Yatırımcı Arıyorum

Fırsat Girişimciliği Nedir?

Fırsat Girişimciliği Ne Demek?

Fırsat girişimciliği en genel tanımıyla mevcut pazarlardaki fırsatları görüp değerlendiren kişiye denir. Girişimcilerin sahip olması gereken özellikler arasında fırsatları görüp değerlendirmek vardır. Girişimcilerin hepsi bu özelliğe sahipse fırsat girişimciliğiyle girişimciyi ayıranın ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bu nedenle öncelikle girişimcinin ve fırsat kavramının ayrımını bilmeniz gerekir.

Girişimci, kâr amacı güderek risk alan ve yeni bir iş fikrini ortaya koyan kişiye denir. Fırsat kavramı bir şeyin yapılmasına uygun olan zaman, durum olarak açıklanır.

Fırsat girişimciliği, ürün veya hizmetleri üretmeden önce pazardaki oluşacak fırsatları görebilmek ve fırsatları değerlendirerek pazara ürün veya hizmetleri sunmak olarak tanımlanabilir.  Girişimci ise zaten var olan bir işi yapabilir, var olan işi geliştirebilir. Bu nedenle girişimcilerde fırsatları görebilme özelliği olsa bile her girişimci fırsat girişimcisi değildir.

Fırsat Girişimciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fırsat girişimciliği tamamen pazar yerinde oluşacak fırsatları görmekle ilgilidir. Bu nedenle pazar yerindeki değişimleri görmeleri ve değerlendirebilmeleri çok önemlidir.
 • Teknolojik gelişmeleri ve dünyadaki gelişmeleri takip etmeliler. Dünyanın bir yerinde oluşan bir fırsat ve değişim bulunduğunuz ülkede istenen bir ürün veya hizmet olabilir. Değişimleri takip edebilmeniz ürün veya hizmetleri müşterilerinize ulaştırabilmeniz için önemlidir.
 • İletişim yönünüzün kuvvetli olması değişen dünyanın farkına varabilmenizi sağlar. İnsanlarla iletişim kurarak değişen talepleri önceden görebilirsiniz. Değişen talepler pazar yerinizde karşılanmıyorsa bunu karşılamak için bir fırsat girişimi yapabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizin tercihlerini her zaman incelemelisiniz. Hedef kitleniz sadece sizin ürün veya hizmetinize değil pazar yerindeki pek çok ürün veya hizmete ilgi duyar. Bunu takip etmeniz hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Fırsat girişimciliğinde en önemli şey girişimcinin kâr elde etme amacıyla fırsatlardan yararlanmak istemesidir.

Girişimcilerin Fırsatları Görüp Değerlendirmeleri

Girişimcilerin özellikleri arasında fırsatları görüp değerlendirmesi vardır. Girişimcilerin fırsatları görebilmesi ve değerlendirmesi için bazı konularda kendilerini geliştirmiş olmaları gerekir:

 • Girişimcilerin eğitim, bilgi ve becerileri farklı olabilir. Buradan girişimciler arasında bilgi asimetrisi oluşacaktır. Bu sayede girişimcilerin fırsatları kendilerine göre tespit edebilme yöntemleri vardır.
 • Girişimciler fırsatları görmeye çalışsa bile bazen tesadüfi olarak o fırsat girişimcinin önüne gelebilir. Bu nedenle doğru zamanda doğru yerde doğru kişiyle konuşmak girişimciler için oldukça önemlidir.
 • Güçlü ve zayıf bağlardan oluşan sosyal ağların fırsatların farkında olup olmadığının keşfedilmesine yardımcı olur. Bu sayede sosyal ağlarınızın da fikirlerini alabilirsiniz.
 • Girişimcilerin özellikleri arasında risk alma, iyimserlik, kendine güvenmek ve yaratıcılık gibi özellikler yer alır. Bu özelliklere sahip olan girişimciler fırsatları gördükleri an uygulama fikrinden çekinmezler. Risk alabilmek fırsat girişimciliğinin en önemli adımlarından biridir.
 • Girişimciler için zaman yönetimi oldukça önemlidir. Zamanlarını iyi şekilde yönetmeleri fırsatları uygulayabilmek için oldukça önemlidir.

Girişimcilerin fırsatları görüp değerlendirebilmesi için belirli bir aşamaya gelmiş bilgi ve tecrübe seviyeleri olmalıdır. Girişimcilikte Fırsatı Kullanma

Fırsat girişimciliğine en çok benzeyen ihtiyaç girişimciliğidir. Fırsat girişimciliğiyle ihtiyaç girişimciliği arasında farklar vardır.

Bu farklar şu şekildedir;

 • İhtiyaç girişimcilikleri işsizlikten kurtulmak için yapılır, fırsat girişimciliği ise kâr elde etmek için fırsatları değerlendirir.
 • İhtiyaç girişimcileri gelişmekte olan ülkelerde daha çok rastlanır. Fırsat girişimciliğine ise daha çok gelişmiş ülkelerde rastlanır.
 • İhtiyaç girişimcilerinin motivasyon kaynakları kâr elde etmektir. Fırsat girişimciliğinde ise fırsatları kaçırmayarak değerlendirmektir.

Fırsat Girişimciliğinin Yeni Özelliği

Girişimcilerin zamanlarını iyi şekilde yönetmeleri doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kişiyle olmalarına yardımcı olacaktır. Girişimcilerin yeni özelliği polikronisite adı veriliyor. Polikronisite, insanların iki işi birden aynı anda yönetmesine deniyor. Böylece girişimciler hem zamanlarını daha iyi yönetebiliyor hemde işlerini halletmelerine oldukça yardımcı oluyor.

Polikronisite, zaman çizelgelerinde yer alan, zamanlama ve tarihleri içeren, koordinasyon, zamanın bölümlenmesi gibi pek çok bireysel durumlar için kavramsallaşmıştır.

Girişimcilerin Bazı Önemli Özellikleri

Girişimcilerin sadece bir ya da birkaç özelliği yoktur. Girişimcilerin sahip olması gereken çok fazla özellik vardır. Bu özelliklerin bir araya gelmesiyle girişimcilerin daha planlı ve daha iyi şekilde çalışabilecekleri bilinir.

 • Yaratıcılık

Yaratıcılık var olanın dışına çıkmaya çalışmaktır. Fırsatları tespit eden girişimci var olmayan bir durumun fırsatını görmüş olabilir. Bu durumda yaratıcılığını da kullanarak fırsatları değerlendirebilirsiniz.

 • Adanmışlık

Adanmışlık bir şeye tüm dikkatini ve tüm zamanını verme durumudur. Girişimcilerin gördükleri fırsatları değerlendirmeleri de bu şekilde olacaktır. Girişimciler fırsatları değerlendirdikten sonra kendini adayarak işini yapmaya çalışacaktır.

 • Kararlılık

Girişimcilerin kararlı olmaları gerekir. Etrafınızdaki insanlar sizin gördüğünüz fırsatları görmeyebilir. Görmedikleri için size yapamazsın, bu iş tutmaz diyebilirler. Bu durumun önüne geçmek için kararlı olmalısınız ve eğer siz girişim fikrinize inanıyorsanız etrafınızdaki insanların neler dediklerini dikkate almamalısınız.

 • Esneklik

Esneklik kavramı değişimlere açık olan girişimcileri ifade etmek için kullanılıyor. Esnekliği olan girişimciler fırsatları daha iyi görebileceklerdir çünkü hedef kitlesindeki değişimleri görebilecek ve uygulamaya geçmeye istekli olacaktırlar. Fırsat girişimciliği için en önemli özelliklerden biri esneklik özelliğidir.

 • Liderlik

Bir girişimci liderlik özelliklerinin hepsini taşımalı ve iyi bir lider olmalıdır. Lider olmak işlerin yürümesi, ekibin yönetilmesi için önemlidir.

 • Tutku

Tutku, bir fırsat girişimcisi için oldukça önemlidir. Bu yola devam etmesini sağlayacaktır. Özellikle gelecekte oluşabilecek bir fırsatı gören girişimci tutkulu şekilde işini yapmalıdır. Etkili Girişimcilerin 8 Alışkanlığı

 • Özgüven

Özgüven bireylerin hepsinde olması gereken bir özelliktir. Özellikle fırsat girişimcilerinde olması gereken en önemli özelliklerden biride özgüvendir. Çünkü bazı insanlar sizin gördüğünüz fırsatları göremeyeceklerdir. Kendinize güven duymanız ve fırsattan emin olmalısınız. Yeterli sermayenizin olmadığını bir durumda kendi fırsatınıza inanmazsanız sermaye bulmak için gideceğiniz yerler size inanmayacaktır.

 • İleri görüşlü olmak

İleri görüşlü olmak ileride müşterilerin ihtiyaç duyacakları, tercih edebilecekleri şeyleri önceden görebilmeyi içerir. Fırsat girişimcileri için bu durum oldukça önemlidir. İleri görüşlü olan fırsat girişimcileri ileride oluşabilecek fırsatları oldukça kolay fark edecektir.

 • Planlama

Planlama işlerin kontrol altında yürüyebilmesi için önemlidir.  Gereksiz olan şeylere takılmadan ilerleyebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz