Yatırımcı Arıyorum

Makale / Yazı Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarı Olmak

Çoluk çocuk herkesin elinde bir telefon ve herkes kendi çapında bir bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Kimi oynayacağı bir oyun hakkında tüyo, kimi el işi örneklerinde detay, kimi akşam yemeği için farklı bir tarif bulma derdiyle taramalar yapıyor. Kimi bilgi açlığını doyurma telaşında, kimi ise modadaki son trendleri nasıl yakalayabilirim diye bir bakıyor. Bunlar sadece günlük hayattaki arama başlıklarından birkaçı bir de buna iş dünyası, spor, haberler, hobiler, bilim, sağlık, eğitim gibi farklı alanları da katarsak düşünebiliyor musunuz ne kadar dev bir talep paneli var karşınızda. Ve sonuçta ilgi alanları her ne kadar farklı olursa olsun herkesin bilgiye en ucuz ulaştığı yer internetteki web siteleri. Peki, tüm bu milyonlarca hatta trilyonlarca aramaya kim cevap veriyor hiç düşündünüz mü?

Tüm bu arayışlara cevap veren bir iş alanı var. Bu da web sayfaları için yazılar hazırlayan makale yazarlığı. Makale bir konuda bilgi vermek, bir fikri savunmak, görüş bildirmek ya da kanıtlamak için kaleme alınan yazıdır.  Bir kaynaktan edindiğiniz bilgiyi kendi duygu ve düşünce süzgecinizden geçirdikten sonra kendi sözcükleriyle özgün ve hızlıca kâğıda dökebiliyorsanız, sizde makale yazarlığı yapabilirsiniz demek isterdim. İsterdim çünkü her işte olduğu gibi bu işinde püf noktaları ve prosedürü var.  Makaleleriniz başkaları tarafından bilgi kaynağı olarak başvurulacak bir mecrada yayınlanacağı gibi yayınlayan sitelerin de ayrıca gelir kaynağı. Bunun için bazı kriterlere uyum sağlaması gereklidir.

Peki, makale nasıl yazılır ve nasıl makale yazarı olunur bir bakalım;

Blog yazarı nasıl olunur?

Makale yazmak için öncelikle okuduğunuzu çok iyi anlamanız gerekiyor, çünkü araştırdığınız konuyu birkaç kaynaktan bularak karşılaştırmasını yaptıktan sonra kendi fikrinizi doğru şekilde aktarma yeteneğinizin olması gerekiyor. Bunun yanında Türkçe imla kurallarına ve noktalamalar iyi bilinmeli, bilmenin yanında uygulamasına sadık kalınmalıdır. Yazdığınız yazının pek çok kitle tarafından okunduğunu bilerek gereken şekilde hitap edilmeli, iyi anlaşılabilmesi için çok uzun cümlelerden kaçınılmalıdır. Etkin bir yazı için gereken diğer kuralları, bilmenin ötesine geçerek kullanımını alışkanlık haline getirilmelidir.

Bunlar iyi bir makale yazmanın şartları arasındadır. Bu kurallar arasında; ara başlıklar kullanmak, yalın akıcı bir dil anlatım yapabilmek, doğru bilgi vermek, makale genel düzenine sadık kalmak gibi bazı başlıkları da sıralayabiliriz. Ayrıca yazdığınız makalenin tamamen özgün olması bu işin olmazsa olmazıdır ve sizi de, yayınlanan siteyi de yukarılara taşıyacak en önemli şartlardan biridir. Blogger Olmak ve Para Kazanmak

Tabi ki makaleyi yazarken bu kuralların haricinde, arama motorlarında ön sayfalara taşıyacak arama motoru optimizasyonu kriterlerine uygun yazı hazırlamak lazımdır. Arama motoru optimizasyonu yayınlandığı sitenin trafiğini artırmak için aramalarda üst sıralara taşınmasını sağlayan kuralları içerir. Bu kurallardan bazıları;  başlık yapısı, anahtar kelimesinin kullanım sayısı, alt başlık uygulamaları vb.’dir. Sizde duygularınızı ve düşüncelerinizi etkili bir şekilde kâğıda dökebiliyorsanız üzüldüğünüzde, sevindiğinizde, aklınıza bir şey takıldığında ya da gecenin bir yarısı ansızın yana yakıla kalem ve kâğıda sarılan biriyseniz, makale yazımı inceliklerini öğrenebilirsiniz. Ve makale yazarlığını deneyebilirsiniz.

Blog Yazarları Nasıl Para Kazanır?

Makale yazarlığı konusunda gerekli bilgi ve deneyime sahip olduğunuza eminseniz, bir deneme makalesi yazarak bu yeteneğinizi bir gelir haline dönüştürmeniz mümkündür. Yazdığınız makaleleri nereye satacaksınız ve nasıl para kazanacaksınız diye bir soru aklınıza takılabilir. Hangi konularda makale yazacağınızı belirledikten sonra yazacağınız konuları satın alan siteleri araştırıp yazarlık verip vermediklerini, yazarlık şartlarını, fiyat ve diğer detaylar konusunda bilgi isteyebilirsiniz.

Ayrıca freelancer yazarlık sitelerine başvurarak hazır yazılarınızı satabilir ya da sistemlerine dâhil olup hazır konulardan alarak makale yazarlığını yapmaya başlayabilirsiniz.

Makale yazarlığından ne kadar para kazanabilirsiniz?

Makale yazarlığından ne kadar kazanacağınız tamamen bu işi ne kadar ciddi bir şekilde ele aldığınız, klavye hızınıza, kaç saat yazacağınıza, hedeflediğiniz sayı ve gelire, anlaştığınız fiyatlandırmaya bağlı olarak değişmektedir. Genellikle siteler tarafından bilgi verici yazılar 500-600 kelime civarında yazılması istenmekte olup, verdikleri fiyat ortalaması 100 kelime 1 – 1,5 TL arasındadır. Ortalama rakamlar üzerinden hesaplanırsa; günde 8 saatte 500 kelimelik 6 makale yazdığınızı ve ortalama fiyatın 1,25 TL olduğunu düşünüldüğünde 6,25 x 6 = 37,5 TL/ günlük kazanç, 37,5 x 30 = 1125 TL/ aylık kazanılması mümkündür.

Bu rakamlar ortalama fiyatlar ve 8 saat, ortalama yazım hızıyla 3000 kelime yazılarak elde edilen kazançtır. Bu rakam aylık 150 TL ye düşebileceği gibi aylık 2500-3000 TL‘ya da yükseltmek tamamen yazarın performansına bağlıdır. Bunun yanında sabit maaş şeklinde fiyatlandırma veren sitelerde mevcuttur.

Yazmak bir sevdadır, dem tuttuğun ya da gül kustuğun bir mecradır. Bu tutkuya sahipseniz neden bu tutkunuz bir gelir kaynağı haline gelmesin. Neden bu yeteneğinizi ve bilginizi kendinize saklıyorsunuz? Sizde makale yazarlığı yaparak para kazanmak istiyorsanız yazarlık ilanı veren sitelere başvurabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Ferhat COŞDUR yorumu:

  Her şey iyi, güzel, hoş da – de, – da ayrı yazılır.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Ferhat bey merhaba, “az da” olsa hatalarımızı maruz görün lütfen 🙂

   gerekli düzenlemeleri yapacağız.

Yorumunuz