Yatırımcı Arıyorum

Yeni Başlayan Girişimciler İçin Tasarım

Girişimcilikte Tasarımın Önemi

Tasarım, herhangi bir iş başlangıcında​ kritik bir unsurdur ve şirket ürünlerini, paketlemeyi, pazarlamayı ve web sitelerinin görünüş ve çalışma şekli gibi çoğu alanı etkiler. Ayrıca, müşterilerinizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl kullandıklarını ve değer verdiklerini, iş yerinizin nasıl kurulup işletildiğini ve proseslerinizin verimliliğini de etkiler. Yeni bir işletme için tasarım mükemmel bir rekabet avantajı olabilir. Tasarım; işletmenizin her alanında nasıl yardımcı olabileceğini düşünmeye değer bir unsurdur.

Yeni yapılan bir girişimde tasarımın rekabet avantajından üst düzeyde faydalanmak için; tasarımın işinizi nasıl etkilediğini ve tasarımın farklı yönlerini anlamanız gerekir. Ayrıca ürünün nasıl tanımlanacağını, değerlendirileceğini, tasarım yöntemlerini nasıl öğreneceğinizi, profesyonel yardıma erişeceğinizi ve daha detaylı tasarım konularını anlayabilmeyi ana hatlarıyla belirlemesi gerekir. Yeni başlayanlar, yeni ürün ve hizmetler geliştiren işletmeler ve yeni pazarlara girenler tasarım hakkında daha fazla bilgi edinerek avantajından faydalanabilirler. İşte tasarım konusunda size yardımcı olacak bilgiler;

Tasarım İşinizi Nasıl Etkiler?

Tasarım, işinizi birçok yönden etkileyebilir ve öncelikle işin çerçevesinin belirlenmesine veya geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin görünümü ve müşteriye vereceği hissi
 • Ürünlerin içinde bulunduğu ambalajlama şeklini
 • Ofis alanınızın işlevselliğini
 • Markalaşma ve pazarlama teminatınızı

Tasarımın Önemi Nedir?

Tasarımı kullanmak sadece yarattığınız şeylerin iyi görünmesini sağlamakla ilgili değildir. Aynı zamanda onların verimli çalışmasını sağlayarak işinizin karlılığını da artırır. Yeni işletmeler için, tasarımın farklı yönlerinin işinizin birçok yönünü geliştirmeye veya değiştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini anlamak yararlı olabilir.

İşletmelerde Tasarımın Rolü

Grafik tasarım, hizmet tasarımı, işyeri tasarımı ve perakende tasarım gibi bir dizi tasarım alanında tasarımcılarla çalışmak, işinize birçok avantaj sağlayabilir.

Örneğin, tasarım size şu alanlarda yardımcı olabilir;

 • Müşterileri çekmek ve elde tutmak
 • Süreçleri ve işlemleri kolaylaştırmak
 • Personel, müşteriler ve tedarikçiler için daha iyi etkileşimler ve deneyimler oluşturmak
 • Yeni ürün ve hizmetler geliştirmek ve bunları piyasaya sürmek

Ürün tasarımcıları: Bilgisayar destekli tasarımı kullanarak fikirlerinizi ve kavramlarınızı araştırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olabilir. Maliyetlerinizi değerlendirebileceğiniz ve geliştirebileceğiniz detaylı prototipler üretmeden önce konseptlerinizi müşterileriniz ve üreticilerinizle birlikte taslak modeller kullanarak test edebilirler.

Marka tasarımcıları: İşinizin tüm alanlarında tutarlı bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olabilir. Markanız ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çekici ve farklı kılmalıdır.

Grafik tasarımcıları:işinizin pazarlama ve satış materyali, tabela, logolar, raporlar, web siteleri ve kırtasiye malzemeleri gibi görsel yöntemlerle fikir ve bilgileri iletir. Grafik tasarım, bir marka oluşturmanın önemli bir yönüdür.

Servis tasarımcıları:Sunduğunuz hizmeti oluşturan kişileri, altyapıyı, iletişimi ve malzemeleri planlamanıza ve düzenlemenize yardımcı olabilir.

