Yatırımcı Arıyorum

Kişiye Özel Hediye Sepeti İş Fikri

Kişiye Özel Hediye Sepetleri Satmak

Hediye; alan kadar vereni de mutlu eden, çift taraflı bir ok gibidir. Tabiri caizse alanında verenin de kalbini hedef alır. Hediye kelimesi her ne kadar özel günlerde arama motorlarının ağzını kulaklarına vardırsa da belki bir kırgınlığın onarılmasında, belki bir sevginin ifadesinde, belki de sevdiği kişiye kendini her zaman özel hissettirmenin bir ifadesi olarak alışverişin nabzını tutar. Çoğu zaman yeni başlangıçlarda güzel bir dilek, uzak yolculuklarda senin yanındayım deme şeklidir. Ve bu kadar güzelliği içinde barındıran hediyelerin, kişiye özel sunumlarla verilmesi anlamına anlam katar, değerini katlar da katlar.

Bazı kişiler için mükemmeli yaratmak vazgeçilmez bir tutkudur ve sanatı, girişimciliği, estetiği ve başkalarını mutlu etmenin hazzını yaşamaya fırsat tanır. İşte kişiye özel hediye sepeti hazırlamakta, bu tutkularını işe dönüştürmek isteyenler tarafından zevkle yapılacak bir iştir. Bir hediye sepeti işine başlamak, bir niş fikir bulmak, bir satış kanalı seçmek, işini tanıtmak, sepetleri tasarlamak ve sağlam bir pazarlama planı geliştirmeyi içerir. Bir hediye sepeti işine evden veya dükkan açarak başlamak için, özenle hazırlanmış bir iş planına, yaratıcı bir bakışa, estetik bir dokunuşa ve tabi ki bir miktar sermayeye ihtiyaç vardır.

Kişiye Özel Hediye Sepeti Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle şunu belirtelim; “Hediye sepeti” şeklinde bir tanımlama kullanıldı diye elbette hediyelerin tamamı sepet konsepti ile sunum yapılacak diye bir kısıtlama yoktur. Bu noktada kimin ve hangi özel duygunun ifadesi olarak kişiselleştiriliyorsa, bu sunuma özel paketleme formları seçilebilir. Sepet, ahşap bir kutu, cam bir fanus, karton özel katlamalı kutu, Urgan’dan tasarlanmış bir kâse gibi onlarca farklı form seçilebilmesi kişinin ne kadar yaratıcı ve hayal gücünün sınırlarının ne kadar geniş olduğuna bağlıdır. Ve tabi ki alıcının bütçesine ve içine konacak hediyelerin cinsi de bu noktada etkilidir.

Çoğu hediye sepeti hazırlayan kişi ya da şirketler müşterilerine standart ve özel sepet kombinasyonları sunmaktadırlar. Özel sepetler, sıfırdan yapılmış bir düzenleme veya standart sepetler üzerinde yapılacak değişikliklerle hazırlanabilirler. Hediye sepeti belki de bir aile yadigârı, fotoğraf veya mücevher gibi özel bir hediyeyi karşısındakine vermenin en sıra dışı yolu olabilir. Özel sepetler genellikle o sepet için özel olarak satın alınması gereken ürünleri içerir ve bu öğelerin çoğu perakende olarak satın alınır. Bu yüzden standart hediye paket tekliflerinden daha pahalı olurlar. Bu durumu müşterilere açıklamak, ne kadar harcamak istediklerini önceden öğrenmek ve bu bütçe dahilinde sepet tasarımı yapmak gerekir.

Kişiye Özel Hediye Sepeti İş Modelinde Hedef Kitle

Önceki dönemlerde hediye alımları daha çok bireysel müşterilerin bir tercihi olsa da günümüzde müşteri memnuniyetini ve sadakatini sağlamaya çalışan birçok şirket tarafından da müşterilerine verilmek üzere özel hediye talepleri olmaktadır. Bireysel müşterilerde, hediye sepeti alımı yapanların çoğunluğu genellikle kadınlardır ve bunun sebebi eşlerin, annelerin ve kız arkadaşların genellikle hayatlarındaki erkekler adına hediye satın alma sorumluluğunu üstlenmesidir. Bunun yanında hemen hemen herkes müşteri olma potansiyeline sahiptir. Ancak tabi bu demek değil ki; tüm dünyaya satış yapmaya çalışmalısınız. Öncelikle pazarı araştırmalı, tanımlamalı, bir niş seçmeli ve daha sonra ona hizmet etmek için bir plan geliştirilmelidir.

Kurumsal müşterilerde; kendi müşterilerinin özel günlerinde ve kilometre taşlarında onlara hediye vererek verdikleri değeri ifade etmeye çalışırlar. Özellikle son yıllarda ticari veya kurumsal alıcılar da sık ​​sık müşteriler ve çalışanlar için tatil hediyeleri ve diğer önemli yaşam etkinliklerini kutlamak için hediye sepetleri almaya başlamışlardır. Bu da bu kuruluşları kişiye özel hediye sepeti hazırlayanlar için potansiyel olarak sürekli müşteri yapmaktadır. Tabi bu noktada işin ne derecede tanıtıldığı, tasarımların beğenildiği ve talep gördüğü faktörü önemlidir.

Kişiye Özel Hediye Sepeti İşinde Niş Ürün Nasıl Bulunur?

Bir niş pazar bulmak, öncelikle rekabet şartlarında bir fark yaratmayı sağlar ve bir niş belirli bir kitleyi hedefler veya belirli bir ihtiyacı karşılar. Pazar ne kadar dar olursa, hediye sepetlerinin bu kitle için çözüm haline gelmesi o kadar kolay olur. Örneğin, yenilebilir düzenlemeler genel meyve hediye sepeti pazarında güçlü bir talep görme şansına sahiptir. Fakat bunun yanında daha küçük bir kitleye hitap edecek şekilde, özel tasarım hediyeliklerin bulunduğu bir sepet hazırlamak markanın rakiplerinden ayıracak bir niş iş oluşturur.

Gurme yiyecekler, çikolata, kişisel bakım ürünleri, duş ve terapi malzemeleri, düğün paketi için hazırlanmış özel ürünler, bebek bakım ürünleri, gibi ürünlerle standart sepet sunumları hazırlanabilir. Bunun yanında kişiye özel hazırlanacak olan sepetlerde kişinin hobisine, ilgi alanına, tuttuğu takıma, dinlediği müzik grubuna veya hayallerine dair nesnelere yer verilerek özel sunumlar yapılabilir. Tabi özel sunumlarda hediye verecek kişinin dilinden özel sözlere, şiirlere veya edilecek bir tekliflere dair duygusal mesajlara yer verilebileceği gibi, bu ortak sevilen bir kokuyu, ortak bir anıyı, ortak bir hayali çağrıştıracak materyallerde kullanılabilir. Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Kişiye Özel Hediye Sepeti İşine Başlamanın Maliyeti Ne Kadardır?

Yaratıcı ve estetik bir bakış açısına sahip kişiler için bu iş kesinlikle muazzam eğlenceli ve zevkli, sürdürebilir bir potansiyele sahiptir. Çok sayıda sevimli, farklı, hediyelik eşya satın alabilir; bu eşyaları çekici bir formatta bir araya getirip büyüleyici bir sunum yaratabilirler. Ve tabi ki alıcı tarafından beğenilmesinin vereceği haz da cabası. Bu işe öncelikle birkaç farklı sunum şekline hitap edecek birkaç kutu sepet formu alınarak başlanabilir. İçine ne konacağına karar verildikten sonra hangi duygunun ön plana çıkarılacağına göre içine kompozisyon oluşturmak için biblo, minik maket, kitap, parfüm, kurumuş çiçekler ile hediyelik ürünler daha şık sunum yapılabilirler.

Mesela özel günler için hazırlanacak genel bir paket düşünüldüğünde sevgililer gününü baz alalım ve çikolata paketi yapılacak olsun. Bu dönemlerde kalp, kırmızı renk, hazırlanacak kişilere ait foto, aşk sözleri, içinde bir çiftin biblosunun bulunduğu kar küresi kullanılabilir. Ve özel paketlenmiş her bir çikolatanın üzerine farklı sevgi sözcükleri yazılabilir. Bu sunum şekillerini binlerce farklı fikirlere zenginleştirmek mümkündür ve bu tamamen tasarımcının hayal gücüne bağlıdır. Böyle bir hediye paketi hazırlamak için başlangıçta 100-500 TL arasında bir bütçeyle başlamak mümkündür. Tabi hediyelerin içine konacak olanın sepet mi, antika bir kutu mu olacağı yanında içine konacak olan hediye ve süsleme malzemelerinin miktar ve değerine göre bu bütçe değişebilir. Fakat birçok kişi sevdiği bir arkadaşına ve aile üyesine vermek için cep harçlığını harcayarak yaptığı bir tasarım sonrası bunu işe çevirerek bir işletme haline getirdiği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Kişiye Özel Hediye Sepeti İşi Ne Kadar Kazandırır?

Özel kelimesinin vurguladığı gibi bu iş spesifik bir uğraşıdır ve kazancı da kişinin tasarım yeteneğine ve pazarlama gücüne bağlıdır. Hediye sepetleri içinde bulunan hediyelik eşyanın türüne, süslemelerde kullanılan materyallerin değerine ve tabi ki tasarımcının ne kadar tanındığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Standart paketler 100-500 TL arasında satın alınabileceği gibi, 1.000 – 5.000 TL arasında da bir hediye sepeti hazırlanabilir. İşte kazanç tamamen tasarım gücüne, tasarımların ne kadar tanındığına ve kabul edildiğine bağlı olarak değişir. Ayda 5.000 TL ek gelir mahiyetinde bir gelir elde edilebileceği gibi, ayda 20 bin TL kazandıracak bir işletmeyle, bazı hazırlıkları fason dağıtacak kadar kapsamlı bir iş haline getirmek mümkündür. Parti Malzemeleri Dükkânı Açmak

Özellikle yeni yıl dönemlerinde bu işi sadece 1-2 hafta bile yapmanız çok ciddi kazançlar elde etmenizi sağlar.

İnsanın yaptığı işte; mutluluk dağıtması ne kadar güzel, özellikle de kazandırıyorsa. Kişiye özel hediye sepeti işi tasarım kabiliyeti olanlar, farklılığı sevenler ve karşısındakini mutlu etmek isteyenler için potansiyeli yüksek ve bir o kadar sürdürülebilir bir iş alanı olabilir. Sonuçta insanlık devam ettiği sürece paketin içindeki hediyeler ve paket şekilleri değişse bile bir şekilde sunum yapılacaklar.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments