Yatırımcı Arıyorum

Sezonluk Otel İşletmeciliği Yapmak

Yaz sezonu yaklaşıyor. Her ne kadar koronavirüs salgını nedeniyle turizm biraz durgunluk dönemi yaşasa da, seyahat yasaklarının kalkması ve salgının biraz daha etkisini yitirmesiyle, insanlar kısmen tatil planlarını yapmaya başladılar. Eğer aklınızda sezonluk otel işletmeciliği işi varsa aslında doğru zamanlar başladı. Sezonluk oteller şimdiden rezervasyonlarını almaya başladı bile.

Yaz ayları gelmeye başladıkça; devren kiralık pansiyon, apart otel ve otellerin sayısında da artış görülmeye başlandı. Sezonluk bir iş yapmak istiyorsanız, tatil yörelerinde bulunan pansiyon, otel ve apartlara sezonluk olarak belli bir miktar kira ödeyerek, otel işletmeciliği yapabilirsiniz.

Sezonluk Otel Kiralayıp İş Yapmak

Ülkemiz; deniz, doğa ve kültür turizmi açısından çok zengin bir ülke. Hangi bölgesine giderseniz gidin, yurt içi ya da yurt dışından gelen turistlerin, her açıdan ülkemizi görüp beğendikleri de aşikâr. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde hem konaklama yerleri artış gösteriyor hem de bazı nedenlerden dolayı el değiştiriyor.

İşletme sahibi olan kişiler, başka bir iş yapmak istemesi, işi tamamen bırakmak istemesi ya da zarar ettiği gerekçesi ile işini devretmektedir. Sezonluk da olsa bir iş yapmak isteyenler için oldukça güzel bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen ve bütçeleri uygun olan yatırımcılar da, pansiyon ya da oteli devralıp, gerekli değişiklikleri ve bakımları yaparak, işletmecilik yapmaktadır.

Ülkemizde en çok kiralık konaklama hizmetleri; Akdeniz ve Ege sahillerinde bulunan illerde ve ilçelerde bulunmaktadır. Ayvalık, Kuşadası, Fethiye, Kemer, Antalya, Marmaris, Dalyan, Çeşme, Kuşadası, İstanbul – Şile ve Ağva gibi tatil yerlerinde kiralık otel, pansiyon ve apartlar bulunmaktadır. Oteller için sahibi tarafından istenen sezonluk kira, bölgeye ve işletmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Genelde kira Euro üzerinden istenmektedir. 2.500 Euro’dan başlayıp, 2 milyon Euro arasında değişen sezonluk kiralar olsa da, daha orta seviyede olan işletmeleri daha az kira ücreti ile kiralayabilirsiniz.

Kiralayıp işletmeciliğini yapmak istediğiniz pansiyonun restoranı ve havuzu varsa, sezonluk kira; 45-50 bin Euro arasında değişebiliyor. Oda sayısı az ise 10 ila 20 bin liraya pansiyon kiralanabiliyor. Kiralanacak işletme apart otel ise; 55 bin TL, restoran bar ve yüzme havuzu olan apartlar ise 150 bin Euro civarında kiralanabiliyor.

Apart otel, pansiyon ya da otel kiralayıp, sezonluk otel işletmeciliği yapmak ve para kazanmak amacında iseniz, kiralayacağınız mülkün herhangi bir masrafının olmamasına ve oda sayısına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü artan oda sayısına göre kazancınız artacaktır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta, mülkün merkezde veya ilgili bölgenin turizm alanında olması gerektiğidir.

Otel İşletmeciliği İçin Kredi Almak

Sezonluk otel işletmeciliği yapmak istiyor ancak bütçenizi yeterli görmüyorsanız, ülkemizde faaliyet gösteren pek çok bankanın turizm destek paketleri bulunmaktadır. Ancak bu destekten turizm işletmeciliği yapanlar yararlanmakta. Bu kredilerin kullandırılma amacı ise işletmenin sermaye ihtiyacını karşılamak, bakım ve tadilat içindir.

Eğer ilk kez bir turizm işletmeciliği yapacaksanız, tüketici kredisi alabilirsiniz. Eğer en az 6 aylık bir ticari işletmeniz varsa da ticari kredilerden yararlanabilirsiniz. Sezonluk Otel işletmeciliği, gerektiği gibi yapıldığında oldukça kazançlı işlerden biridir. Bir oteli, ya da bir konaklama mülkün sahibi ya da gelir yöneticisi olarak yönetiyorsanız, mevsimsellik işinizde önemli bir faktördür.

Sezonluk Otel En Karlı Nasıl İşletilir?

Şüphesiz, yoğun sezon yüksek talep ve misafir akışının tadını çıkarttıkları için otelciler en iyisidir. Ayrıca sezonluk dönemlerde de otellerde doluluk oranını elde etmek zor değildir. İster ülkemizde olsun isterse dünya üzerinde, her mevsim bir turizm imkânı sağladığı için bu iş, en karlı işlerdendir.

Mesela ülkemizde yazın Ege ve Akdeniz kıyılarında, Kapadokya ve Pamukkale gibi doğal güzelliklerin olduğu yerlerde ve Rize, Artvin, Trabzon gibi yayla turizminin zirvede olduğu yerlerde, sezonluk otel yöneticiliği yapmak çok karlı olmaktadır.

Misafir çekmek ve maksimum otel doluluk oranıyla mücadele etmek, küresel otelcilik endüstrisinin en zorlu ve en belirgin özelliğidir. Bu nedenle, bir sezonluk otel işletmeciliği yapacaksanız ve kiraladığınız otel düşük performansta ise, doluluk oranını artırmak için iyi bir mevsimsellik anlayışına sahip olmalısınız. Sonuç olarak; düzensiz nakit akışını, düşük sermaye yatırım getirisini ve personel – tesislerin yetersiz kullanımını önleyebilirsiniz.

Sezon Dışı Nasıl Belirlenir?

Bir otel kiralayıp iş yapmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken; turizm işi yapmak istediğiniz bölgede, her yıl gerilemenin ne zaman başladığını belirlemek olmalıdır. Böylece yanlış zamanda kiralama işi yapmazsınız. Genelde sezon dışı hava şartlarına, tatillere ve diğer olaylara bağlıdır. Bulunduğunuz yerde turist açısından bir gerileme var mı?

Mevsimsellik, yılın belirli dönemlerinde turist girişlerinin en önemli faktörüdür. Sıcaklık ve iklim gibi doğal nedenlerin yanı sıra tatiller, sosyoekonomik durum ve seyahat alışkanlıkları gibi nedenleri de içerir.

Ayrıca bir örnek verecek olursak; Mart ayından beri, tüm dünyada ve ülkemizde görülen koronavirüs salgını, seyahat kısıtlamaları, insanların işsiz kalması ve alım gücünün olmaması gibi nedenlerden dolayı, turizm oldukça gerilese de, koronanın yavaş yavaş etkisini kaybetmesi ve yasakların da kademeli kaldırılması dolayısıyla, turizm faaliyetleri başladı.

Oteller, pansiyonlar ve apartlar, belli kurallar çerçevesinde; hijyen, temizlik ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalınarak faaliyetlerine başladı. Plaj ve havuz kenarlarındaki şezlonglar düzenli dezenfektan edildi. Bu da gelecek olan misafirlerin, seyahatle ilgili kısıtlamalar kalktığında güvenerek gelmeleri için zemin oluşturdu.

Türkiye, bu dönemleri en az zararla atlatan ülkelerden biri. Tedbirlerin zamanında alınması sayesinde dünya geneline bakıldığında gelinebilecek en güvenli ülkelerden biri konumunda. Eğer bu dönemde sezonluk otel işletmeciliği yapmak isterseniz, fırsatları kaçırmamanız önerilir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan otel işletmeciliği iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Sezonluk Otelde Müşteri Sayısı Nasıl Artırılır?

Kiraladığınız işletme, zarar ettiği gerekçesiyle kiralanmaya veriliyor olabilir. Her ne kadar zarar eden bir işletme olsa da, yapacağınız yenilik ve atılımlarla, işletmecilik bilginizi de kullanarak, zararlı işi büyük karla yapabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerde her mevsim otellerin dolu olmasını beklemeyin. Ancak yaz aylarında tatil imkânı bulamayanların da kış aylarını tatil için tercih ettiklerini unutmayın. Yani hangi dönemde iş yapacak olursanız olun, işi kara geçirebilirsiniz.

İster birkaç odalı bir pansiyon olsun, isterse birkaç yüz odalı büyük bir otel, her işletmenin bir doluluk sezonu vardır. Bunun dışı, ölü sezon olarak tabir edilir. Bunun için tedbirlerinizi aldığınızda hangi sezonda olursa olsun, sezonluk otel işi yapacaksanız karlı çıkarsınız.

