yatırımcı arıyorum

Dünya Otomotiv Devi Manisa’da Fabrika Kuruyor

Volkswagen Türkiye’de Fabrika Açıyor

Dünya otomotiv devi ve ünlü Alman markası Volkswagen, yeni yatırımını duyurdu ve şirketini kurdu. Yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan’ı eleyen şirket, Türkiye’ye yöneldi ve yeni yatırımını Türkiye’de yapacağını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre;  Manisa iline bağlı Yunusemre ilçesinde 943,5 Milyon TL sermayeli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ, kuruldu.

Yatırım 1,3 milyar Euro. Firma yetkilileri, Manisa’da kurulacak fabrikanın yerini belirlemek için gerekli saha çalışmalarına başladı. Resmi prosedürlerin tamamlanıp önümüzdeki haftalarda imzaların atılması bekleniyor. Bu da bölge için gerçekten çok güzel bir gelişme.

Volkswagen’in de Türkiye’ye gelişiyle birlikte Isuzu, Toyota, Honda, Hyundai, Ford, Mercedes Benz, Fiat ve Renault ile birlikte 9 otomotiv devi Türkiye’de faaliyetlerine devam ediyor olacak.

Manisa Konut Fiyatlarında Artış

Şirketin kurulması ve fabrika haberini alanlar şimdiden iş hayalleri kurmaya başladı bile. Çalışanlar da daha iyi bir maaş hayali kuruyor.

Volkswagen’in yatırım haberi en çok emlak piyasasına yaradı çünkü emlak piyasası aşırı hareketlendi. 1+1 dairelerde satışlar gözle görülür bir şekilde arttı. Fiyatları ise büyük şehirlerle yarışır hale geldi. 1+1 daireler en çok yatırım amaçlı satın alınıyor. Ve bir daire için 40–50 kişinin başvurduğu görülmüş. 1+1 daireler özellikle eşyalı ise daha çok tercih ediliyor.

Yani gayrimenkulü yatırım amaçlı almak isteyenler için önümüzdeki zamanlarda daha iyi fırsatlar bekliyor. 210 bine kadar satış fiyatlı olan 1+1 daireler, 850 TL – 1100 TL. arası kiraya veriliyor. Eğer fabrika kurulduğunda 1+1 sayıları azalırsa ev sahiplerinin kiraları artırmazı zaten bilinen bir durum.

Arazi alım satımlar için ise fabrikanın temelinin atılması bekleniyor. Çünkü yer tespiti henüz yapılmış değil. Ancak kiralık dairelerde durum değişebilir. Çünkü şirketin istihdam edeceği 5000 personel için, Toki ile anlaşıp yeni konutlar yaptırması da gündemde.

Yunusemre Belediyesi ve TOKİ’nin ortak yürüttüğü 5500 konutluk bir proje hala yürütülüyor ve Volkswagen firması TOKİ ile ortak bir proje yürütebilir. Bunun detayları ileriki zamanlarda belli olacak.

Organize sanayinde çalışan yaklaşık 60 bin kişi mevcut. Çalışan sayısı fazla olunca, bu en çok emlak sektörüne yaramış. Bölgede satılık arazi azalmış ve konut fiyatları artış göstermiş. Güzelyurt’ta satılık ev fiyatları milyon TL. yi bulurken, 3+1 kiralık bir evin aylık kirası da 3 Bin TL. ye kadar yükselmiş. En düşük ücret ise 1800 TL.

Bölge yatırım amaçlı gelenler içinde revaçta. Civar illerden gelip ev satın alıp kiraya verenlerin sayısı da oldukça fazla ve Volkswagen sayesinde bu tarz yatırımlar artacak gibi görünüyor.

İlk Üretimler: Skoda ve Seat

Şirketin kaç kişiyi işe alacağı ve hangi otomobil modellerini üreteceği de belirlendi. Buna göre, Manisa’da kurulması planlanan fabrikada, ilk etapta 5000 kişi işe alınacak. 2022 yılında faaliyete geçmesi planlanan fabrikadaki ilk üretimde, Skoda – Karok ve Seat – Ateca modelleri üretilecek. Bu modeller Volkwagen’ın Çek Cumhuriyetinde bulunan tesisinde üretiliyordu.

Tesiste yıllık 300 bin araç üretilmesi planlar dâhilinde.

Şu an aktif olarak Almanya’da bulunan Volkwagen araç üretim fabrika videosunu izlemek için tıklayın.

Türkiye Şartlarında İyi Maaş Beklentisi

Volkswagen firması, yurt dışındaki fabrikalarında 1000–1200 Avro maaş veriyor. Bu da Türkiye’de bugünkü kurla, 6.264 TL – 7.517 TL arası bir ücret. Bu yüksek maaş bölge halkını heyecanlandırmış durumda. Şimdiden hayaller kurulmaya başlanmış bile. Yatırım bölge ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacak ve emlak piyasasında etkileri çoktan başladı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi

Fabrika yer planı olarak Manisa Organize Sanayi Bölgesi plan dâhilinde. Sanayi, Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biri ve 1 milyon 300 bir M² alana kurulmuş. Erdemir Çelik, Vestel gibi Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşlarından 20 tanesi, Manisa OSB’de faaliyetlerini yürütüyor.

Organize sanayinde çalışan yaklaşık 60 bin kişi mevcut. Çalışan sayısı fazla olunca, bu en çok emlak sektörüne yaramış. Bölgede satılık arazi azalmış ve konut fiyatları artış göstermiş. Güzelyurt’ta satılık ev fiyatları milyon TL’yi bulurken, 3+1 kiralık bir evin aylık kirası da 3 Bin TL’ye kadar yükselmiş. En düşük ücret ise 1800 TL.

Bölge yatırım amaçlı gelenler içinde revaçta. Civar illerden gelip ev satın alıp kiraya verenlerin sayısı da oldukça fazla ve Volkswagen sayesinde bu tarz yatırımlar artacak gibi görünüyor.

FİYATLARI ETKİLENECEK BÖLGELER

Fabrikanın kurulacağı yer baz alındığında etkilenecek 4 bölge mevcut. İzmir – Bornova, Manisa – Bozköy, 75. yıl mahallesi ve Güzelyurt.

Manisa ve İzmir arası 15 dakika mesafe ve Bornova, Manisa’ya çok yakın. Vestel fabrikalarında çalışan işçilerin çoğunluğu Karşıyaka ve Bornova’da ikamet ediyor.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Dünya Otomotiv Devi Manisa’da Fabrika Kuruyor

okuma süresi: 4 dk
0