İşyeri tasarımı: Personeli çalıştıran herhangi bir işletme için önemli bir husustur, çünkü çalıştıkları alanın personelinizin verimliliği ve yaratıcılığı üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir. Ayrıca, iş yeriniz müşterileriniz tarafından düzenli olarak ziyaret edilirse, şirketinizin nasıl algılandığını etkileyebilir.

Eko tasarım: Ürünlerin hammaddelerinin, imalatlarının, dağıtımlarının ve son kullanımlarının genel tasarım içinde dikkate alındığı bir süreçtir. Eko tasarımı hem mevcut hem de yeni ürünlere uygulayabilirsiniz.

Ürününüzü satarken ambalaj tasarımı da çok önemlidir. Ambalajınız, ürününüzü nakliye sırasında, depoda veya dağıtım sırasında korumanıza yardımcı olabilir ve ayrıca çevresel etkinizi azaltabilir. İş Tasarımı Nedir

Tasarımın Farklı Yönlerini Anlama

Farklı tasarım disiplinlerine ek olarak, işletmeler için kullanışlı olan tasarımın birçok yönü vardır. Bu alanları şu şekilde sıralayabiliriz;

Kullanıcı merkezli tasarım

Kullanıcı merkezli tasarım kanıtlanmış bir iş stratejisidir. Ürünlerinizin veya hizmetlerinin son kullanıcıları ve ihtiyaçları hakkında detaylı bilgi edinmeye ve ürün veya hizmetinizi bu gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlamaya dayanır.

Sürdürülebilir tasarım

Sürdürülebilir tasarım, eko tasarım, yeşil veya temiz tasarım olarak da bilinir. Çevreye, topluma ve ekonomiye zarar gelmesini önlemek veya onarmak için ürünler, hizmetler, işlemler veya sistemler tasarlamayı veya yenilemeyi içerir. Aşağıdakiler dahil birçok iş avantajına sahiptir:

 • Tasarruf
 • Artan müşteri memnuniyeti
 • Çevresel zararlar için azaltılmış borçlar
 • Düşük sigorta primi

Ürün yaşam döngüsü tasarımı

Ürün yaşam döngüsü tasarımı, sürdürülebilir tasarımın bir özelliğidir. Bir ürünün veya hizmetin yaşam döngüsünün tasarım aşamasından üretim, satış, kullanım ve kullanım ömrünün sonuna kadar değerlendirilmesi esasına dayanır. Amaç, ürününüzün veya hizmetinizin şu şekilde olmasını sağlamaktır:

 • Üretim, satış ve kullanım sırasında amacını en verimli şekilde yerine getirir
 • Artık kullanılmadığında kolayca yeniden üretilebilir, demonte edilebilir veya kolayca geri dönüştürülebilir

İş süreci tasarımı

Bu, tedarikçinizden ve girdilerinizden başlayarak, üretim süreci boyunca çıktılara ve müşterilere kadar mal ve hizmetlerinizi üretmenin en iyi yolunu bulmayı amaçlar. Bu işlemler daha sonra bir işlem akış şemasında veya başka bir sistemde izlenebilir. İş prosedürlerini ve sistemlerini iyileştirebilir, verimsizlik ve israfı azaltabilir.

Tedarik zinciri tasarımı

Bu, işletmeniz için en verimli ve sürdürülebilir girdi kaynaklarına dayandığından emin olmak için tedarik zincirinin fiziksel ve coğrafi yönlerine odaklanır.

İşyeri tasarımı

İyi mimari ve çalışma alanlarının tasarımı işinizin daha iyi bir işveren olmasına, verimliliği artırmasına ve daha fazla müşteri kazanmasına yardımcı olabilir.

Tasarım bir şirketin markalaşmasında en önemli unsurlardan biridir ve girişimciler tasarımın yüksek rekabet avantajlarından faydalanmak için her alanda olduğu gibi bu konuda da önderlik etmelilerdir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz