Yatırımcı Arıyorum

Kredi Kartı İnternet Kullanımına Açma ve Kapatma

Kredi Kartını İnternet Kullanımına Açtırmak

Kredi kartı kullanımı son yüzyılda en çok tercih edilen para aktarım türlerinden birisidir. Sağladığı birçok kolaylığı olması ile birlikte birçok tehlikeyi de beraberinde taşıyan bir hizmettir. Özellikle online yollar ile kart bilgilerinize erişen dolandırıcılar sizi ciddi anlamda zarara uğratıyor. Bu durumun giderek daha sık bir şekilde yaşanması nedeniyle alınan bir kart ile birlikte ülkemizdeki tüm kredi kartları için online alışveriş detayı 1 Şubat 2018 itibariyle otomatik olarak kapatılmasına karar verildi. Bu özelliği hayatları boyunca kullanmayan birçok kişinin bu durumdan etkilenmemesi için bu kararın alındığı biliniyor. Tabi bunu tersine çevirmek için yapmanız gereken birkaç basit işlem bulunuyor.

Kredi Kartınızı İnternet Alışverişine Açma

Bu özelliğin devreye girmesi ile birlikte eğer bankanıza onay vermediyseniz sizinde kartınız ya da kartlarınız bu özelliği otomatik olarak kapanmıştır. Bu durumu tersine çevirmek ve online alışverişe açmak için üç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu konuda tüm bankalar aynı işlemi yaparak çalışıyorlar.

  • Mobil Uygulama
  • İnternet Bankacılığı
  • Telefon Bankacılığı ve SMS

Bu üç sistemden bir tanesi ile bankanız ile iletişime geçerek durum hakkında net bir bilgiye sahip olabilir ve durumu nasıl devam etmesi istediğine karar verebiliriz. Bu işlem için sizden herhangi bir ödeme talep edilmiyor. Aynı zamanda çok kısa bir sürede isterseniz işlemi tersine de alabilirsiniz.

İnternet alışverişini çok kullanmadığınız yüksek limitte bir kartınızı bir sefere mahsus olarak kullanıma açtırdıktan sonra işlemi kısa sürede tersine çevirebilirsiniz. İşleminizi tamamladıktan sonra aynı yolları kullanarak bu özelliği iptal edebilirsiniz. Sektörde bulunan tüm bankalar benzer yolları kullanarak sizlere kredi kartı online alışveriş işlemini açma ve kapatma konusunda yardımcı oluyorlar. Ayrıca tüm işlemlerde sizin onayınıza başvurarak anlık bilgi sahibi olmanıza yardımcı oluyorlar. Yani sizden habersiz olarak birisi kartınız ile işlem yaparsa bu konuda anında bilgi sahibi olabilecek ve bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kartınızda yasal olmayan işlemlerin yapılacağını belirterek kapatılmasını sağlayabileceksiniz. Amaç kullanıcıların güvenliklerini arttırmaktan başka bir şey değildir.

3D Secure Özelliği

Kredi kartınızın online ödeme sistemini aktif ettikten sonra hemen her web sitesinde alışveriş yapabilirsiniz. Online alışveriş sitelerinin birçoğunda 3d secure (3 boyutlu güvenlik) özelliği mevcuttur. Bu aşamada alışveriş yaptığını zaman lakin bu özellik ile karşılaşırsanız mutlaka aktif ediniz. Alışveriş esnasında bankanız tarafından bir onay mesajı cep telefonunuza gelecektir ve gelen mesajdaki şifreyi ödeme sayfanıza girmeniz istenecektir. İşte bu özelliğin kullanımı ile olası bir dolandırıcılık, hırsızlık durumundan bir nebze olsun önlem almış olabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz