Yatırımcı Arıyorum

Youtube ve Twitch’e Yaratıcı Fikirlerle Başlamak

Sosyal Ağlarda Yayıncı Olmak

Günümüz neslin en gözde sektörleri arasında yer alan bu iki sektör geleceğin televizyonu ve eğlence kaynağı olma hedefini taşıyor. Şimdiden birçok ödülde kategori olarak yerini almaya başlıyorlar. Sosyal medyanın hayatımızda daha derinlere işlemesi ile insanların yazılarını görmek bize yetmez oldu. Artık onları hareketli bir biçimde düşüncelerini ve yaptıklarını aktarırken görmek istiyoruz. Hatta çoğu kesim sevdiği insanları canlı olarak takip etme talebinde bulunuyor. Bu taleplere karşılık olarak YouTube ve Twitch sektöre arz edilmiş durumda. Her türlü insanın her türden konuda içerik ürettiği bu iki sosyal mecra son zamanlarda insanlara devasa bir iş imkanı sunmaya başladı. Bu noktada sadece kameranın önünde içeriğini üreten insanlar yok. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de markalaşmanın başlaması ile birlikte içerik üreticileri, kameranın arkasında da bir ekip oluşturarak işlerini biraz daha hafifletme yoluna gidiyorlar. Ayrıca markalaşmanın sizi diğer bağlantılı sektörlere de taşıyacağını belirtmek isterim. Kameranın arkasında oluşturdukları ekiplerin yanında şimdiden birkaç içerik üreticisi kendi logoları ile kıyafet çıkarmak gibi kulvarlarda da ilerliyor.

Kanal Oluşturmak

Şimdi gelin iki uygulamayı da iş imkanları ile ayrı ayrı tanıyalım:

YouTube

YouTube’un kuruluşu 2005’e kadar dayanıyor. Son zamanlarda ise hayatımızın içine tamamen işlemiş durumda.  İçerik olarak oyun videoların tutun da vloglara kadar sınırsız bir alan sunuyor. Aklınızda yaratıcı fikirler varsa hiç beklemeden kendi kanalınız açıp içerik üretmeye başlayabilirsiniz. (Youtube Kanalı Açmak Hakkında) YouTube oluşturduğunuz içeriğin görüntülenme sayısına göre size para ödemektedir. Ben kameranın arkasında daha iyiyim diyorsanız da mevcut içerik üreticilerine video tasarımcısı, metin yazarı, asistan, kameraman ve marka danışmanı olarak başvurabilirsiniz. Her kanalın kendi sayfasında “hakkında” bölümünde iletişim bilgileri bulunuyor. Buradan o insanlara mail göndererek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu şekilde de doğrudan çalışan olarak para kazanabilirsiniz.

Twitch

Twitch, YouTube’a göre çok daha genç bir platform. 2011 yılında kurulan Twitch, YouTube’un aksine canlı yayın yapılarak içerik üretilen bir mecra. Açık konuşmak gerekirse Twitch’in kamera arkasında sunduğu iş imkanı YouTube’a göre çok çok az hatta neredeyse yok. Ancak Twitch’in YouTube’a göre bir avantajı var. Daha genç bir platform olması nedeniyle içerik üretici sayısı ve çeşidi YouTube’a göre çok daha az. Güzel fikirler ile işe koyulduğunuz da rekabet ortamının YouTube’a göre daha az olduğunu görecek ve daha rahat adımlarla ilerleyebileceksiniz. Twitch’te para kazanmak ise tamamen izleyici kitlenize bağlı. Çünkü YouTube’ta olduğu gibi size para ödeyen bir yönetici kesim yok. Twitch’te para kazanmak için canlı yayın sırasında izleyicilerinizin size para bağışında bulunması gerekmektedir.

İki platformu da yüzeysel olarak tanıdık, birbirlerine göre avantajlı yönlerini gördük. Bir de ortak olarak nasıl işlem yapıldığı üzerine konuşalım.

Teknik olarak ne kadar ayrı iki platform gibi dursa da birçoğu insan ikisini bir arada yürütmeyi tercih ediyor. Twitch’te canlı yapan içerik üreticisi oluşturduğu içeriği birkaç program ile kayıt altına alarak canlı yayından sonra kayıt altına aldığı içeriği düzenleyip YouTube kanalında paylaşıyor. Böylece iki platformdan da gelir elde etmeye çalışıyorlar.

YouTube ve Twitch’e başlamak için nasıl bir yol izlemelisiniz?

1- Öncelikle kendinize birkaç soru sormalı ve net olarak bu sorulara cevap vermelisiniz.

a- Nasıl bir içerik üreteceğim?

Bu platformlarda aklınıza gelebilecek çoğu içerik fikrini yapan ve yerleşmiş insanlar var. Yaratıcı ve insanların seveceği bir içerik bulmalısınız. Ayrıca bulduğunuz içeriğin sürdürülebilir olmasına dikkat etmelisiniz. İlk attığınız video ne kadar yaratıcı ve güzel olursa olsun 1 milyon tane aboneniz olmayacak. Bu işin en önemli noktası sürekli olmaktır. İnsanlar bunca içerik üreticisinin arasında sizi keşfetmekte başarılı olamayabilirler. Onlar sizi bulana kadar seçtiğiniz konu doğrultusunda içerikler üretmelisiniz.

b- Ne kadar zaman ayırabilirim?

Açıkçası Twitch üzerinden canlı yayın yapmak canlı yayının süresine bağlıyken YouTube üzerinden içerik paylaşmak çekeceğiniz videonun uzunluğuna ve düzenlemesine göre daha fazla emek isteyebilir. Tabi ki “Ne düzenlemesi? Ben videoyu çeker paylaşırım.” demek de sizin tercihiniz.

c- Bir marka yaratmak için gerektiğinde bir ekip toplayabilir miyim?

Başta gerek olmasa da ileride hedefleriniz doğrultusunda bir ekip oluşturmanız gerekebilir. Bunun için çevrenizdeki insanlara aklınızdakilerden bahsetmeye başlamalı ve ileride işinize yarayacak yetkinlikteki insanları çevrenizde bir şekilde toplamaya başlamalısınız.

2- Teknik yazılımlar, cihazlar ve birkaç beceriye sahip olmalısınız.

Video çekmek için bir kameraya ve çektiğiniz videoyu düzenlemek için birkaç yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca monitör üzerinden yaptığınız işlemleri kaydedecekseniz bunun içinde bir yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Bu yazılımları internette ücretsiz ya da cüzi ücretlere sahip olarak kolayca bulabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz