Yatırımcı Arıyorum

Niş Ürün Ne Demek?

Niş Ürün Nedir?

Niş ürün girişimcilerin faaliyet gösterdikleri pazarda belirli bir ürün üzerine yoğunlaşmasını ifade etmektedir. Pek çok ürün seçeneklerini değil yalnızca bir ürüne odaklanarak dar bir kitleye hitap edilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse deniz ürünlerinin hepsini satan bir işletme yerine yalnızca deniz paleti satmak niş ürün örneğidir. Bu sayede dar bir kitleye ürünlerinizi sunmuş olacaksınız. Girişimciler dar bir kitleyi hedefledikleri için pek çok konuya dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda niş ürün satışına girmeden önce bir hazırlık sürecinden geçilmesi gerekmektedir.

Niş ürünler girişimcilere pek çok açıdan avantaj sağlamaktadır. Geniş bir ürün grubunu tüketiciye sunan işletmelere göre oldukça kârlı sonuçlar elde edebilir.

Niş Ürün Avantajları Nelerdir?

Niş ürünlerin girişimcilere sunduğu avantajlar şu şekildedir;

 • Niş ürün satışı yapmak girişimcilerin büyük işletmelere karşı rekabetini azaltmaktadır. Bu sayede ürünlerden elde ettiği kâr oranları artış göstermektedir. Büyük işletmelerin satmadığı veya ürün grupları halinde sattığı için rekabet gücünde önemli bir unsur oluşturmamaktadır.
 • Niş ürünler girişimcilerin hem yerel hem de ulusal pazarda lider konumunu elde etmesine yardımcı olur. Dar bir kitleye hitap eden bir ürünü bulabileceğiniz tedarikçilerin sayısı da az olacaktır. Tedarikçilerden alınan ürünler ile yerel pazarda lider konumuna gelebilirsiniz. Aynı zamanda ürüne yoğunlaştığınız için uluslararası pazarda lider konumuna gelme şansınız bulunmaktadır.
 • Teknolojik gelişmeler neticesinde tüketicilerin büyük bir kısmı ürün satın almadan önce arama motorları izlerinden ürünü aratıyor. Niş ürünü tercih eden girişimcilerin web sitesi, sosyal medya araçlarını kullanması halinde arama motorlarında ön sırada çıkması mümkündür. Ürünün satışını yapan çok az satıcı bulunduğu için potansiyel müşterilerin aramalarında çıkmanız ve tercih edilmeniz mümkün olacaktır.
 • Niş ürün satışında en önemli nokta güven sağlamaktır. Dar bir satıcı listesi bulunan ürünü tüketiciler satın almak istediğinde güven duyduğu girişimciyi tercih edecektir. Bu nedenle tüketicilerin güvenini sağlamaya yönelik olarak çalışmalar yapılmalıdır.
 • Niş ürünlerin en büyük avantajlarından biri arasında fiyatların girişimciler tarafından belirlenmesi vardır. Az sayıda satıcının bulunduğu Pazar alanında girişimcilerin ürünlerine istediğini kâr marjını ekleyerek satışa sunması mümkündür.
 • Niş ürünlerin diğer ürünlere göre maliyetleri daha düşüktür. Belirli bir sayıda ürün olması nedeniyle stok, depolama gibi maliyetler oldukça azalmış olacaktır.

Niş Ürün Araştırması Nasıl Yapılır?

Niş ürünlerin girişimciler için satışa sunulmadan önce araştırılması gerekir. Bunun nedeni daha önce satış yapan kişilerin olmaması veya çok az satıcı bulunmasıdır. Kârlı bir iş için ürün araştırması yapılması oldukça önemlidir. Girişimcilerin niş bir ürün bulmak için 5 temel konuyu araştırması gerekmektedir.

1- Ürün araştırması

Niş ürün araştırması girişimciler için oldukça önemlidir. Doğru ürünün bulunabilmesi için ürün araştırılması yapılmalıdır. Bu nedenle ilk aşama ürün araştırmasıdır. Ürün araştırması yapılırken girişimcilerin tüketicilerin isteklerine kulak vermesi gerekir. Tüketici isteklerini dinleyen girişimcilerin karşılanmayan istekleri tespit ederek doğru ürünü bulması mümkündür.

Doğru ürünü bulan kişilerin tüketicilerin bu ürüne ne kadar ödeyeceklerini, üründen beklentilerini öğrenmesi gerekir. Girişimciler için en önemli aşamayı oluşturduğu için üzerinde durulması gereken bir adımdır.

2- Arama motoru analizleri

Girişimciler doğru ürünü bulduktan hemen sonra arama motorlarında gerekli aramaların yapılıp yapılmadığını kontrol etmesi gerekir. Ürünlerin aylık arama hacimleri doğrultusunda rekabet gücünün düşük olduğu niş ürünleri bulması kolay olacaktır. Tüketicilerin arama motorlarına hangi kelimeleri yazarak ürüne ulaşmaya çalıştığını öğrenmek girişimciler için oldukça önemlidir.

Arama motorları üzerinden yapılacak kelime aramaları sonucunda girişimciler aynı zamanda rakiplerini tespit edebilecektir.

3- Rakip analizi

İlk iki adımı tamamlayan girişimcilerin sonraki adımını rakip analizi oluşturmaktadır. Niş ürün ya çok az satıcıya sahiptir ya da hiç satıcı yoktur. Ancak ürünün alternatifi yerine geçebilecek ürünler bulunabilir. Eğer girişimcilerin belirlediği niş ürünler için alternatif bir ürün varsa rakiplerini analiz etmesi gerekir. Rakiplerin hangi tüketiciye ve sektörün ne kadarına ulaşabildiğinin analiz edilmesi gerekir. Niş ürün için alternatif sayılabilecek ürünlerin girişimcilerin tarafından tespit edilmesinden sonra tüketicilere niş ürünü almaya ikna etmesi gerekir.

4- Ürün tedariği

Niş ürünlerin tespit edilmesinden sonra girişimcilerin ürünü nasıl tedarik edebileceğini tespit etmesi gerekir. Ürünler için tek bir tedarikçiye değil üç dört tedarikçiye ulaşılması gerekmektedir. Bu sayede bir tedarikçiden sağlanan ürünlerin aksaması halinde diğer tedarikçi ile iletişime geçilebilecektir. Niş bir ürün için tedarikçi bulmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle olası tüm tedarikçilerin belirlenmesi girişimciler için oldukça önemlidir.

5- Ürün analizi

Niş ürün araştırmasında son aşama ürün analizinden oluşmaktadır. Tüketicilerin ürünlere nasıl tepki vereceğinin tespit edilmesi gerekir. Talebi olmayan bir ürünün satışa sunulması halinde girişimcilerin olumsuz sonuçlar elde etmesi mümkündür. Bu durumun önüne geçebilmek için tüketicilerin ürün hakkında düşüncelerini öğrenmek gerekir.

Girişimcilerin daha sonra yapması gereken ürünün maliyet hesaplamasıdır. Ürünün stok, ulaştırma, kargo ve depolama maliyetlerinin tespit edilmesi gerekir. Belirtilen maliyetler doğrultusunda ürünler için fiyatlandırma daha kolay yapılabilecektir. Fiyatı belirlenmiş olan ürünlere tüketicilerin vereceği tepki önceden ölçülebilir.

Niş Ürün Nasıl Bulunur?

Niş ürün bulmak önemli bir araştırma sürecini içermektedir. Bu nedenle ürünü bulmak kolay olmayacaktır. Niş ürün bulma yöntemleri arasında girişimcilerin uzmanlaştığı alana yönelme yöntemi bulunmaktadır. Belirli bir uzmanlığı ulaşılan alanlarda girişimcilerin niş ürünü bulmaları daha kolay olacaktır.

Niş ürün bulma yöntemlerinden diğeri arama motorlarını analiz etmektir. Girişimciler bu yöntemde belirli uzmanlık alanına göre değil arama motorları sonuçlarından yola çıkarak ürün tespiti yapmaktadır. Gerekli anahtar kelimelerin arama motorlarına yazılması ve aranma hacimlerinin tespit edilmesi sonucunda niş ürün tespit edilebilmektedir. Çeşitli varyasyonlar ile daha detaylı bir arama yapılabilmektedir.

Niş Ürün Bulmak için Sorulması gereken sorular

Niş ürün tespitinde araştırma ve bulma yöntemlerini doğru soruları bularak girişimcilerin tamamlaması gerekmektedir. Doğru soruya doğru yanıtı bulan girişimciler oldukça kârlı olan bir pazarsa niş ürünü bulabilecektir. Girişimcilerin niş bir ürün bulmak için cevaplaması gereken sorular şu şekildedir;

 • Tespit edilen ürünü arayan kişiler var mı?
 • Niş ürünün satışını yapmak istediğiniz zaman belirli bir sektör var mı?
 • Niş ürünü satın almak isteyen müşteriler var mı?
 • Piyasada bulunan alternatif ürünlere göre sizin belirlediğiniz ürünün farklılıkları nelerdir?
 • Niş ürünün hitap ettiği kitlenin özellikleri, istekleri ve ihtiyaçları nelerdir?
 • Hedef kitleniz demografik özellikleri nelerdir?

Niş ürün bulmanıza yardımcı olabilecek detaylar için dropshipping iş fikirleri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Niş Ürünlerde Başarı Nasıl Sağlanır?

Niş bir ürün satan girişimcilerin başarı elde edebilmesi için dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Girişimcilerin ilk önce araştırma aşamalarının hepsine dikkat etmesi gerekir. Daha sonra ürünü tüketicilerle buluşturacağı kanalın seçilmesi gerekmektedir. Bir e-ticaret sitesi mi yoksa sosyal medya araçları üzerinden mi satış yapılacağı belirlenmelidir. Bu doğrultuda girişimcilerin pazarlama ve reklam stratejilerini belirlemesine yol gösterir.

Girişimcilerin hedef kitlesinin bulunduğu sosyal medya kanallarında yer alması başarı sağlayacaktır. Böylelikle ürünlerinin tanıtımını ve reklamlarını yapabilecektir. Girişimcilerin tüketicilere güven sağlayabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle niş ürünlerin en önemli başarı etmenini güven oluşturmaktadır. Güvenli bir web sitesi ve sosyal medya araçları girişimcileri başarıya götürecektir. Niş ürünlerin başarılı bir sonuç elde etmesi için girişimcilerin tüm süreçleri dikkatlice incelemesi gerekmektedir.kobi vadisi

Yorumunuz