Yatırımcı Arıyorum

Düğün Davet Organizasyon İşleri Yapmak

Organizasyon İş Fikirleri

Organizasyon faaliyetleri deneyim, konu hakkında bilgi gerektirmesi dışında her iş faaliyetinde olduğu gibi girişimci de o işe duyulan istek ve yeteneklerini bu doğrultuda geliştirme arzusunun bulunması da gereklidir, eğer düğün ve davet gibi etkinlikleri organize eden bir işletmenin sahibi olacaksanız müşteriniz olacak kimselerin belki de hayatlarının en önemli anlarını oluşturacak gününü mükemmel geçirmelerini sağlamak, organizasyonun güzel olması dışında eksiksiz yaşanarak başarılı olmasını da sağlamalısınız.

Mükemmellik ancak profesyoneller ile profesyonel yaklaşım ile ulaşabileceğiniz bir durum. Organizasyon girişimcisi olmaya karar verdiyseniz bu işi yapmaya tüm kalbinizle gönüllüyseniz ilk önce işe kendinizi inceleyerek eksikleriniz var mı yok mu değerlendirerek başlamalısınız. Organizasyon yaratıcılık ve yetenek isteyen bir faaliyet dolayısı ile ne kadar bir profesyonel işe alırım diye düşünseniz de bizzat sizin işin içinde olmanız, sizin olan bir işin tüm detayları hakkında bilgi sahibi olmanız başarınızı yükseltecektir.

Organizasyon Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Organizasyon işi yapıyorsanız, yaratıcılığınızı geliştirmelisiniz.
  • Farklı kültürlerden gelecek müşterilerinizin beklentilerini anlamalı, kendi kültürlerine yakın beklenti taleplerini karşılamak için araştırma içinde olmalısınız.
  • Alışılmış pek çok davet veya düğünün benzeri olmaması, olabildiğince o güne ait ve o organizasyona özel ayrıcalıklı detayların oluşturulmasını sağlamalısınız. Fark yaratmalısınız.
  • Stres yönetiminiz, problem çözme yeteneğiniz nasıl? Böyle davet ve organizasyonları idare ederken beklenmedik durumları idare edebilecek, çözüm üretebilecek hazırlıklarınız bulunmalı.
  • Planlama yeteneğinizi geliştirin
  • Zamanı kullanmayı öğrenin eksikleriniz varsa bu konuda
  • Konuşma yeteneği, ikna yeteneği bu meslekte önemli olan unsurlar bu konuda kendinizi daha fazla yetiştirin.
  • Elinizdeki organizasyon yeteneğini pazarlayabilecek beceriye de sahip olmalısınız
  • Markalaşma, tanıtım, reklam gibi halkla ilişkiler faaliyetlerinizi geliştirmeli geniş kitlelere ulaşmalısınız.
  • B planınız daima olmalı

Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman çalışma arkadaşlarınızı seçebilirsiniz zira organizasyonlar istihdam gerektiren faaliyetler ancak anlaşmalı kurumlar ile faaliyet göstermeniz de mümkün. Planlama yeteneği bulunan daha önce kriz yönetmiş ve olası beklenmedik durumların neler olabileceği konusunda bilgi sahibi çalışma arkadaşları edinmeniz daha profesyonel bir ekip oluşturduğunuz anlamına gelir.

Türk İstatistik Kurumu verilerine göre 2014 yılında en fazla evlenme İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer büyük şehirlerde gerçekleşirken ülke genelinde evlenme sayısı 600 Bine yaklaşmış. 2017 yılında rakam yine 600 Bine yaklaşmış. Her yıl 500 Bin – 600 Bin aralığındaki rakamlarda evlenme gerçekleşiyorsa buna nişan, kına ve kutlama ve resmî toplantılar gibi etkinlikleri de eklersek özellikle büyükşehirlerden birinde faaliyet göstereceksek rakamlar oldukça olumlu.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan düğün davet organizatörlüğü iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Organizatörlük Mesleği

Mesleğin gereklerine göz gezdirecek olursak davetlerde kullanacağınız ekipmanlar kiralama yöntemi ise farklı size ait olacaksa farklı maliyet çıkaracaktır ayrıca size ait olan ekipmanların saklanması için oldukça büyük bir depoya ihtiyacınız olacaktır üstelik yine de elinizdeki malzemelerin yetmemesi ve kiralamak durumunda kalarak başka maliyetlere girmeniz de söz konusu. Bu yüzden siz planlama ve kriz yönetimi alanında kendinizi çok iyi geliştirmelisiniz.

Bu sektörde bayi olarak faaliyet göstermeyi düşünürseniz sektöre çoktan giriş yapmış deneyimli ve güçlü bir ekibi bulunan firma sizi piyasa koşullarına hazırlayacak, gerekli eğitimleri verecektir bu anlamda acemilik çekmeyecek arkanızda marka olmuş bir güvence edinmiş olursunuz ayrıca pek çok firma bayilik verirken müşteri bulma garantisi de verebiliyor. Firmaları araştırmakta fayda var.

Bayilik alarak bir iş alanında faaliyet göstermek her zaman çeşitli avantajlar sağlar girişimciye riskler en aza iner, pazarda yanlış değilsinizdir, rekabet koşullarına dayanma gücünüz devamlı destek alır çünkü siz bir markanın temsilcilerinden birisinizdir. Koyacağınız sermaye ve göstereceğiniz çabanın yükü bağımsız bir işletme ile karşılaştırıldığında nerede ise yarısı kadar hafiflemiştir.

Organizatörlüğün Faaliyet alanları

Organizasyon faaliyet alanları bir hayli fazla düğün dediğinizde sadece evlilik organizasyonları değil nişan ve sünnet düğünlerini de düşünmelisiniz ayrıca iş toplantılarını ulusal ve uluslararası düzenlenen etkinlikleri olabiliyor distribütörler toplantısı, Lansman organizasyonları çeşitli ödül törenleri gibi listeyi uzatmak mümkün. Seneyi nerede ise hiç boş gün bırakmadan geçirmek geniş bir yelpazede hizmet verdiğinizde yüksek bir olasılık fakat bu denli geniş hizmetin büyük bir ekiple daha hızlı ve kolay yürüyeceğini düşünmekte fayda var.

Belirli organizasyonların gerçekleştirilmesine odaklanmak da tercih edilebilir elbette örneğin sadece Lansman ve iş toplantıları ya da sadece ödül törenleri ve geziler organize etmek istiyorum diyebilir, hazırlığınızı bu yönde yapabilirsiniz. Çıtayı daraltmak mı kârlı yoksa çıtayı geniş tutup Franchising alarak büyük bir takımın ve markanın üyesi olmak mı incelemeye hemen başlayın.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz