Yatırımcı Arıyorum

Gazete Dergi Sahibi Olmak İş Fikri

Gazete Dergi Çıkartmak

Gazete ve dergiler, spordan sanata, modadan sağlığa kadar pek çok konu hakkında haberlere ve içeriklere ulaşabileceğimiz, günlük, haftalık ya da aylık çıkartılabilen, basılı veya internet ortamından takip edebileceğimiz basın-yayın organlarıdır.

Dergiler, gazetelere oranla sayfa sayıları daha fazla yayın organlarıdır. Genel hatlarıyla gazete çıkarmadaki uygulamalarla aynıdır. Sadece biraz daha fazla maliyetlidir. Bu yüzden etkili bir bütçe planı gerekmektedir.

Gazete ya da dergi sahibi olarak medya dünyasında yer alabilirsiniz. Gazete çıkartmak ya da dergi hazırlamak önemli bir iştir ve ciddi sorumluluklar gerektirir. Her şeyden önce personelin işinin ehli gazetecilik, basın yayın alanlarında uzman kişilerden oluşması önemlidir. Bunun için eğitimli kişilerden ya da alaylı diye tabir ettiğimiz, mesleğin içinden gelen kişilerden kurulan ekip, daha başarılı bir hizmet sergileyecektir.

Gazete Çıkartılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar internet gazeteciliği ön plana çıksa da, basılı gazeteler hala saygınlığını korumaktadır.

Gazete ya da dergi çıkartmaya karar verdiğinizde kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. Gazete ya da dergi yerel mi olacak yoksa ulusal mı? Günlük mü çıkacak yoksa haftalık mı?

Bir gazete üzerinden yapılacakları açıklayalım.

Gazete Dergi Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Özellikle yerel bir gazete çıkartmaya niyetiniz varsa, şunu belirtmeliyiz ki yerel gazetelerin pek çoğu haftalık olarak çıkmaktadır. Bunun sebebi günlük çıkan gazete maliyetinin, haftalık çıkana oranla daha maliyetli oluşudur. Bu yüzden yerel gazete sahipleri haftalık yayını tercih eder.

Sıra gazetenin ismini bulmaya geldi. Öyle bir isim olmalı ki hem sizi temsil edebilmeli, akılda kalabilmeli ve marka olmaya uygun bir isim olmalı. Bir de taklit bir isim olmamalı.

İsme de karar verdikten sonra sıra gazetenin çıkartılacağı matbaayı bulmaya geldi. Tanıdığınız bir matbaa varsa onunla görüşüp anlaşabilir ya da size uygun matbaaları araştırabilirsiniz.

Gazete siyah- beyaz mı yoksa renkli mi basılacak? Renkli baskıların maliyetleri yüksek olduğundan yerel gazetelerin pek çoğu siyah-beyaz basımda yoğunlaşmaktadır. Tavsiyemiz ilk olarak siyah-beyaz başladığınız gazete basımına, finans gücünüz arttıktan sonra renkli olarak devam etmenizdir.

Gazetenin Merkez Ofisini Belirlemek

Gazete renk tercihi ve matbaa işini de hallettikten sonra geriye kalan önemli işlerden biri gazetenin merkez ofisini bulmak olmalı. Personelin kolay ulaşması ve gazeteye yapılacak ziyaretler için merkezi bir yerde bir ofis olması tercih edilmelidir. Ayrıca gazetenin hangi matbaada basılacağı ve yönetim merkezi adresi Cumhuriyet Başsavcılığına verilecek olan beyannamede de yer almak zorundadır.

Bir diğer konu da gazetenin sayfa sayısını belirlemek. Genelde yerel gazetelerin sayfa sayısı 8–10 olarak belirleniyor çünkü artan her sayfa fazla maliyet demek. Ayrıca gazetenin kâğıdı ne olacak saman mı yoksa renkli, parlak, kuşe kâğıt yani dergi kâğıdı türünde mi olacak buna karar vermelisiniz.

Basım Adedine Karar Vermek

Gazete kaç adet basılacak? Bu da önemli bir konu. Yerel gazete iseniz ilk etapta çok fazla bir baskıya ihtiyaç olmaz. Zaman ilerledikçe ve gazeteniz tanındıkça baskı adedini çoğaltabilirsiniz.

Tabloid gazeteler her ne kadar Avrupa’da yaygın olsa da Türkiye’de pek tutulmadığı için gazete boyutunun standart olması daha iyi olacaktır. (Tabloid gazete, 430 mm x 280 mm ebadında ve daha çok Birleşik Krallıkta popüler olan küçük boyutlu gazete)

Gazetenin satışının nasıl yapılacağı da önemli bir konu. Abonelik sistemi olacak mı? Dağıtım personeli ile mi dağıtılacak. Posta ile gönderim yapılacak mı? Nerelerde satılacak ve nerelere dağıtılacak? Bunların da belirlenmesi gereklidir.

Personeli Belirlemek

Gazetede, muhabir, sayfa sekreteri, genel yayın yönetmeni, sorumlu yazı işleri müdürü, idari işlerden sorumlu kişiler ve köşe yazısı bölümü olacaksa köşe yazarına ihtiyaç vardır. Bu kişileri belirlerken, işin eğitimini almış ya da daha önceden gazetecilik ve habercilik deneyimi olan kişiler tercih edilmelidir.

Süreli Yayın Gerekliliği

Gazetenin süreli yayın olması için, bir gazete sahibinin ve sorumlu yazı işleri müdürü bulunması ve kanuna uygun olarak gazetenin kurulacağı yerin Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirimde bulunması gerekiyor. Bu da süreli yayın çıkartılması için engellere karşı önlem alınması anlamında gelmektedir. Her süreli yayının bir sahibi bulunmaktadır. Bu şahıs olabileceği gibi tüzel kişiler ve kamu kurum ve kuruluşları da olabilir. Süreli yayın sahibi 18 yaşından küçük veya kısıtlı ise bir kanuni temsilcisi olmak zorundadır. Tüzel kişi olması durumunda ise bir sorumlu yazı işleri müdürü olması gerekiyor.

Reklam Almak

Gazetenin belli bir bütçesi var. Abonelik sisteminden de para geliyor. Gazeteye reklâm alarak da gazeteden kazanç elde edip uzun yıllar gazetecilik yapabilirsiniz. Bunun için çevrenizdeki esnaftan bayram ve yıl dönümleri gibi özel günlerde kamu kurum ve kuruluşlarından reklâm alarak ek kazanç elde edebilirsiniz.

Gazeteye İnternet Sayfası Açmak

Her ne kadar basılı gazetelerin okunurluk oranı yüksek olsa da internet ortamından da insanlara ulaşmak için gazetenin web sayfasını açabilir ve oradan da reklâm alarak veya abonelik alarak ek gelir elde ederek daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Basılı gazetenin yanında açacağınız web sayfası sizin ulusal hatta uluslar arası arenada yer almanızı sağlayacaktır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz