Yatırımcı Arıyorum

Özel Ders Vermek

Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Boş zamanlarınızda özel ders verebilmek için maddi destek sağlayacak ek gelir sağlayacak iş fikirlerini paylaşmak istiyoruz. Özellikle liseden yeni mezun olmuş, üniversite sınavında güzel sonuçlar almış kardeşlerimiz için bu iş biçilmiş kaftan diyebilirim. Biliyorum, tüm lise hayatınız boyunca “Bu bilgiler ne işime yarayacak sevgili hocacım?” diye cümleler sorular sordunuz. Gelin, bu bilgiler artık biraz işimize yarasın. Üniversitenin ilk yıllarındasınız ve ailenize yük olmamak istiyorsunuz. Tebrik ederiz doğru yoldasınız.

Fakat part time bile olsa çalışmak için zaman ayıramadığınız oluyor. Akşamlar bir iki saat bilgisayarınızı açıp kameranın önüne geçecek kadar zamanınız olduğunu varsayarak projeyi anlatmaya başlıyoruz. (Part Time İş İlanları)

Özel Ders Vermek İçin Yapılması Gerekenler

1- Öğrenci Bulmak

Açıkçası sizin için öğrenci bulmak bir öğretmenin öğrenci bulmasından daha zor olacaktır. Ne de olsa o adam bu işin ehli ve size göre bir hayli fazla avantajlı yöne sahip. Fakat unutmamanız gereken bir nokta var: Siz sınavdan yeni çıktınız ve bu sistemi neredeyse tanıdığınız tüm öğretmenlerden daha yakından gördünüz. Yani, bir öğretmen kendi dersi hakkında sizden daha ayrıntılı ve yetkin bilgiler verebilir. Ama siz psikolojik olarak nerede ne yapılması gerektiğini, hangi derse ne kadar ve nasıl çalışılması gerektiğini, bir öğrencinin bu dönemde ne gibi zorluklarla karşılaşabileceğini ve bunları nasıl aşabileceğini bir öğretmenden çok daha iyi biliyorsunuz.

Bu anlamda istenilen ders hakkında verdiğiniz bilgilerin yanı sıra danışmanlık yapmanızı öneririm. Size gelen üniversite adaylarına hem derslerinde hem de hayatlarında tecrübeleriniz ile son derece yardımcı olabilirsiniz.

Nerede, ne yapmanız gerektiğini, size gelen insanlara ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi, bir öğretmene göre hangi noktalarda avantajlı olduğunuzu anlattık. Gelelim nasıl öğrenci bulacağınıza:

Çevrenizdeki insanlara aklınızdaki iş fikrini duyurarak birebir, yüz yüze ders verebileceğiniz gibi internet sayfalarına, gruplarına da ilan verebilirsiniz. Burada öğrenci bulma şansınız daha fazla artacaktır. Skype ya da buna benzer görüntü destekli iletişim sağlayan uygulamaları kullanarak Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere bu imkanı sağlayabilirsiniz. Biraz daha şansımı arttırmak istiyorum diyorsanız umarım elinizdeki tüm kitapları o heyecanla yakmamışsınızdır. Sizden ders almak isteyecek öğrenci kardeşlerimize elinizde kalan, tamamen boş ya da yarıdan çoğu boş olan kitapları hediye edebilirsiniz.

2- İlan Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Umarım sınavınız güzel geçmiş ve iyi bir sonuç almışsınızdır. İlan verirken üniversite sınavında aldığınız sonucu, liseyi hangi okulda okuduğunuz ve oradan hangi ortalama ile mezun olduğunuzu yazmalısınız. Hangi derslerde kendinizi yetkin hissettiğinizi ve en önemlisi psikolojik olarak ne düzeyde danışmanlık yapabileceğinizi eklemelisiniz.

3- İnsanlara Seçenek Sunun

İşinizi ne kadar iyi yapsanız da öğrenci bulamayabilirsiniz. Bu noktada insanlara danışmanlık ve yetkin olduğunuz derslerin yanında daha fazla imkan sunmalısınız.

Örnek vermek gerekirse;

  • İyi bir İngilizce hazırlık eğitimi aldıysanız İngilizce özel ders seçeneğini de insanlara sunmaktan kaçınmamalısınız.
  • Danışmanlık konusunda yalnızca sınav ve eğitim odaklı olmanın yanında okuduğunuz bölüm, yaşadığınız şehir ve üniversiteniz hakkında da insanlara yardımcı olabilirsiniz. Birçoğu insan üniversite hayatını heyecan ve merak ile bekliyor.
  • Kendinizi eksik hissettiğiniz derslere talep alabilirsiniz. Bu noktada çevrenizde sizin durumunuzda bulunan, bu işi yapabilecek, yetkin insanları bulmalı ve bu işi beraber yürütmeyi teklif etmelisiniz.
  • Unuttuğunuz noktalar ya da beklentiyi karşılayamadığınız kısımlarda dersten önce internet üzerinden biraz araştırma yapıp kendinizi tamamlayabilirsiniz. Çok başarılı öğrencilerden ziyade orta ve temelsiz öğrencilere özel ders vermeniz ve onları ileriye taşımak için uğraşmanız sizin için faydalı olacaktır. Danışmanlığı ise her seviyeden öğrenciye verebilirsiniz.
  • Eğer bölümünüz insanların kendini geliştirmek istediği bölümler arasındaysa ( örn.: İngilizce, bilgisayar mühendisliği… ) bu konuda da insanlara dersler verebilirsin.

Özel Dersler ile Gelir Elde Etmek

Not: Bunca uğraş verirken ders anlatımınızı sizden ders alan öğrencinin de iznini alarak videoya çekebilir ve bir YouTube kanalı açarak orada bu videoları paylaşabilirsiniz. (Youtube Kanalı Açmak) Bu hem reklamınızı yapmanızı hem de az da olsa o mecradan da bir gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Özetle

Biraz uğraşarak yapacağınız işi, sosyal ağlardan uygun bir ilan ile insanlara duyurduktan sonra müsait olduğunuz dönemlerde bu işe günlük 1-2 saat ayırarak para kazanabilir, boş vakitlerinizi bu şekilde ailenize maddi yönden yardımcı olmak için değerlendirebilirisiniz. Hayat zor fakat elinizdeki tüm imkanları ve yolları onu kolaylaştırmak için kullanmalısınız. Şimdiden, sizlere hayatınızda başarılar diliyoruz. Lütfen, henüz yolun başında olduğunuzu hiç unutmayın.

Son olarak bu projeyi öğrenci kardeşlerimiz için hazırladık. Fakat öğretmen arkadaşlarımız da internet üzerinden görüntülü danışmanlık ve özel ders adı altında maddi kazanç sağlayabilir, öğrenci kardeşlerimize yardımcı olabilirler.kobi vadisi

Yorumunuz