Yatırımcı Arıyorum

Mobil Pazarlama Yapmak

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama, mobil cihazlar ile yapılan pazarlama işlemini tanımlar. Son yıllarda pazarlama sektörü önem kazanmış bir sektördür. Dijital dünyadaki değişimleri sektöre uygulayıp işlevini arttırmıştır. Günümüzde mobil cihazların kullanımının artması ve sürekli internete bağlı durumda olması pazarlama sektörünün dikkatini bu alana yöneltmesini sağlamıştır.

Mobil cihazları kullanan kullanıcıların indirdikleri uygulama ve servislerle bilgi toplama, veri toplama, veri işleme ve istatistiksel analiz ve raporları hazırlama gibi işlevleri mümkün kılmıştır. Mobil pazarlama ile tüketiciyle sürekli erişimde olmanız mümkündür.

Mobil Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Mobil pazarlama yöntemleri stratejinize göre değişebilir. Hedef kitlenize uygun yöntemi seçip iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Mobil pazarlama stratejileri şu şekildedir;

 • Mobil uyumlu dijital reklamlar
 • Mobil uygulamalar
 • Mobil web sitesi
 • Mobil oyunlar
 • SMS ve MMS
 • QR kod (kare kod)
 • Konuma dayalı yapılan mobil pazarlama
 • Uygulama sitelerinde tanıtma

Bu stratejiler ile hedef kitlenize ulaşmanız ve doğru strateji ile reklamlarınızdan dönüşüm almanız mümkündür.

Mobil uyumlu dijital reklamlar

Mobil pazarlama ile oluşturduğunuz kampanyalarınızı sadece mobil cihaz odaklı yapabilirsiniz. Facebook ve Google için oluşturacağınız reklamları sadece mobil üzerinden gösterebilirsiniz. Bu sayede mobil uyumlu dijital reklamlar verebilirsiniz.

Mobil uygulamalar

Mobil uygulamalar ile verilen reklamlar mobil pazarlamada önemli bir alana sahiptir. Hedef kitlenizin kullandığını düşündüğünüz uygulamalara reklam verebilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz o uygulamayı kullanırken reklamınızı görmesi mümkündür ve geri dönüş almanız muhtemeldir. Aynı zamanda kendi uygulamanız ile reklamlar kullanarak bildirim alabilirsiniz. Uygulamalarınızı kullanan kişilerin verilerine ulaşma izini ile verilerini kullanarak reklam vermeniz de mümkündür.

Mobil web sitesi

Web sitelerinin laptop üzerinden, tablet ve mobil cihazlar üzerinden görünümü farklıdır. Web sitelerinizi mobil uyumlu hale getirerek hedef kitlenizin mobil üzerinden bozuk web sitesi görmesini engelleyebilirsiniz. Mobil pazarlama stratejiniz ile hedef kitlenizin ziyaret ettiği veya ziyaret etmesi muhtemel olan web sitelerine reklam verebilirsiniz.

Mobil oyunlar

Oyun sektörü her geçen yıl büyümektedir. Bu büyüme mobil cihazların yükselişi ile birleşmiştir. Pek çok oyunu mobil cihazlar üzerinden oynamanız mümkündür. Mobil oyunları oynayan ve indiren kullanıcılara reklam vermeniz mümkündür. Hedef kitlenizin indirdiği mobil oyunları hedefleyerek reklam vermeniz halinde geri dönüşüm alınması mümkündür.

SMS ve MMS

SMS uzun süredir hayatımızda yeri olan ve herkesin kullandığı bir mobil pazarlama yöntemidir. Hedef kitlenizin verilerine ulaşmak ve verileri kullanma izini verilmesi halinde kampanya ve fırsatları, indirimleri ve yeni ürünlerinizi hedef kitlenize SMS ve MMS ile ulaştırmanız mümkündür. Metin olarak veya multimedya içerikleri ile mobil kampanyalar oluşturabilirsiniz. Önemli olan müşterilerinizin verilerini kullanmadan önce izin vermiş olmasıdır. Kullanıcıların izni dahilinde olmadan verilen mobil kampanyalar nedeniyle ceza almanız mümkündür.

Konuma dayalı yapılan mobil pazarlama

Mobil cihazlarda yapılan aramalar ile bulunan konuma özel reklam verebilirsiniz. Mobil uygulamanız varsa bu uygulamayı kullanan kullanıcılara konuma dayalı reklam verebilirsiniz. Oluşturduğunuz mobil kampanyalar ile belirli bir konumda bulunan insanlara ulaşabilir veya farklı konumdaki insanlara farklı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

QR kod

QR kod, mobil cihazların kamerasından okutularak bir web sitesine, video linkine veya bir metine yönlendirilmek üzere yapılmış bir uygulamadır. Akıllı telefona sahip herkesin kullanabileceği bir özelliktir. Hedef kitlenizi yönlendirmek istediğiniz alan için QR kod kullanabilirsiniz. Sadece dijital dünyada değil reklam panoları, otobüslerin reklam alanları gibi yerlerde kullanılabilir. Hedef kitlenizi yönlendirmek istediğiniz web siteleri veya diğer içerikler için QR kod oluşturabilirsiniz. Bu anlamda QR kod kullanımı çok önemlidir.

Uygulama sitelerinde tanıtma

Ülkemizde birçok indirme / download sitesi mevcuttur. Örnek: Tamindir, İndir, Gezginler vb. Bu sitelere iletişim sayfaları üzerinden ulaşarak, mobil uygulamanızı tanıtmalarını ve indirme linklerini eklemelerini talep edebilirsiniz.

Mobil Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Mobil pazarlama ile hedef kitlenizin mobil cihazlarını ellerine aldıkları her an ulaşabilmeniz mümkün hale gelmiştir. Markalar ve işletmeler için mobil pazarlama çok önemlidir ve bütçe ayrılması gereken bir konudur. Mobil pazarlamanın size sağlayacağı avantajlar şu şekildedir;

 • Oluşturulan kampanya, fırsatlar ve indirimlere verilen tepkiyi hemen ölçebilirsiniz
 • Hedef kitlenizi segmentlere ayırarak doğru reklamı doğru hedef kitle ile buluşturabilirsiniz
 • Geri dönüşüm oranı yüksektir
 • Mobil pazarlama için oluşturulan kampanyanın maliyetleri düşüktür
 • Hedef kitleniz ile bire bir iletişim kurabilirsiniz
 • Geleneksel pazarlama gibi kitlesel iletişim değil bireysel iletişim söz konusudur
 • Kişiselleştirilmiş reklamlar verme şansınız vardır
 • Hızlı erişim sağlamanız mümkündür

Mobil Pazarlamanın Amacı Nedir?

Mobil pazarlamanın amacı hedef kitleniz ile bağ kurmak, etkileşim içine girebilme ve müşteri bulabilmektir. Mobil pazarlamayı bu kadar cazip kılan en önemli etken hedef kitlenizin mobil cihazları aktif kullanmasıdır. Oyun oynarken bile karşısına reklamınızın çıkma ve markanızı hatırlanmasını sağlamak çok önemlidir.

Mobil Pazarlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her pazarlama stratejisinde olduğu gibi mobil pazarlama yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Doğru ve planlı olan stratejiniz ile hedef kitlenize ulaşabilmeniz ve geri dönüşüm alabilmeniz mümkündür.

 • Mobil pazarlama yaparken kullanacağınız alan kısıtlıdır. Oluşturulan içeriklerin uzun ve sıkıcı olmaması gerekir. Görsel boyutunuzun doğru olması, içeriklerin uzunluğunun doğru olması ve oluşturulan metinin doğru olması çok önemlidir. Hedef kitlenizin ilgisini çekmeli ve istenilen hedefe ulaşılmalıdır.
 • Sürekli bir yenilik olmalı. Mobil pazarlama yaparken yeniliklere açık olmalısınız ve kendinizi tekrar etmemelisiniz. Bu sayede hedef kitlenizi canlı tutabilirsiniz.
 • Anket ve puanlama ile hedef kitlenizin reklamlarınıza olan tepkilerini ölçmelisiniz. Oluşturduğunuz içeriklerin beğenilip beğenilmediğini, eksik yönlerini ve geliştirilmesi gereken konuları görmenize yardımcı olur. Kendinizi geliştirmenizi sağlar ve tekrara düşmenizi engeller. Bu puanlama ve anketler sayesinde hedef kitlenizin hoşuna gidebilecek daha fazla içerik oluşturabilirsiniz.
 • Kullanıcılarınız ile empati kurmanız gerekir. Hedef kitlenizi tanımanız ve ona göre içerik üretilmeniz çok önemlidir. Kullanıcılarınızın ilgisini çekebilecek içerikleri düşünmelisiniz.
 • Dönüşüm oranlarına önem vermelisiniz. Dönüşüm oranları ile kampanyanıza olan ilgiyi görmeniz mümkündür. Bu sayede kampanyanızı düzenleyebilir veya yeni kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Mobil pazarlama stratejisini doğru oluşturmak markan ve işletmelere avantaj sağlayacaktır. Mobil pazarlama sürecinin doğru şekilde ilerlemesi düşük bütçe ile ürün veya hizmetlerinizin satılmasına yardımcı olur. Bu nedenle doğru stratejiyi oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için;

 • Hedef kitlenizi tanımalısınız. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek içerikleri, beğendikleri sayfaları ve kullandıkları uygulamalar gibi verileri bulup yorumlamanız gerekir.
 • Hedeflerinizi belirlemelisiniz. Mobil pazarlama yaparak ne elde etmeyi beklediğinizi bulmanız gerekir. Ulaşmak istediğiniz aksiyonun ne olduğunu belirlemelisiniz.
 • Kampanyanız ile elde ettiğiniz sonuçları değerlendirmelisiniz. Elde edilen sonuç ile hedefleriniz örtüşüyor mu bakmalısınız. İstenilen sonuca ulaşılmışsa pazarlama stratejiniz doğrudur. İstenilen sonuca ulaşılamamışsa stratejinizi gözden geçirmeniz gerekir.
 • Mobil uyumlu web siteniz olmalıdır. Mobil pazarlama stratejinizde mobil uyumlu web sitenizin olması artık olmazsa olmaz kurallardandır. Arama motorlarında çıkabilmeniz için ve kullanıcılarınıza güven verebilmeniz için önemlidir.
 • Mobil uygulama oluşturabilirsiniz. Mobil uygulama oluşturmak mobil web sitesi kadar zorunda bırakılan bir konu değildir. Mobil uygulamanızın olması size avantaj sağlayacaktır. Mobil uygulamanız ile daha geniş bir kitleye ulaşmak ve etkileşim almanız mümkündür. E ticaret yapıyorsanız mutlaka mobil uygulama oluşturmaya çalışmalısınız.

Mobil Uygulama Pazarlaması Yapmak

Yeni geliştirdiğiniz veya yayında olan mobil uygulamalarınızın daha büyük kitlelere tanıtmak için, birkaç farklı profesyonel yöntemle yapabilirsiniz. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: Mobil Uygulama Pazarlamasının İpuçları ziyaret edebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz