Yatırımcı Arıyorum

Kendi Aracımla Ne İş Yapabilirim?

Kendi Aracımla Nasıl Para Kazanabilirim?

Kendi aracımla ne iş yapabilirim sorunuza yanıt vermeden önce, bu yazımızda bazı önemli konulara dikkat çekmek istiyoruz.

 1. Kendi aracı ile iş yapmak isteyen herhangi bir kişi hatır taşımacılığı yapsa bile cezai durumla karşılaşabilir.
 2. Kendi aracı ile iş yapmak isteyen herhangi bir kişi kuryelik / teslimat vb. hizmeti verdiğinde cezai durumlarla karşılaşmamak için resmi fatura kesmesi gerekebilir.
 3. Kendi aracı ile iş yapmak isteyen herhangi bir kişi özel şoförlük hizmeti verdiğinde resmi fatura kesmesi gerekebilir ve bazı resmi belgelere (SRC vb.) sahip olması gerekebilir.

Türkiye’nin en büyük iş fikirleri sitesi Kobi Vadisi olarak, birçok kişi tarafından araştırılan bu iş modeli hakkında öne çıkan 4 farklı iş fikrini ve bazı önemli bilgileri siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşmaya çalışacağız.

Hepimizin bildiği gibi, ülkemizde gerçekten çok fazla araç sayısı olmakla beraber, arabalara da ilgi duyan büyük bir nüfus kitlemiz vardır. Birçok insan arabaları ihtiyaçlarını karşılamak için alıyor, birçoğu da yatırım amaçlı alabiliyor. Hem ihtiyaç hem de yatırım amaçlı olarak alınan bu araçların büyük bir çoğunluğu da genellikle kullanılmadıklarında otoparklarda durmaya devam ediyor.

“TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından paylaşılan aralık 2023 verilerine göre trafiğe kayıtlı toplam araç sayısı: 28 milyon 740 bin civarındadır. Resmi açıklama için tıklayın.”

Boş durumda olan bu araçları hem değerlendirmek hem de bir ek gelire dönüştürmeyi eminiz ki her 10 kişiden 6’sı mutlaka aklından geçirmiştir 🙂

İşte bu aşamada kendi araçlarınızı çalıştırarak size ve ailenize ek gelir sağlayacak 4 farklı popüler iş fikrinden bahsetmek istiyoruz.

1. Uygulama Tabanlı Taşımacılık Hizmeti

Kendi aracınızı kullanarak uygulama tabanlı taşımacılık hizmeti sunabilirsiniz. Bu, yolcu taşımacılığı yapan platformlar aracılığıyla müşterilere şehir içi veya şehirler arası ulaşım hizmeti sağlamak anlamına gelir.

Özellikle son 5 yılda ülkemizde uygulama tabanlı taşımacılık hizmeti oldukça popüler bir hale gelmiştir. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan taksi problemleri ile birlikte yerli ve yabancı birçok girişim firması ülkemizde hem sürücüler hem de yolcular tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Uygulama tabanlı taşımacılık hakkında bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz:

Ülkemizde herhangi bir uygulama / internet sitesi / sosyal medya vb. üzerinden bir bedel karşılığı ile bireysel araç üzerinden yolcu taşımacılığı yapmak yasal değildir. Bu hizmete altyapı sağlayan firmalar “HATIR TAŞIMACILIĞI” ile bu işi yapabilirsiniz deseler de, cezai durumla karşılaşabilirsiniz.

Umut ediyoruz ki dünya genelindeki birçok ülkede var olan; paylaşımlı yolculuk yönetmeliği / kanunu, ülkemizde de aktif olur ve bu popüler iş modelini tüm insanlar yasal bir şekilde yapabilirler.

Günümüzde oldukça popüler olan bazı uygulamaları sizinle paylaşmak istiyoruz.

MARTI TAG

Martı TAG, bir yolcu paylaşımı ve ulaşım platformudur. Bu mobil uygulama, kullanıcıların kendi araçlarıyla seyahat ederken boş koltuklarını diğer yolcularla paylaşmalarını sağlar. Martı TAG, sürücülerin seyahat rotalarını ve saatlerini paylaşmalarına ve yolcuların uygun fiyatlarla bu rotalara katılmalarına olanak tanır. Bu sayede, sürücüler araçlarının maliyetini paylaşabilirken, yolcular da uygun fiyatlarla güvenilir bir şekilde seyahat edebilirler. Martı TAG, toplu taşıma araçlarının sıkışıklığından kaçınmak isteyenler için pratik bir alternatif sunar ve şehir içi ve şehirler arası seyahatlerde kullanılabilir.

BLABLACAR

BlaBlaCar, bir yolcu paylaşımı ve uzun mesafe ulaşım platformudur. Bu mobil uygulama, kullanıcıların kendi araçlarıyla seyahat ederken boş koltuklarını diğer yolcularla paylaşmalarını sağlar. BlaBlaCar, sürücülerin seyahat rotalarını ve saatlerini paylaşmalarına ve yolcuların uygun fiyatlarla bu rotalara katılmalarına olanak tanır. Bu sayede, sürücüler seyahat maliyetlerini paylaşırken, yolcular da uygun fiyatlarla güvenilir bir şekilde uzun mesafe seyahat edebilirler. BlaBlaCar, sürücü ve yolcular arasında güven ve iletişimi sağlamak için değerlendirme ve inceleme sistemlerine sahiptir. Bu platform, toplu taşıma araçlarının sıkışıklığından kaçınmak isteyenler için ideal bir seçenek sunar ve şehirler arası seyahatlerde geniş bir kullanıcı kitlesine hizmet verir.

UBER

Uber, bir yolcu paylaşımı ve ulaşım platformudur. Bu mobil uygulama, kullanıcıların belirli bir konumdan diğerine taşınmalarını sağlayan sürücülerle bağlantı kurmalarını sağlar. Uber kullanıcıları, uygulama aracılığıyla bir araç çağırabilir ve belirli bir ücret karşılığında seyahat edebilirler. Sürücüler de Uber platformuna kaydolarak kendi araçlarını kullanarak yolculara hizmet verebilirler. Uber, seyahat rotalarını belirlemek, ödeme yapmak ve sürücü hakkında geri bildirimlerde bulunmak gibi işlemleri kolaylaştıran kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Bu sayede, kullanıcılar pratik ve güvenilir bir şekilde şehir içi ve şehirler arası seyahat edebilirler.

Not: Uber platformu sadece ticari (sarı) taksiler ile hizmet vermektedir.

INDRIVE

inDrive, bir yolcu paylaşımı ve ulaşım platformudur. Bu mobil uygulama, kullanıcıların kendi araçlarıyla seyahat ederken boş koltuklarını diğer yolcularla paylaşmalarını sağlar. inDrive, sürücülerin seyahat rotalarını ve saatlerini paylaşmalarına ve yolcuların uygun fiyatlarla bu rotalara katılmalarına olanak tanır. Bu sayede, sürücüler araçlarının maliyetini paylaşabilirken, yolcular da uygun fiyatlarla güvenilir bir şekilde seyahat edebilirler. inDrive, toplu taşıma araçlarının sıkışıklığından kaçınmak isteyenler için pratik bir alternatif sunar ve şehir içi ve şehirler arası seyahatlerde kullanılabilir.

Not: inDrive platformu sadece ticari (sarı) taksiler ile hizmet vermektedir.

2. Paket ve Kargo Taşımacılığı Hizmeti

Günümüzde birçok e-ticaret şirketi ve kargo firması, paket ve kargoları hızlı bir şekilde teslim etmek için bağımsız kurye ve teslimat hizmetlerine ihtiyaç duyar. Kendi aracınızı kullanarak bu tür teslimat hizmetleri sunabilirsiniz.

e-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte, kargo teslimat süreleri de e-ticaret işi yapan firmalar için oldukça büyük bir önem almış durumdadır.

Sadece e-ticaret değil aynı zamanda; özellikle şirketlerin çok acil bir şekilde farklı kişilere veya firmalara posta / kargo göndermesi gerekebiliyor. İşte tam da bu aşamada devreye motosikletli ve kendi arabası olan kuryeler giriyor.

Sizde kendi aracınızla veya motosikletinizle birçok kurye firmasına üye olarak, tamamen serbest zamanlı veya tam zamanlı olarak iş yapabilirsiniz.

Paket ve kargo taşımacılığı hakkında bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz:

Herhangi bir kargo / kurye / teslimat firması ile anlaşma veya üye olma sürecinizde, sizden; yapacağınız iş başı veya ay başı toplu hesaplaşma durumlarınızda fatura kesmenizi isteyebilir.

Günümüzde oldukça popüler olan bazı paket ve kargo taşımacılığı altyapısı sunan firmaların isimlerini sizinle paylaşmak istiyoruz. Firmalar hakkında detaylı bilgilere: kendi web siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Banabikurye
 • Ulak
 • Jetbee
 • GoKargo
 • HemenYolda
 • Gelal

Not: bu firmalardan ziyade, birçok kişinin normalde kargo firması olarak tanıdığı markalar ile de çalışabilirsiniz. Örneğin: MNG Kargo tarafından sunulan Girişimci Kurye programı, Aras Kargo tarafından sunulan Esnaf Kurye programı…

Kuryelik ile Para Kazanmak

3. Yemek ve Market Teslimat Hizmeti

Restoranlar, lokantalar, kafeler müşterilerine yiyecek ve içecek teslimatı yapmak için teslimat hizmetlerine ihtiyaç duyarlar. Kendi aracınızı kullanarak bu tür yiyecek ve içecek teslimatı hizmetleri sunabilir ve bu işten gelir elde edebilirsiniz.

Özellikle Covid-19 pandemisi sonrasında hem ülkemizde hem de dünya genelinde oldukça popüler bir hale gelen market sipariş uygulamaları teslimat işi yapanlar içinde çok büyük bir gelir kapısı oluşturmaya başladı.

Büyük şehirlerden küçük şehirlere, Anadolu’nun her bir noktasında bulunan tüm il ve ilçelerde sizde bu işi yaparak çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Yemek ve market teslimat hizmeti hakkında bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz:

Herhangi bir restoran veya kafeterya firması ile anlaşma veya üye olma sürecinizde, sizden; yapacağınız iş başı veya ay başı toplu hesaplaşma durumlarınızda fatura kesmenizi isteyebilir.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz: yemek ve market teslimat hizmeti vererek para kazanmanın 2 farklı yöntemi vardır:

 1. Bulunduğunuz çevredeki yerel işletmeler (lokanta, cafe, restoran) ile görüşerek bir iş anlaşması yapabilirsiniz ve işletmeye gelecek siparişleri kendi aracınızla veya motosikletinizle teslim ederek yapılan iş başına göre veya aylık olarak ödeme alabilirsiniz.
 2. Günümüzde oldukça popüler hale gelen yemek veya market ürünleri firmalarının bir çalışanı olarak para kazanabilirsiniz.

İnsanlar tarafından oldukça sıklıkla kullanılan bazı yemek ve market teslimat uygulamaları hakkında bilgi vermek istiyoruz:

YEMEK SEPETİ

Yemek Sepeti, Türkiye’nin önde gelen yemek siparişi ve teslimat platformlarından biridir. Bu mobil uygulama, kullanıcıların çeşitli restoranlardan yemek siparişi vermesine ve bu siparişlerin belirtilen adrese teslim edilmesine olanak tanır. Yemek Sepeti, geniş bir restoran ağına sahip olup, kullanıcılar çeşitli mutfaklardan ve yemek türlerinden seçim yapabilirler.

Not: Yemek sepeti firması aynı zamanda market ürünlerinin satışını da yapmaktadır.

GETİR

Getir, Türkiye’nin önde gelen market siparişi mobil uygulamalarından biridir. Bu platform, kullanıcıların market ürünleri siparişi vermelerini ve bu siparişlerin kısa sürede belirtilen adrese teslim edilmesini sağlar. Getir, ülke genelinde geniş bir teslimat ağına sahiptir, böylece kullanıcılar istedikleri market ürünlerini kolayca bulabilirler.

Not: Getir firması aynı zamanda yemek ürünlerinin satışını da yapmaktadır.

İSTE GELSİN

İste Gelsin, Türkiye’nin önde gelen market siparişi mobil uygulamalarından biridir. Bu platform, kullanıcıların çeşitli market ürünlerini online olarak sipariş vermelerini ve bu siparişlerin kısa sürede belirtilen adrese teslim edilmesini sağlar. İste Gelsin uygulaması, geniş bir market ağına sahiptir ve kullanıcılar birçok farklı ürün kategorisinden ihtiyaç duydukları ürünleri seçebilirler.

Not: yukarıda belirtmiş olduğumuz firmalar dışında birçok farklı market ile de anlaşmaları bulunan firmaları da belirtmek istiyoruz. Firmalar hakkında detaylı bilgilere: kendi web siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Paket Taxi
 • Vigo
 • Fiyuu
 • Glovo

Market Ürünlerinin Online Satışını Yapmak

4. Özel Şoförlük Hizmeti

Özel etkinlikler, düğünler, sünnetler, parti ve gece dışarı çıkan insanlar için özel şoförlük hizmetleri talep görmektedir. Kendi aracınızı kullanarak bu tür özel şoförlük hizmetlerini sunabilir ve müşterilere güvenli ve rahat bir sürüş deneyimi yaşatabilirsiniz.

Düğünlerin veya sünnet törenlerinin ülkemiz insanlarında ne kadar önemli bir konu olduğunu bahsetmemize herhalde gerek bile yoktur. Ve bu törenlerin olmazsa olmazlarından olan: gelin arabaları…

Bunun dışında, gündelik hayatta özellikle iş veya tatil amaçlı farklı şehirleri gezmek isteyen binlerce farklı insan seyahatlerini sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için şoförlü olarak araç kiralamak istiyor.

İşte sizde tam bu aşamada yapmış olduğunuz hizmeti iyi bir şekilde tanıtarak yeni müşterilere ulaşabilir ve iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Özel şoförlük hakkında bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyoruz:

Kendi aracınızla özel şoförlük yapmanız durumunda, resmi fatura kesmeniz gerekebilir ve bazı resmi belgelere (SRC vb.) ihtiyaç olabilir.

Özel şoförlük hizmeti ile ilgili olarak para kazanmanın 3 farklı yöntemi vardır:

 1. Bölgenizde veya çevrenizdeki oteller / rent a car firmaları / turizm firmaları gibi vb. ile işbirliği içinde olarak, yapmış olduğunuz bu hizmeti tanıtabilirsiniz. Böylece bu firmaların talep alması durumunda, müşteri taleplerini size yönlendirebilirler.
 2. İnternet sitelerine veya sosyal medya gruplarında ilan oluşturarak vermiş olduğunuz bu hizmeti tanıtabilirsiniz.
 3. Yakın çevre, arkadaş, eş, dost, komşu gibi vb. kişilere bu hizmetiniz hakkında bilgi vererek insanların akıllarında kalınmasını sağlayabilirsiniz.

bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz