Yatırımcı Arıyorum

Pansiyon Açarak Para Kazanmak

Pansiyon Açmak

Konaklama sektöründe son yıllarda talepte önemli bir artış yaşanıyor. İnsanlar bir şekilde konaklamayı ve bunu en uygun fiyatlar ile yapmayı tercih ediyorlar. Bunu yaparken karar vermek çok zor olabiliyor ancak günümüzde otellerde daha çok tercih edilen ucuz konaklama imkanı sunan pansiyonlar oluyor.

Tabi pansiyon farklı şekillerde ve hizmetler sunarak açılabiliyor. Sizde konaklama sektörüne girecekseniz, bunu onların arasına yazabilirsiniz. Mutfağınız temiz olmalı, küçük odalarınız olsa dahi bakımlı bir şekilde hizmet sunulmalıdır. Pansiyonu açarak kendi halinde bırakmak mantıklı bir tercih olmayacaktır.

Pansiyon Nasıl Açılır?

Pansiyon açabilmek için öncelikle kendinize bir alan bulmalısınız. Bu boş bir apartman olabilir. Düşük bir kirayla doğru bir lokasyon da bu hizmeti rahatça verebilirsiniz. Kaç oda olacağını, odalarınızın kaç kişilik olacağına da karar vermelisiniz. Temizlik ve bakım ilk planlanacak hizmetiniz olmalıdır.

Temizlikle birlikte insanların güvende olacaklarına inanmalısınız. Başlangıçta para kazanmak zor olabilir ancak işler oturdukça ve masraflarınız standart hale geldikçe kazancınız da doğru şekilde artış gösterecektir. İnsanlar o bölgede pansiyonunuzu birbiri arasında duyurmaya başladıkça tavsiyeler de artış yaşanacaktır. Belediye masraflarına ve günlük giderlere de dikkat etmelisiniz.

Pansiyon Açmanın Maliyeti

Açacağınız pansiyonun kaç odalı ve kay yataklı olacağına göre maliyetiniz de değişecektir. 10 odalı bir pansiyon için toplam 40 yataklık bir hizmet sunabilirsiniz. Toplu odalar ile müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede insanlara daha uygun fiyatlar ile konaklama fırsatını sunabilirsiniz.

Özellikle pazarlama çalışanları, gezginler bu tür konaklama noktalarını daha çok tercih ediyor. En düşük otel odasının 150 TL olduğu 2019 yılında 50 TL’ye herkes bir gece konaklamak isteyecektir. Bunu gerçekleştireceğiniz şehre ve konuma göre de maliyetiniz de değişiklik olacaktır. Ancak yıllık kirayı da göz önüne alırsanız başlangıç için 100 bin TL sermaye ile işe girmek doğru olacaktır.

Lakin bir alternatif olarak da, kiralık bir işletme bulursanız kiralayıp veya devralıp sizde işletebilirsiniz. Böylece giderleriniz ve iş kurma maliyetleriniz ciddi anlamda düşecektir. Bizim önerimiz, böyle bir iş yapmadan önce bulunduğunuz bölgede detaylı bir araştırma yapmanız olacaktır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan otel işletmeciliği iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Pansiyon Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Pansiyon açma fikri kafanızda bir kez yer ettikten sonra öncelikle sermayenizi belirlemeli. Her iş bir risk olsa da riskin karşılığında alacağınız beklentinin ne kadar olacağını da görmeniz gerekiyor. Ortalama 40 yatağın olduğu 10 odalı bir pansiyonda yıl boyunca başlangıç olarak 10 yatak her gün dolu olabilir. Bu da günlük 50 TL’den 500 TL günlük gelir anlamına gelir. Aylık olarak 15.000 TL bir geri dönüş alabilirsiniz. Tabi bunun yanın mutfak masrafları, vergi, temizlik masrafları ve elektrik faturası gibi çok fazla şeyi de hesaba katarak bu gelirden düşmelisiniz.

Basit bir hesap ile 10.000 TL bir masraf yapsanız 5.000 TL aylık kazanç elde edebilirsiniz. Tabi bunu arttırmak ve gelecekte bu işten daha yüksek bir kazanç elde etmek için tercihinizi doğru şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Pansiyon İşletmeciliği

Lakin bu sektörde bir deneyiminiz ve tecrübeniz yoksa, konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: Pansiyon İşletmeciliği Yapmak adlı makaleyi okumanızı öneriyoruz.kobi vadisi

Yorumunuz