Yatırımcı Arıyorum

Girişiminiz Başarısız Olduğunda Nasıl Devam Etmelisiniz?

Başarısız Girişimlerde Neler Yapılmalıdır?

Eğer bir girişimciyseniz, başarısızlıkla aranızın iyi olması gerekir, hatta bunu sizin için bir şans olarak görebilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız, girişimci, başarısızlık ve şans aynı cümlede geçiyor. Çünkü;küçük işletmelerin yaklaşık yüzde 20’si ilk yıllarında iflas ediyorlar. Neredeyse yüzde 50’si beş yıllık yıl dönümünü kutlayamıyor bile. Ve bu kuruluşların yalnızca üçte biri 10 yıl sonra hala çalışmaya devam ediyor. Küçük işletmeler hakkında yapılan istatistikler, işletme sahiplerinin girişimlerinin başarısız olma olasılığı fikrine sahip olmalarına rağmen, bu başarısızlıkla karşılaştıklarında büyük yıkımlar yaşıyorlar.

Bir işletmeyi kapatmak, hikâyenin sonu değildir ve bu durumla başa çıkmanın yolunu bulmak gerekir. Bulacağınız bu yol, yeniden başlamanın ve ilerlemenin tek şartıdır. Küllerinden tekrar doğarak başarı hikayeleri yazan girişimcilerin tecrübelerinden faydalanmalı ve bir iş girişiminde başarısız olduktan sonra yola devam etmek için gereken ipuçları yakalanmalısınız.

İşte size birkaç ipucu;

Başarısızlığı kabul etmek

Başarısızlık, herkesin yaşadığı bir durumdur. Tek başınıza olmadığınızı bilmeli ve kendinizi suçlamamalısınız. Bu süreçte, kayıplarınızın yasını tutmaya zaman ayırmak yerine kimliğinizin bir parçası olan işiniz olmadan kendinizi yeniden keşfetmelisiniz. Başarısızlığı kabul etmek, başlı başına zordur ve bazen insanın kalbini, ruhunu, kanını ve terini koyduğu girişimin meyve vermeyeceğini kabul etmektense inkâr etmek daha kolaydır. Bu süreçte bunu kabul etmek zor olsa da, bunu kabul etmek hızlı bir şekilde üstesinden gelmeyi sağlar. Böylece potansiyel kayıpları azaltabilir ve bir sonraki girişime geçebilirsiniz. Unutmayın ki; en son yaptığınız iş girişiminizin sizin beklediğiniz şekilde devam etmemesi bir sonraki mükemmel fikrinizde sizi başarıya götürebilir.

Yanlışı tespit etmek

Acı çekmek için biraz zaman ayırdıktan sonra, işinizin iptali için bir işlem yapın. Bu süreçte neden olduğunu düşünmek çok zor olsa da, bundan öğrenilecek çok ders vardır. İşinize olanları analiz ederken hem başarıları hem de hataları belgelendirmelisiniz. Bu değerlendirmeyi yaparken kendinize karşı acımasızca ve dürüstçe olmanız şart. Mazeretler bulursanız bu sadece alacağınız dersi durdurur ve acıyı uzatır. Neyin yanlış gittiğini tam olarak öğrendikten sonra, gerileme hakkında bilgi edinin, yükü bırakın ve ileri gidin. Kapsamlı bir değerlendirme yaptıktan sonra, öğrendiğiniz dersleri hayatınızın bir sonraki bölümüne dâhil edin. Girişimcileri Başarıya Götüren Noktalar

Finansmanı hesaplamak

Para genellikle en iyi durumlarda bile hassas bir konudur, ancak alacaklılar aradığında ve bir sonraki ayın masraflarının nereden geleceğini bilmiyorsanız, para aklınızdaki tek şey olabilir. Bu süreci yaşayan girişimciler iş bulmak için profesyonel ve kişisel ağlarınıza ulaşmanızı önerir. Bir sonraki iş girişiminize geçmeden önce bir süre başka biri için çalışmak faydalı olacaktır. Sürekli bir iş bulduğunuzda, bir sonraki hareketinizi yapmak için bir gelir elde edebilir, borcunuzu ödeyebilir ve kendinize biraz zaman kazandırabilirsiniz. Bazı durumlarda, uçları bir araya getirmenin bir yolu olarak başlayan şey sizi bir sonraki büyük fikrinize götürebilir. Tecrübelere göre, başarısızlık sadece bir algı meselesidir. Doğru zihniyete sahip bir girişimci başarısız bir girişimde bulunduğunda, değerli bir pivot veya yeni bir fırsat bulabilir.

Destek ağı oluşturmak

Refahınızı gerçekten önemseyen insanlarla kendinizi kuşatmak, ayağa kalkmanız ve devam etmeniz için çok önemlidir. Bu süreçte size destek sağlayabilen, tarafsız tavsiyeler veren, başarınız için size dürüstçe yaklaşımlarda bulunan ve dürüst geri bildirim sunan arkadaşlarınız ve aile üyeleriyle irtibatta kalın. Unutmayın! Gerileme kadar daha iyi bir panzehir yoktur. Tıpkı sıkı bir arkadaş ve aile çevresi, kişisel yaşamınızı merkezlemeye yardımcı olduğu gibi, sağlam bir iş kaynakları ağı, mentorlar ve girişimci kişiler, yeniden başlamak için hazır olduğunuzda profesyonel yaşamınızı yeniden izlemeye yardımcı olabilirler. Yalnız durursanız, kendinizi spektrumun kaybeden ucunda bulacaksınız.

Kendini yeniden keşfetmek

Hayatınızın bir sonraki bölümüne girmeye hazır olduğunuzda, nasıl görünmesini istediğinize ilişkin bir yol haritası oluşturun ve onlarla tanışmak için ölçülebilir hedefler ve zaman aralığı belirleyin. Bazıları için baştan başlamak, tanıdık bir sektörde iş gücüne yeniden girmek anlamına gelirken, bazıları için tamamen yeni bir mesleğin peşinde koşmaktır. Ancak girişimciliği düşünmeyenler için, yeni bir işe başlamayı içerebilir. Yeni bir işe girmeden önce geçmişteki hatalardan ders almalı ve öyle başlamalısınız. Girişiminizin başarısız olmasına neden olan alanlarda öğrenmek ve bilgi edinmek için zaman ayırın, aynı hatayı iki kere yapmaktan kaçının ve geçmiş tecrübenizi geleceğinizi ilerletmek için kullanın.

Bilmelisiniz ki;

Ne kadar iyi hazırlanırsanız hazır olun, baştan başlamak çoğu zaman bilinmeyene atılmak demektir. Bazen bu, şansın denenmesi ve uzun vadede faydaların dezavantajlardan ağır basacağını ümit etmek anlamına gelir. Bu da idealist girişimcilerin harcıdır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz