Yatırımcı Arıyorum

Home Ofisi Elverişli Hale Getirmek İçin 8 İpucu

Home Ofisi En İyi Şekilde Kullanma Yöntemleri

Uygun bir home (ev) ofisiniz yoksa, ev ortamında çalışmak sizin için oldukça zahmetli olabilir. Zamanla üretkenliğinizin azalmasına neden olabilir. Ancak home ofisinizi çalışmak için daha elverişli hale getirirseniz, üretkenliğiniz yalnızca tam hıza ulaşmakla kalmaz. Ayrıca, zihinsel ve duygusal olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve sonuç olarak fiziksel sağlığınız da güçlenecektir.

Home ofislerin iyileştirilmesinin üretkenliği neden ve nasıl artırabileceğine dair daha iyi bir anlayış vardır. Ayrıca, uygun bir home ofisine sahip olmanın önemini ve bunları oluşturmaya ilişkin ipuçlarını elimizden geldiğince siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşmaya çalışacağız.

Hazırsanız başlayalım.

Home Ofisinizi Çalışmaya Daha Uygun Hale Getirmek İçin 8 İpucu

1- Özel Bir Nokta Seçin veya Oluşturun

Home ofisi ile evin geri kalanı arasında bir sınır olmalıdır. Boş bir odanız veya alanınız varsa, onu bir home ofisine dönüştürün. Bu özel alan, çalışırken odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, sizi işinizden uzaklaştırabilecek herhangi bir dış gürültüyü bastırmak için o odaya ses geçirmez cihazlar koyabilirsiniz. Veya imkanlarınız dahilinde ses izolasyonu da yaptırabilirsiniz.

Diğer bir ipucu da, işiniz ile ilgili tüm materyallerinizi yalnızca o odaya yerleştirmektir. Bu onları daha erişilebilir hale getirecektir. Böylece iş eşyalarınızı almak için evin içinde dolaşmak zorunda kalmayacaksınız. Örneğin; bu odanın mini bir buzdolabı olması sizin için standart eviniz ile ilişkinizi azaltmak için büyük bir yöntem olabilir. Size zaman kazandıracak ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

2- Doğal Işıktan Yararlanın

İyi bir aydınlatma, hafızanızı ve iş verimliliğinizi olumlu yönde etkileyebilir. Doğal aydınlatma ve diğer ampullerin geceleri aktif olarak çalışması için uygun bir pencereye sahip olduğunuzdan emin olun.

Doğal ışık, göz yorgunluğunu ve baş ağrılarını azaltarak üretkenliği artırabilir. Ayrıca, yüksek kaliteli ışıklar gün ışığının olmadığı zamanlarda çalışma anlarınızda size oldukça destek olacaktır. Ayrıca iş günü monotonluğunuzu bir süreliğine kırabilecek doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Optimum seviyede çalışmanız için size yeniden enerji verecektir. Bu nedenle home ofisinizi tasarlarken veya yenilerken doğal ışıktan yararlandığınızdan emin olun.

3- Dikkat Dağınıklıkları Kaldırın

İnsanlar evde çalışırken çok sayıda dikkat dağıtıcı şeyle karşılaşabilir. Buna; telefonunuz, hava durumu, yatağınız, arkadaşlarınızın bahsettiği yeni mobil oyun ve hepsinden önemlisi sosyal medya dahildir. İşinize daha fazla odaklanabilmeniz için her türlü dış dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmanız veya en azından en aza indirmeniz gerekir.

Çalışırken gereksiz tüm eşyaları koymak için home ofisinizde bir dolap bulundurabilirsiniz. Hava durumu için, odanızın yazları serin ve kış aylarında sıcak olduğundan emin olun. Odağınızı çoğaltacak ve görevleri daha verimli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

4- Rahat Bir Sandalye Alın

Bir masa ve rahat bir sandalye ile uygun bir kuruluma sahip olmak, home ofisleri oluşturmak için son derece önemlidir. Çünkü, gününüzün neredeyse yarısını geçireceğiniz yer burasıdır. Bu yüzden home ofisinizi kurarken aynı zamanda kendi sağlığınıza da yatırım yapmış olursunuz.

Ergonomik bir sandalye, evden çalışanlar için değerli bir yatırımdır. Kollarınızı masaya dayadığınızdan emin olun. Aktif kalmanıza yardımcı olur ve sırtınıza rahat bir destek sağlar. Ayrıca, iyi bir duruş sürdürmek için elverişlidir.

5- Ofis Malzemelerinizi Ulaşabileceğiniz Bir Yerde Tutun

Kalem, kağıt, dosya, not defteri, web cam, dizüstü bilgisayar, cep telefonu, kulaklık vb. ana malzemeler her zaman elinizin altında olmalıdır. Bunun nedeni, ofis malzemelerinin elinizin altında bulunmasının üretkenliği artırmaya yardımcı olabilmesidir. İhtiyacınız olan her şeyin yanınızda veya yakınınızda olduğunu ve kısa sürede alabileceğinizi bildiğinizde kendinizi rahat hissedeceksiniz.

Sabit veya eşyalarınızı saklamak için çekmeceleri olan basit bir masa seçin. En önemlisi, internet bağlantınızın harika çalıştığı bir yer arayın. İhtiyacınız olan her şeye yakınınızda olduğunda, işinizin kalitesini artırırsınız.

6- Daha Fazla Bitki Ekleyin

Home ofisinizi tasarlarken bir başka harika ipucu da bitki eklemektir. Home ofisinize bitki ve canlı çiçekler eklemek, üretkenliği artırmada mükemmeldir. Bitkiler, home ofisinizin havasının hoş ve taze kokmasını sağlayabilir. Ayrıca etrafınızdaki bitkileri görmek daha rahatlatıcı bir ortam yaratarak stres seviyenizi azaltır.

Home ofisinize yeşillik eklemek için bazı ipuçları:

 • İç mekan bitkilerini şeffaf bir vazoda saklayın.
 • Masanızın üzerine küçük bitki saksıları yerleştirin.
 • Bir oda köşesine yerleştirilmiş büyük avuç içi de organik yetenek katabilir.
 • Bazı küçük masa teraryumları ekleyin.
 • Mini iç mekan bitkilerini asın ve home ofisinizin havasını temizleyin.
 • Çok az veya hiç bakıma ihtiyaç duymadıkları için iç mekan bitkileriyle yeşil duvarlar oluşturun.

7- Daha Kişisel Hale Getirin

Home ofisinizi zevkinize göre dekore etmek üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Kişiliğinizi en uygun şekilde yansıtacak tasarımlar yapabilirsiniz. Sizi her gördüğünüzde mutlu eden objelere yer vermeye çalışın. Örnek: aile resminizi, köpeğinizin resmini veya tatil fotoğrafınızı bile tercih edebilirsiniz.

Ayrıca ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş bir home ofisi de oluşturabilirsiniz. Örneğin, kimse siyah beyaz bir odada çalışmayı pek sevmez. Odanıza daha fazla renk katmak için home ofisinizi canlı renklerle yeniden boyamayı deneyebilirsiniz. İşinize daha fazla dikkat etmenize ve görevlerinizi son teslim tarihine kadar tamamlamanıza yardımcı olacaktır. İş Ofisi ve Home Ofis Kurmak

8- Bir Organizasyon Sistemi Oluşturun

Düzenli bir home ofisi üretkenliği artırabilir ve odağınızı iyileştirebilir. Aşağıdaki kontrol listesini dikkate alarak home ofisinizi etkili bir şekilde düzenleyebilir ve temiz tutabilirsiniz:

 • Home ofisini günlük olarak temizleyin
 • Havalandırma için pencerenin yarısını açık tutun
 • Odanıza küçük boylarda bir çöp kutusu koyun
 • Mikropsuz kalmak için dezenfektan kullanın
 • Teknoloji sisteminizin tozsuz olduğundan emin olun
 • Sadece gözlerinizi korumak için mavi ışıklı gözlükler takın (doktor tavsiyesi ile yapmanızı öneririz)
 • Odanın ses kalitesini iyileştirin
 • Her şeyi düzenli bir şekilde saklayın, böylece onları kolayca ihtiyaç içinde bulabilirsiniz
 • Home ofisinizde fazladan eşya depolamaktan kaçının
 • Günlük hedeflerinizi yazmak için bir beyaz tahta asın
 • Bir duvar saati önemli bir zorunluluktur
 • Home ofisinizde yanınıza bir su şişesi ve birkaç atıştırmalık alın

Özetle

Her zaman en iyi home ofislerinin basit, minimalist, temiz ve iyi organize edilmiş olduğunu unutmayın. Odaklanmayı, dikkati ve üretkenliği artırmak, bir home ofisinde çalışmanın nihai hedefidir.

Home ofis ortamını oluştururken çok dikkat etmek gerekiyor. Tüm çalışma hayatınız için faydalı olacaktır. Ayrıca, size bir başarı ve teşvik duygusu sağlayacaktır. Bununla birlikte bulunduğunuz evde şayet sizden farklı bireylerde varsa, onlarda bu alanı sizin boş zamanlarınızda kullandığında faydasını göreceklerdir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz