Yatırımcı Arıyorum

Mobilyacı Dükkanı Açmak

Mobilyacılık Yapmak

Ülkemizde mobilya sanayi yakın geçmişe kadar küçük ölçekli imalathane tarzı faaliyet biçimi sergilerken, büyük ölçekli faaliyet alanına geçmeye başlamış küçük işletmeler orta büyüklüğe ulaşırken orta ölçekli işletmeler büyüme göstermiş.

Mobilya firmalarının genellikle orman ürünlerinin bulunduğu konumda yer aldığını söylüyor kaynaklar. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre mobilyacılıkta ülkemizin lideri durumunda bulunan kent, İstanbul daha sonra sıralama Ankara, Bursa, Kayseri ve İzmir olarak devam etmiş. Mobilya ihracatımız 2001 yılından itibaren yükselişe geçer.

2001 yılına kadar ihracat Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirilirken bu tarihten itibaren Avrupa Birliği ülkeleri de ihracat yaptığımız ülkeler arasında yerini alır. Mobilya sanayinde ithalat faaliyeti de oldukça yoğun 1996 yılında Gümrük Birliği içinde yer alan Türkiye’nin ithalat rakamları bu tarihten sonra artış gösterir. İthalat yine Avrupa Birliği ülkeleri ile gerçekleştirilse de listenin başında Çin bulunmaktadır.

Mobilya Sektörü

Mobilya sektörü daima gelişme kaydetmiş hem iç hem dış piyasada Pazar payını büyüten sektör 2023 hedeflerine sağlıklı bir biçimde ilerliyor. İhracat rakamları 2016 senesi için dünya pazarında %1,4 olarak gerçekleşmiş. Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ve günümüzde Amerika Birleşik Devletleri ile ihracatın gelişmeye başladığı Amerika pazarının Türkiye için cazip bir alan olduğu belirtiliyor.

Sektörün önemli iş adamlarının basında yer alan açıklamalarında, 2018 yılı mobilya sektörünün büyüme alanının İhracat faaliyeti ile gelişme göstermesinin beklendiği bilgileri yer almış. 2023 yılına dek ulaşılması hedeflenen ihracat rakamı 500.Milyar Dolar.

Mobilya Mağazası Açmak

Mobilya endüstrisi 80’li yıllardan itibaren incelendiğinde sektörün daima büyüme gösterdiği, geliştiği gözlemleniyor mobilyacılık alanında yatırımcı olacak kimseler için sektör ümit vadediyor. İstatistik rakamları, iş adamlarının verdiği rakamlar ve yaptıkları yorumlar, ülkemizin 2023 hedefleri içinde mobilya sektörü için ulaşılması amaçlanan ihracat rakamları sektörde ortamın girişimde bulunmaya değeceği ve kazançlı olma şansının çok yüksek olduğunun sinyallerin veriyor.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan mobilya mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Mobilya Bayiliği Almak

Mobilya sanayini oluşturan işletmeler büyüme göstererek fabrikasyon imalata geçtiklerinden beri sektörde bayilik uygulaması da oldukça yoğun biçimde uygulanan ticari büyüme yöntemlerinden. Günümüzün ticari faaliyet anlayışı birleşerek büyüme biçimini tercih etmekte bu tercihi tüketicinin marka ve imaj ağırlıklı yaklaşımı teşvik etmektedir.

Bağımsız açılacak bir mobilyacı mağazası iç piyasada belirli kitleye ulaşacak olsa da finansal kaynakların yeterliliği, olanakların en faydalı biçimde kullanılabilmesi, üretici firmalar ile bağlantı kurularak fiyat aralığı ve alışveriş yöntemine karar verilmesi, nakliye, dekorasyon, hedeflenen müşteri kitlesi, bölge ve mağaza seçimi gibi pek çok yorucu detay, tanınma faaliyetleri, güvenilir kaliteli ürün sattığınıza tüketicinin ikna olması çabaları yapmanız gereken yorucu işlemleri oluşturacak.

Tüketicinin marka ve imaj ağırlıklı yaklaşımının olduğu bilgisi, günümüz ticari büyüme yaklaşımının bayilikler ile genişleme şeklinde gerçekleştiği bilgisi bağımsız açılacak işletmede alınacak risklerin ve yorucu işlemlerin bulunduğu bilgisi ile bir araya geldiğinde bir markanın bayisi olmak fikri oldukça cazip bir seçenek gibi görünüyor.

Franchising veren firmaların genellikle markalarında girişimci olacak yatırımcılardan, faaliyet gösterileceği dükkânın büyüklüğü, cadde üstü veya istedikleri bir çarşı, vitrin türü gibi talepleri olabilmekte. Firmalar, Franchising yöntemi veya bayilik yöntemi ile büyümeyi tercih ediyorlar ve bu durum sektöre yeni giriş yapacak yatırımcılar için bir fırsat niteliği taşıyor.

Büyük firmalar yeni pazarlarda daha geniş coğrafyalarda markalarını satışa sunmaya ve tanınmaya devam ederken büyüme süreçlerini bayiler aracılığı ile gerçekleştirmeleri tanınma ve hedef kitle belirlemek zorunda kalmadan faaliyete geçmelerini güçlü bir markanın gücünü arkalarında hissetmelerini sağlayacaktır.

Not: bu alanda yeni bir bayilik almayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi web sitesinde yer alan mobilya bayiliği veren firmalar ile iletişim kurabilirsiniz.

Çocuk mobilyası satışları sektörde en fazla büyüyen alan bebek çocuk ve genç odası satışları sadece ülke içi pazarda değil uluslararası pazarda da büyümesini sürdürmekte. Modern mobilya çeşitleri, fonksiyonel mobilyalar da tercih edilen çeşitler arasında bulunuyor. Sektörde yabancı yatırımcılar da bulunuyor.

Bayilik veren mobilya üreticileri le bağlantıya geçin, tekliflerini inceleyin şartları size uyacak anlaşabileceğiniz mükemmel firmanıza ulaşmak için detaylı araştırmaktan yorulmayın. Görüşmelerinizin sonuçlarını karşılaştırmak sizi çözüm ortağınız olacak markanıza götürecektir.

Mobilya mağazası elbette güçlü sermaye ile açılan bir iş faaliyeti sahip olduğunuz sermaye, piyasa koşulları ve rekabet gücünüz ile Franchising olmanın avantajlarını karşılaştırdığınızda yapacağınız harcamaları ve alacağınız riskleri en düşük düzeye çekmeniz mümkün. Tam bir araştırma ve iyi bir planlama ile başarılı olabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz