iş rehberleri

Pelet Nedir?

Pelet Ne Demek?

Çağımızın en önemli problemlerinden birisi dünyanın küresel ısınma ve çevre kirliliği ile karşı karşıya kalmasıdır. Yaygın olarak kullandığımız petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar bu tehlikenin gerçekleşmesini hızlandırmaktadır. Diğer bir sorunumuz ise sınırlı kaynakları sınırsız insanlara yetirebilmektir. Dünyamızda bulunan birçok kaynak uzun vadede insanların ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte değildir. Bu yüzden mevcut kaynakları ekonomik kullanmamız gerekiyor. Bu iki problemin çözümüne katkı sağlayabilmek için yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyen enerji kaynaklarını kullanmamız gereklidir. Bu noktada gerek doğaya zarar vermemesi bakımından gerekse yenilenebilir olması bakımında bizleri “pelet” karşılıyor.

Bu yazımızda pelet nedir? Bunu inceleyeceğiz ve aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalışacağız. Umarız faydalı olacaktır.

Pelet Neye Denir?

Pelet genellikle 6-10 mm çapında, 10-50 mm uzunluğunda sıkıştırılmış; talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, fındık, badem, ceviz kabukları gibi doğal ürünler ve atıklardan elde edilen bir yakıttır. Peletler çok yoğun ve küçük rutubette olması nedeniyle çok yüksek bir yanma verimliliği olan bir yakıt tipidir. Özellikle odun peletleri odun hammaddelerine oranla 5 ile 10 kat fazla verimlilik sağlayan bir yakıttır. Ülkemizde henüz çok fazla bilinmeyen bir üretim işidir. Lakin Almanya’da çok popüler olan bu iş insanları zengin yapıyor.

Pelet’in Kullanım Alanları

Pelet nerelerde kullanılır?

Doğal bir yakıt olan pelet; evde, sobalarda, kalorifer kazanlarında, sanayide, ekmek fırınlarında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım şekline ise elle dolum ve otomatik dolum olmak üzere iki seçenek vardır. Otomatik dolumda; hem büyük kolaylık sağlıyor hem de kül oranının 1000/5 olması nedeniyle kül boşaltma işlemini neredeyse ortadan kaldırıyor. Bu sistem sayesinde mekanın sıcaklığını istediğiniz dereceye getirebilirsiniz. Ek olarak da kullanım oldukça basit ve kolaydır. Pelet ile ısınma sistemleri ikiye ayrılır. Birincisi 5000 metrekareye kadar uzanan pelet kalorifer sistemleridir. İkincisi ise normal sobalarda ve kalorifer kazanlarında kullanılmaktadır. Lakin ikinci seçenekte dikkat edilmesi gereken bir husus var. Sobalarda, kalorifer kazanlarında ve bunun gibi daha küçük alanlarda peleti kullanırken küçük parçalı peletler kullanılmaya dikkat edilmelidir.

Birçok Avrupa ülkesinde çok karşılaşacağınız pelet tesisleri bulunmaktadır. Avrupa’da 2009 senesinde ortalama 100 milyon ton pelet üretilmiştir. Pelet ton fiyatı günümüzde ortalama 750 TL’dir. Bu da 75 milyon TL’ye denk gelir. Bu yüzden çok karlı ve kolay bir üretimi bulunmaktadır. Henüz Türkiye’de çok fazla bilinmeyen pelet için birkaç tesis kurulmuştur. Şu anda kullanmış olduğumuz petrol, kömür, doğal gaz vb. yenilenebilir özellikte değildir.

Pelet’in Hammaddesi

Pelet üretiminde beyaz odun, kabuklar ve tomruklama artıkları ham madde olarak kullanılabilir. Buna rağmen bir tam ağacı bile pelet üretiminde kullanılırsa dahi, karlı olduğu kanıtlanmıştır. Şu anda pelet için ana hammadde talaştır. Yani buradan da anlaşılacağı üzere pelet üretmek için gerekli olan hammadde doğada kolaylıkla bulunabilmektedir. Tamamen artık malzemelerden üretildiği için her daim ekonomiktir. Pelet yakıtlar yanma sonucunda %95 enerjisi kullanılabiliyor. Bu yüzden sadece ve sadece %5’lik bir enerji kaybı yaşanıyor. Bu da gözle görülmeyecek kadar az bir kayıptır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan pelet üretimi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Peki ya bahsettiğimiz gibi pelet yakıtı için hammaddeyi nereden bulacaksınız? Yaşadığınız bölgeye göre hammadde bulmanız kolaylaşacaktır. Türkiye bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin olduğu için üretim aşamasında çok sorun yaşanılmayacaktır. Ham madde olarak odundan yapılmış her atığı kullanabilirsiniz. Ağaçlar, talaşlar, kabuklar, ceviz kabuğu, badem yani her türlü orman ürününden bu üretim yapılabilir. Özellikle de daha çok talaş kullanılmaktadır. Talaşın aşırı derecede düşük bir maliyeti olduğundan, çok daha fazla tercih edilmektedir. Ek olarak da talaş temin etmek çok daha kolaydır. Hazır firmalardan pelet hammaddesi almak isterseniz de tonu 100 ile 150 TL arasında değişmektedir. Satışta bir ton bedeli 750 TL’dir. Yani pelet üretmek çok mantıklı ve karlı bir iştir. Bu iş henüz ülkemizde yayılmadan yapmak istemez misiniz?

(yazı içerisinde belirtilen fiyat birimleri, bu içeriğin hazırlandığı dönem baz alınarak belirtilmiştir)

Pelet Üretimi Yapmak

Çok şanslısınız, Pelet üretimi adlı yazımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilir ve pelet üretimi yapmaya başlayabilirsiniz.


Kobi Vadisi ios uygulama

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Pelet Nedir?

okuma süresi: 2 dk
0