Yatırımcı Arıyorum

Satış Başarısı İçin İkna Kabiliyeti

İkna Kabiliyeti

İş yerinizde başarıyı yakalamak için sunduğunuz hizmet veya ürünleri müşterileriniz ile buluşturmanız şart. Bu da her zaman çok kolay olmamakta. Bu nokta da ikna kabiliyetiniz ve müşteriniz ile ilişkileriniz çok önemli. İkna kabiliyeti gerçek bir beceri olmakla beraber öğrenilebilir bir durumdur. İkna yeteneğine sahip insanların hayatlarında da son derece başarılı olduğu görülmektedir.

Satış Yaparken Güven Vermek

Satış başarısı için öncelikle karşınızdaki müşterinizi tanımanız gerekiyor. Tanımak derken o an ihtiyaçlarını görebilmek, çekincelerini tespit edebilmek oldukça önemli. Ayrıca müşteriniz ile aynı dili konuşmak ta satış şansınızı arttıracaktır. Müşterinize vereceğiniz güven ise satışı gerçekleştirmeniz de büyük etken olacaktır. İkna kabiliyetine güvenen kişiler satışları hususunda baskıcı bir tavra da lüzum görmezler. Kararı müşterilerine bırakarak bir adım geri çekilirler. Anlatmaları gerekenleri önemli detayları ile müşteriye verir ve o noktada son kararı müşterilerine bırakırlar. İkna kabiliyeti olan zatlar tartışmaktan da uzak dururlar. Sakin, kendine güvenen üslupları karşısındaki kişi veya kişilerin ikna olmalarında oldukça önemlidir. Ürünlerinize yahut hizmetinize gerçekten güveniyor iseniz telaşlı ve sabırsız bir üsluba da gerek olmayacaktır. Bunu da müşterinizin sezeceğini unutmayınız.

Satış Etkenleri

Müşterinizi ikna etmek istiyor iseniz hizmet yahut ürünü, yüzde elli elli yani yarıya yarıya yada ortada bırakacak ihtimallerden de kuracağınız cümleler içerisinde kaçınmanız gerekmektedir. Örneğin büyük ihtimalle öyledir, olmamasını umarım, muhtemelen gibi cümle yapıları müşterinizin aklını karıştırabilir. Müşterinize karşı kibar, içten ve net tavırlarınız da satış başarınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Beden dilinizde önemli bir ayrıntıdır. Yorgun ve bıkkın bir duruş müşterinizi hemen kaçıracaktır. Gülümsemeyi de unutmayın. Abartısız, içten bir gülüş ikna kabiliyetinizi körükleyecek ve müşterinizin size duyduğu sempati ile başarı şansınız artacaktır. Sıcak bir gülümsemenin yanı sıra beden dilinizi yerinde ve doğru kullanmanız, konuşma esnasında göz teması kurmanızda size büyük artı kazandıracaktır. Bunlar ufak detaylar gibi görünse de fevkalade önemli ve işe yarayan önerilerdir. İkna kabiliyetinizi güçlendirecek olan detaylar ve özellikle karşı tarafı dinlemeniz müşterinizle aranızda güçlü bir hukuk geliştirecektir.

YouTube video player

Doğru Taktikleri Uygulamak

Başarılı olmak ikna kabiliyetiniz ile neredeyse paralel giden bir durumdur. Başarı ayrıca hem sosyal hayatınızda hem iş hayatınızda refahı getirecektir. Oldukça başarılı olan kişilerin sadece bir kısmı beşeri yahut aileden gelen şanslarını kullanmışlardır. Başarıya ulaşanların büyük bir kısmı doğru taktikler uygulamışlardır. Bu taktiklerden belki de en önemlisi ikna yeteneğinizi geliştirmek olacaktır. İyi bir dinleyici olmak, müşterinin ne demek istediğini iyi anlamak, net cevaplar almak üzere sorular sormanız satışı kapatmanıza yardımcı olacaktır. Müşterilerinizin öngöremediği ancak farklı ihtiyaçlarını da sizin görebilmeniz ve sunabilmeniz de artı kazanç sağlamanız için önemli olabilir. Başarılı bir diyalog başarılı bir satışı getirecektir. Unutmayın kazanç ve başarı için şanstan çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Tüm bu sıraladıklarımız uygulandığı taktirde sizi başarıya daha da yaklaştıracaktır.kobi vadisi

Yorumunuz