İşletmenin Eksikliklerini Gidermek

Sezonluk oteli kiraladığınızda ilk yapmanız gereken, işletmenin eksikliklerini gidermektir. Kiranızı mülk sahibine ödeyip gerekli sözleşmenizi yaptıktan sonra, işletmenin eksikliklerini tespit etmeniz gerekiyor. Tadilat yapılması gereken yerleri gözden geçirin. Tüm odaların temizliğini yaptırın, tek kullanımlık terlik ve sabun gibi ürünleri kontrol edin. Sezonluk oteldeki eksiklikleri tamamlamak çok önemlidir.

Saç kurutma makinesi ve odadaki televizyon ve buzdolabının çalışıp çalışmadığını, kalorifer ya da klimaların çalışıp çalışmadığın kontrol edin. Eksiklikler varsa tamamlayın.

Bina dışında da gerekli olan kısımları kontrol edin. Havuzlu ve restoranlı bir işletmeyse, gerekli düzenleme ve temizlikleri yaptırın. Bunun için profesyonel şirketlere talepte bulunursanız her işiniz eksiksiz yapılacaktır. Profesyonel olmayan kişilere işlerinizi teslim etmeyin.

Organik Ürünler Üretin ya da Satın

Bir yere turist olarak gelen kişiler, tatillerini bitirip geri döndüklerinde tanıdıklarına hediye organik ürünler götürür. Eğer belli bir bahçe alanınız varsa, organik sebze yetiştirin ve satın. Ayrıca yöreye özgü reçel, peynir, tereyağı gibi yiyecek ya da yörenin ünlü başka bir ürünü varsa, binaya ek küçük bir stant ya da küçük bir satış ofisi kurabilirsiniz. Bu sayede hem müşteriler ürün aramakla uğraşmayıp memnun ayrılacak hem de siz ek kazanç elde etmiş olacaksınız.

Pazarlama Planlarını Artırmak

Sezonluk otel işletmeciliği yapanlar çok iyi bir, bir işi pazarlamak çok önemlidir. Pazarlama planlarınızı artırmak için stratejilerinizi geliştirin. Dikkatli planlama yaptığınızda, iyi iş yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanın. İşletmeyi ilk kiraladığınızdan itibaren pazarlama faaliyetlerinizi yürütmeniz gerekir.

Fiyatlandırma

Her sezonda doluluk oranını yakalayan işletmeci, başarılı işletmecidir. Birçok tatilci, kalabalıklardan ve yüksek fiyatlar yüzünden, bütçelerine daha çok uyan yerleri tercih etmektedir. Bu da, otelinizi olabildiğince cazip hale getirmek ve doğrudan rezervasyonlarınızı artırmak adına sizin için bir avantaj görevi görecektir.

Cazip İmkânlar Sunmak

Bahçeli bir mülk kiralamış iseniz, bahçeyi uygun hale getirerek düğünler, partiler ve etkinlikler için kullanabilirsiniz. Bu etkinliklere katılan konuklara harika bir deneyim sunun. Seneye yine aynı yerde sezonluk otel işletmeciliği yapmak isterseniz, şimdiki müşterileriniz seneye de sizi tercih edebilir. Bir salonunuz varsa, yoga ya da dans dersi, aile toplantısı ya da iş toplantıları için kullanabilirsiniz. Bu şekilde konuklar bekledikleri zaman süresinde otelinize ekstra para harcayacaktır. Böylece geliriniz artar.

Yeni nesil oteller bir trend daha ortaya çıkardı. Otel lobinizi bir çalışma alanı, bir sosyal etkinlik noktası, bir kahve dükkânı, küçük bir kütüphane veya hemen hemen her şey için kullanılabilecek herhangi bir esnek alan olarak kullanılabilir. Otelinizde bu tür alanlar kurmak, kiraladığınız mülke değer katacak, müşterileriniz artacaktır. Müşteri memnuniyeti en mükemmel kazançtır.

Profesyonel bir otel, konukların konaklamaları öncesinde ve sonrasında en iyi deneyimi yaşamalarını sağlar. Bu nedenle, size daha fazla yeni rezervasyon sunabilecek sadık konuklardan daha iyi bir şey yoktur. Sezonluk otel işletmeciliği yaparken strateji uygulamak için en iyi zamanları gözetin. Hangi sezonda olursa olsun, müşterilerinizin işletmenizden memnun ayrılması, bir daha ki sezonda yine sizi tercih etme nedenleri olacaktır.

Devren İlanlar

Eğer sizde halihazırda çalışan bir işletmeyi devri alıp yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan devren ilanları inceleyip anlık olarak ilan sahipleri ile iletişim kurabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz