Yatırımcı Arıyorum

Fuar Ziyaretçisi ile Görüşme Nasıl Sonlandırılır?

Fuar Ziyaretçileri ile Kalıcı Bağlantı Kurmak

Dünyanın dört bir yanındaki fuarlar, farklı sektörlerden ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen şirketleri ağırlamaktadır. Bu şirketler bu küresel pazarda daha fazla tanınmak, kar elde etmek ve büyümelerine yardımcı olacak ürün ve hizmetlerini sergileyebilmeleri için bu fuara katılmaktadırlar. İşletmelerin fuarlara katılmasının ve fuar katılımlarına büyük bütçeler yatırmasının ana nedeni, işlerini büyütmelerine yardımcı olabilecek yeni potansiyel müşterileri bulmaktır. Yaratıcı fuar standı fikirleri, işinizi büyütmek için daha fazla olanak sağlayarak stantta maksimum kalabalık yaratan unsurlar arasındadır.

Katıldığınız fuarda standınıza dikkat çekmek için yenilikçi fuar standı fikirleri, uygulayabilir, farklı showlar düzenleyebilir, ayrı bir ekip bile kiralayabilirsiniz. ve fuar ziyaretçilerinin standınızı ziyaret etmesi için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırsınız. Tüm hazırlıklar tamamlandığında ve fuar başladığında hedefinize ulaştınız ve standınız çok kalabalık ama ziyaretçilerinizle yaptığınız görüşmeyi bazı durumlarda bitirmeniz gerekir. Ama bu göründüğünden zordur. Fuar Standını Daha Popüler Yapmanın Yolları

Doğru İletişimi Kurmak

Peki; neden bu görüşmeyi sonlandırmalısınız?

Fuarda bir ziyaretçiyle yaptığınız konuşmayı sonlandırmanızın dört nedeni olabilir.

Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Belirlediğiniz soru kümelerini sordunuz ve cevaplarını aldınız ve kafanızda ziyaretçinin değerlendirmesini yaptınız. Konuşmanın yönü işten çok sosyal temellere dayanmaya başladığını gördüğünüzde, bu konuşmayı sonlandırmak isteyebilirsiniz.
  • Aldığınız cevaplardan sonra ziyaretçinin potansiyelinin çok düşük olduğunu tespit ettiğinizde ve bu yüzden konuşmayı daha fazla sürüklemenize gerek kalmadığına inandığınızda konuşmayı sonlandırmayı düşünebilirsiniz.
  • Fuar standınızdaki ziyaretçi, iş tecrübesi olarak çok donanımlıysa ve size birçok fırsat ve fikir sunabiliyorsa bile burası öğrenilecek yer değildir. Sonraki yapacağınız toplantı, sözleşme, telefon görüşmesi vb. gibi iletişiminizi devam ettirecek bilgileri vermesinin vakti geldiğinde konuşmayı sonlandırmak isteyebilirsiniz.
  • Diğer ziyaretçiler fuar standınızı ziyaret etmeyi bekliyorlar ve bu fuarda bunun için bulunuyorsunuz. Her ne kadar konuşmayı sonlandırmak için doğru bir neden olmasa da yaptığınız konuşmayı sonlandırmak mecburiyeti hissedip konuşmayı sonlandırmak isteyebilirsiniz.

Hızlı, hararetli bir sohbeti bitirmek çok zor olabilir, çünkü ziyaretçinize kaba görünmek ve onu kırmak istemezsiniz. Ama bu fuara katılmaktaki amacınızı unutmadığınızda; hedefiniz sizi doğru konuşmayı yaparak sohbeti sonlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Görüşme Sonrası Geribildirim Yapmak

Fuar standınızdaki ziyaretçiyle olan sohbeti nasıl sonlandırabilirsiniz?

Standınıza gelen ziyaretçiyle yaptığınız görüşmede ihtiyacınız olan tüm bilgiye sahip olduktan ve ziyaretçinizin sorularına cevaplar verdikten sonra sohbeti nasıl sonlandıracağım diye düşünmeye başlarsınız.

İşte size birkaç adım;

  • Bu ziyaretçi ile sonraki adımları zaten tartıştınız; sohbeti bitirmenin zamanı geldiğinde “Birlikte çalışabildiğimiz için çok mutluyum, kısa bir süre sonra sizinle iritibata geçeceğim“ diye bir son vurgulu cümle kurabilirsiniz.
  • Fuar standınızdaki ziyaretçi çok düşük bir potansiyele sahip ve daha fazla zaman harcamak istemiyorsunuz ama ziyaretçinizi de kırmak istemiyorsunuz. Sohbeti iyi bir not ile kapatabilirsiniz. ‘Sizinle konuşmak harikaydı, umarım fuarın kalan kısmı sizin için keyifli geçer ve tadını çıkartabilirsiniz” diye sonlandırabilirsiniz.
  • Standınızdaki ziyaretçi veya müşteri ile görüşmenizde yaptığınız eleme sürecinde müşterinin alım potansiyeline sahip olduğunu ancak henüz satın almaya hazır olmadığını gördünüz. Satış yapabileceğiniz bir müşteriye dönüşebilmesi için sohbeti sonlandırırken kapıyı açık bırakmalısınız. “Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim, kısa bir süre sonra size ek bilgi göndereceğim ve bu ek bilgilendirme umarım tüm sorularınızı yanıtlar.” tarzında bir cümle ile konuşmayı sonlandırabilirsiniz.
  • Ziyaretçiniz inanılmaz derecede konuşkan ve yukarıda tartıştığımız tekniklerin hiçbiri onun üzerinde faydalı olmadı.  Diplomatik bir cümle kullanın ki, böylelikle ziyaretçinize kaba davranıp rahatsız olmasını sebep vermeyin ki şirketinizin itibarını zedeleyin. ‘”Üzgünüm ama meslektaşlarıma yardım etmeliyim. Belki bu sohbete devam etmek için daha sonra tekrar gelebilirsiniz. Sizi ağırlamaktan çok memnun oluruz” şeklinde bir cümle ile hem o anki sohbeti nazikçe sonlandırabilir hemde tekrar standınıza gelmesi için davette bulunabilirsiniz.’

Fuar standınızdaki bir sohbeti sona erdirmek en az o sohbeti başlatmak kadar önemlidir. Çünkü  bir sohbeti durduramayacak kadar utangaç ya da çekingen olduğunuzda zaman veya fırsatları boşa harcayabilirsiniz. Eğer sizde sektorunuzle ilgili fuarlara katılmak istiyorsanız Türkiye genelindeki yapılan yurtiçi fuarlarının tanıtımları, tarihleri, adresleri gibi pek çok bilgiye ulaşabilmek için internet üzerinde fuar sitelerini ziyaret ederek tüm detaylara ulaşabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz