Yatırımcı Arıyorum

İş Kurmada Hız Kazandıran Taktikler

İdeal birikimi olan veya herhangi bir kaynaktan sermaye güvencesi edinenler için iş kurmak, kolay ve taktiksel bir kazanç sistemini getirebilir. Girişimcilik ruhunun en zirvede olduğu zamanlarda, doğru planlama ile temeli sağlam şekilde iş kurulabilir. Ancak, yapım aşamasında her bir inşa öğesinin özenle ve güvenle yerleştirilmesi gerekiyor.

İş nasıl kurulur, işletme nasıl açılır? İş kurmada kazandıran fikirler nelerdir? Gibi konular için planlama ve analizin profesyonellikle yapılması önemlidir.

İş ve İşletme Kurulumu Nasıl Yapılır?

Faaliyet gösterilecek sektör ve iş alanının belirlenmesi, kurulumun hangi platformda olacağını da belirler. İşletme açmayı hedefleyenler veya dijital sistemde iş kurmayı planlayanlar için farklı aşamaların değerlendirilmesi gerekiyor.

Kısaca özetlersek;

  • İşletme Kurulumu: Gerekli başvuruların yapılması, başvuru belgelerinin hazırlanması, ruhsat alımı, dükkan kiralama ve işletme tasarımı gibi bir dizi işlemi beraberinde getirir. Kurulacak iş için tedarik ağının oluşturulması, bütçe ve sermaye planlamasının yapılması, makine ve ürünlerin alınması ile reklam ve tanıtım unsurlarını kapsayan işlemlerle yapılır.
  • Dijital İşletme Kurulumu: E-ticaret veya e-ihracat sistemiyle faaliyet gösterecek kişiler için tüm işlemler, sanal sistematik üzerinde gerçekleştirilir. Bazen sadece aracı kurum formülünde firma bayiliği, bazen toptan satış sistemiyle internet sitesi kurulumuyla ticaret gerçekleştirilebilir. Etkinliğin artırılmasını sağlayan temel gereksinimler ise tamamen reklam ve tanıtım organizasyonlarıdır. e-ihracat nedir

Her iki iş kurulumunda da kazandıracak iş fikirlerinin ideal parlaklıkta olması gereklidir. Şayet sektörü çok gelişmemiş bir iş alanı seçmişseniz, şansınızı iyi kullanarak hızla hareket etmeniz gereklidir. Zira yeni iş fikirleri, hızla modifiye edilerek farklı kostümlerle değerlendirilebilir.

İş Kurmak İçin Neler Gereklidir?

Ticaret için sermaye ya da şık fikirler yeterli olabilir. Para kazanmak için yapılan ticaret, para ile gerçekleştirilir. Ancak bazı sektörlerde sermayeye gereksinim duymadan, kolay şekilde iş kurulabilir. Yetenek, bazen sermayeden daha değerli kazanımlar getirebilir.

Bu, bazen tamir ve onarım kabiliyetinin olması bazen iletişim yönünün kuvvetli olmasıyla alakalı, yepyeni kazançlar sağlayabilir. Sosyal medya uzmanlığı ve freelancer çalışma sistemi, son yılların tercih edilen iş alanları arasındadır. Herhangi bir birikime gerek olmadan yapılabilir işler arasında yer alıyor.

Üstelik ayrıca bir internet sitesi açmaya bile gerek olmadan çeşitli ajanslar, firmalarla anlaşma sağlayarak dijital sistemden cazip bir ağ yaratabilir ve sanal işletmenizi kurabilirsiniz.

İkinci el eşya satmak, yine sermaye gerektirmeden para kazandıran iş fırsatları arasındadır. Hem kendi platformunuzu kurabilir hem de global alanda faaliyet gösteren dijital sistemlerde mağaza oluşturarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için: işyeri kuruluş aşamaları adlı rehberi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

İş Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hazır olmak, kararlı ve istikrarlı olmak, istekli ve gönüllü olmak gereklidir. İş kurmak, nötr olmayı gerektiren bir ruh hali ister. Aşırı umut bağlamamak veya aşırı umutsuz olmamak için, ideal duygu durumuyla başlangıç yapmak önemlidir. Özellikle büyük yatırım yapanlar için, kâr- zarar değerlendirmesi önceden yapılarak başlanmalıdır.

Kuracağınız işin başarılı olacağından eminseniz, başlayabilirsiniz. Sadece denemek için, deneyim elde etmek için de iş kurabilirsiniz. Hedef, iş kurulurken nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirleyen ana unsurdur. Dolayısıyla sadece bir hayalinizi mi gerçekleştirmek için iş kurduğunuz yoksa ulusal bir marka yaratma hedefinde mi olduğunuz önemlidir.

Her şeyden önce;

  • İş fikrinizi, hedef ve stratejinizi belirleyin
  • İlk maddeyi, var gücünüzle destekleyin
  • Bütçe planlaması, işletme gereksinimleri, ek ve ekstra kaynak değerlendirmesi, maliyet hesaplamasını mutlaka yapın
  • İşletmenizi dijital sistemde destekleyecek tanıtım organizasyonlarını oluşturun
  • Dükkan kurulumu için belgeleri, mevzuatları eksiksiz hazırlayın
  • Tedarik zincirini size en çok fayda sağlayacak biçimde oluşturun
  • Ekonomik edinimler gerekliyse de özellikle ilk işletme oluşturmada, kalite daha önemlidir. Gıda, tekstil, yazılım gibi her alanda önceliğiniz nitelik olmalıdır

Haftalık, aylık ve yıllık bazda hedef – olasılık planlamanızı yaparak, iş kurmadan önceki durum değerlendirmenizi belirleyebilirsiniz.

Piyasa analizi, iş kurmadan önce yapılması gereken etkileşimlerin bütünüdür. Hem kendi kapasite ve performansınızı değerlendirmeniz hem de piyasa koşullarını analiz etmiş olmanız, iç rahatlığıyla iş kurmanızı sağlar.

Çünkü zaten var olan koşulları çoktan öğrenmiş, piyasa ve sektör ritmini çoktan keşfetmiş ve neler başarabileceğinizi, her şeyden önce planlamış olmanıza katkı sağlar. İşletme açmaya, iş kurmaya pratikte hazırlanmışsanız, sistemde oldukça rahat ilerleyebilirsiniz.

Tüm faktörlerde hazırsanız, işinizi kurmaya hemen başlayabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz