika edinmelisiniz. Doğru çalışanı doğru yerde çalıştırmak ve aynı şekilde onu elde tutmayı bilmek hassas bir ölçüye sahip olmayı gerektirir.

  • Ondan başta istediklerinizi unutmayın.

Bir iş veren olarak işe aldığınız insana başta sunduğunuz şeylerden uzaklaşmamalısınız. Bu hem sizin güvenilirliğinizi sarsar hem de elinizdeki çalışanın sizden kaçmasına sebep olabilir. Yüzlerce iş başvurusu arasında en doğru seçimi yapmaya çalışırken bir anda iş başvurularına hasret kalabilirsiniz. En başta işe alacağınız insandan bekleyeceğiniz şeyleri belirlediğinizi aklınızdan çıkarmayın. Bu beklentilerin dışına çıkarak çalışanınıza kendi sorumluluğunda olmayan işleri yüklemeyin.

  • Doğru konumu bulun.

Bir insanı işe alırken ne için hangi konumda işe aldığınızı zaten bilirsiniz. Fakat bazen işler beklediğiniz gibi gitmez ve işe aldığınız insanın aslında diğer konumlarda daha başarılı olabileceğini görürsünüz. Bu noktada işe aldığınız insanın yolunu açmalı, onu daha yükseklere koymayı bilmelisiniz. Böylece hem çalışanınız istediği konuma yaklaşır hem de siz ondan daha fazla verim alabilirsiniz. Bu noktada yaptığınız işte hangi konumların ne tür insanlara ihtiyaç duyduğunu iyi bilmelisiniz. Bu koşulları sağlayan insanları bulduğunuzda da o konumlara koymalısınız.

  • Onları dinleyin.

Her insan kendi fikirlerini paylaşmak ister. Çalışanlarınız da bir işi yaparken bazen kendilerine vazife olmasa bile bir işi düzeltmek isteyebilir ya da size akıl vermek isteyebilirler. Böyle durumlarda olabildiğince esnek olmayı kendinize ilke edinmelisiniz. Zaten son kararı verecek kişi siz olduğunuz için çevrenizdeki insanları dinlemenin size hiçbir zararı olmayacaktır. Aksine hiç beklemediğiniz bir insan aklınıza dahi gelmeyecek bir faydayı size sağlayabilir. Buna ek olarak çalışanlarınız bu düşünce özgürlüğünü temel alan ortamın etkisi ile daha fazla çalışmak isteyecekler.

Çalışanlara Saygı Duymak

Çalışanınızın istekleri ile kendi isteklerinizi bağdaştırın. Olabildiğince iki tarafında memnun olacağı şartlar oluşturmaya çalışın. Katı kurallardan vazgeçin. Hak edene hak ettiğini verin. Adaletli olun. Unutmayın ki adaletin olduğu bir ortamda insanlar çalıştıkları ölçüde daha fazlasını hak edebileceklerini bildikleri için her zaman daha fazla çalışmaya odaklanırlar.kobi vadisi

Yorumunuz