Yatırımcı Arıyorum

Proje Fikri Nasıl Bulunur?

Proje Fikri Bulmak

Girişimciliğin temel esaslarından biriside; yeni bir fikrin, proje haline dönüştürülmesidir. Özellikle banka kredisi ya da hibe destek programlarından faydalanmak isteyenler için güzel ve iyi bir proje fikri finansman bulmanın da yollarını kolaylaştırabilir. Bununla birlikte birçoğumuzun aklında ya da gönlünde yatan bir fikri vardır ancak bu fikri projeye döndürme konusunda ne yapacağımızı çok da bilemeyebiliriz. Bir fikriniz var ve bu fikri proje fikrine dönüştürmek için bir sonraki adımınızın ne olacağını bilmeniz önemlidir.

Öncelikle sizi sahip olduğunuz fikir için tebrik ederiz. Fikriniz çok güzel bir fikir olsa da mutlaka üstünde biraz daha çalışmanız gerekebilir. Fikrinizi proje fikrine dönüştürmek için ilk etapta atmanız gereken bazı adımlar bulunuyor. Biz de bu aşamada sizin işinizi kolaylaştırmak adına bu adımları sıraladık. Bu itibarla fikrinizin bazı özelliklere sahip olması gerekir.

 • Öncelikle düşündüğünüz fikriniz yerel bölgeye fayda sağlayacak nitelikte olmalıdır. Bunun anlamı, proje fikriniz uygulamaya konduğunda bölgeye istihdam ve katma değer sağlamalıdır.
 • Doğal olarak proje fikriniz belli oranda bir finansmana ihtiyaç duyar. Bu durumda karar vermeniz gereken konu, öz kaynağınız yeterli olacak mı? Banka kredisi kullanacak mısınız? Ya da devlet desteklerinden faydalanmayı düşünüyor musunuz? Gibi vb. sorulara yanıt vermeniz gerekiyor.
 • Proje fikrinizi uygulamak için gerekli istihdam sayısı ve çalıştırmayı düşündüğünüz personelin özellikleri ve niteliklerini de belirlemeniz önemlidir.
 • Proje fikriniz sürdürülebilir mi? Fikriniz uygulamaya geçtiğinde banka kredisi ya da diğer destekler bittiğinde proje fikriniz ayakta kalabilecek mi?

Bu soruları cevapladığınızda bir iş planı ya da başvuru formu için gerekli birçok veriye de sahip olacaksınız demektir. Bu durumda size proje fikrinizin yeterince iyi olup olmadığını ya da proje fikrinizin hazır olup olmadığını da görme şansınız olur. Eğer proje fikrinizin yeterince iyi olmadığını görüyorsanız başka fikirlere yönelmeniz daha doğru olabilir. Böylece daha fazla zaman ve para kaybetmekten kurtulursunuz. Böyle bir durumda alternatif proje fikriniz daha iyi bir senaryoya sahip olabilir. Ayrıca her iki proje fikrinizi değerlendirdiğinizde ikisinin de iyi birer gidişata sahip olabilir ve bu sayede iki proje fikriniz arasında tercih yapmanız gerekebilir.

Proje Fikrini Geliştirme Adımları

Ticari bir proje içinde proje fikrini geliştirmek için atılacak bazı temel adımlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1- Proje Fikrinizi Not Edin

 • İlk olarak projenize bir isim vermelisiniz. 30 saniye gibi bir sürede aklınıza hiçbir isim gelmiyorsa “benim projem” ismiyle çalışmanıza start verebilirsiniz. Bu adım bile tek başına proje fikrinizi daha gerçek bir hale getirir. Sonuçta projenin ismini her an için değiştirebilirsiniz. Bu ilk adımla proje fikrinizi geliştirmeye başlıyorsunuz.
 • Fikrinizi özetleyen birkaç maddeyi not etmelisiniz. Bu adım fikrinizi iyice ortaya koyacaktır.
 • Proje fikrinizle ilgili 2 satırlık bir özet oluşturabilmeniz gerekir. Bu özet proje, fikriniz hakkında hiç bilgisi olmayan ve konuya aşina olmaya birine kolay ve hızlı bir biçimde açıklanacak şekilde olmalıdır. Böylelikle proje fikriniz hakkında konuşmayı çok daha kolay bir hale getirebilir.

2- Proje Fikrinize Bir Çerçeve Çizin

 • Proje fikrinizi tanımlayın. Bu adımda projenizi tanımlamanız gerekir. Bunun için bir başlangıç, orta ve bir son kısım oluşturun. Bu etapları oluşturabilmeniz için yanıtlamanız gereken temel soruların başında mevcut durum nedir? sorusu gelir. Ne yapmak istersiniz ve bu fikir başarılı olursa nasıl görünürdü? Sorularını da içtenlikle yanıtlamanız gerekir.
 • Finansman ihtiyacınızı karşılamak için banka kredisi veya devlet destekleri kullanmak istiyorsanız net başlangıç, net bitiş, net maliyet ve net amaçlarınızı belirtmeniz önemlidir.
 • Proje fikrinizin baştan itibaren sonuna kadar ne kadar sürebileceğini tahmin etmeniz ve bu süreç boyunca ilerlemenizi ölçmenizde yardımcı olabilecek kilometre taşları nelerdir? Gibi soruları yanıtlamanız önemlidir.
 • Proje fikriniz daha önce yapılanlardan ya da devam eden proje fikirlerinden farkı nedir? Bu sorunun cevabı size müşterilerinizin neden sizi tercih etmeleri gerektiğini verir. Ayrıca bu adımla birlikte, ister istemez rakip analizi de yapmış olursunuz.

3- Gerçekçi Olun

 • Proje fikriniz gerçekçi mi? Çok fazla çalışma alanı ya da çalışan ihtiyacınız olacak mı? Eğer bu soruya cevabınız evet ise, diğer bir seçenek olarak proje fikrinizi küçültme yoluna gidebilirsiniz. Çünkü genel geçer kural olarak bir proje fikri ne kadar büyükse o kadar fazla ön hazırlık gerektirir.
 • Proje fikriniz için uygunluk kriterlerini belirlemeniz sizin açınızdan çok rahatlatıcı bir durumdur. Örneğin proje fikriniz sabit bir araziye dayanıyorsa ve siz de bu arazi yoksa? Uygunluk kriterlerini başarılı ya da başarısız olarak ayırmanız size avantaj sağlar.
 • Proje fikriniz için sermaye odaklı mı düşünüyorsunuz yoksa gelir odaklı mı planlıyorsunuz? Eğer yatırım amaçlı bir diğer ifade ile sermaye odaklı düşünüyorsanız kriterleriniz buna göre değişim gösterir. Gelir odaklı bir proje fikrinde nakit akışı son derece önemlidir.
 • Proje fikriniz için olası risk ve tehditleri düşünün ve bunları nasıl bertaraf edebileceğinizi düşünmelisiniz. Risk ve tehditlerin olası çözümlerinin ardından proje fikrinizin aşamalı olarak büyüyüp büyümeyeceğini de göz önünde bulundurmalısınız.
 • Proje fikrinizin faaliyet gösterdiği alanda gerekli beceri ve deneyime sahip misiniz? Çünkü her aşamasına vakıf olmadığınız bir proje fikrinde başarısız olma ihtimali yüzdesi oldukça yüksektir.

4- Adım Adım İlerlemelisiniz

 • Proje fikrinizi gerçekleştirmek için ilk adımınızı planlayın. Hemen ardından sonraki 2-3 adımı planlamanız size avantaj sağlar.
 • Proje fikrinizi kağıda döktünüz ancak neler olabileceğini belirlemek için oklar, çizelgeler ve haritalar kullanmanız gerekebilir.
 • Proje fikrinizin finansmanının size ne zaman ve ne kadar lazım olacağını hesaplayın. Bunun yanı sıra yeterli finansmanınız olsa ne yapacağınızı düşünmeniz işinizi kolaylaştırır.
 • Eğer proje fikrinizin finansmanı ya da diğer konularla ilgili bazı boşluklar gözünüze çarpıyorsa, boşlukların yanı sıra neyi bulmanız gerektiğini ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Proje fikrinizi gerçekleştirmek için gerekli bilgileri nasıl ve nereden edinebilirsiniz konusunu araştırmalısınız. En İyi Fikir Üretme Teknikleri

5- Kim?

 • Proje fikrinizin gerçekleşmesi için kimlerin dahil olması gerekir? Bunun yanı sıra proje fikrinizde ortağa ihtiyacınız var mı? Kim, ne, ne zaman, neden ve nasıl? sorularını mutlaka sorun. Bu işlemin kısa ismine: 5N 1K denilmektedir.
 • Proje fikriniz nasıl ve nerede pazarlanacak? Katılımcıları ya da müşterileri nasıl elde edebilirsiniz? Bu soruların cevapları size satış-pazarlama planınızı verecektir.

Tüm bu verilerin kısa bir incelenmesini yapmanız herhangi bir değişikliğin gerekli olup olmadığını size gösterir.

Sıfırdan Yeni Bir Proje Fikri Nasıl Bulabilirim?

Yukarıdaki tüm adımları geçtikten sonra hala proje fikrini değiştirmek istiyorsanız o zaman her gün sizi etkileyen ya da öfkelendiren şeyleri düşünün. Okul, çocuklar, trafik, yemek ve hayat gibi vb. Çalışacağınız konu üzerinde karar verirken bu konuya gerekli çalışma saatini ayırabilecek miyim? diye kendinize sorular sorun. Cevabınız evet ise hiç durmayın proje fikrini geliştirmeye başlayın. Proje fikrinizi daha hızlı başarabilir ve fikrinizi potansiyel bir işletmeye dönüştürebilirsiniz.

Hala hiçbir fikriniz yoksa, size fikir verebilecek etkili sosyal sorunları kitle kaynaklı olarak toplayan web sitelerden fikir edinebilirsiniz. Bu aşamada Kobi Vadisi platformunda yer alan bir fikri olanlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Herhangi bir projeye başlamadan önce kullanacağınız süreci özetlemelisiniz. Bundan sapsanız bile, sürecinizi planlamak yardımcı olur çünkü sorunu çözme yolunda kaybolursanız, ana hatlarıyla belirttiğiniz şeye geri dönebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz