Yatırımcı Arıyorum

Girişimcilerin Düşünmesi Gereken İşletme Hedefleri

Yeni İş Hedefleri

Yeni işiniz için, iş hedefleriniz nelerdir? Kişisel hedefler gibi şirketlerde yeni yıla dair hedefler koyarlar. Bu hedefler arasında işletme süreçlerini iyileştirmek için yeni stratejiler ve iş hedefleri geliştirme bazen zor olabilir. Özellikle yeni yıl için birçok hedefin belirlendiği gerçeği göz önüne alındığında, bu hedeflere ulaşmak için bir yol haritası oluşturmak başarıya ulaşmada temel taştır. İş gereksinimlerine bağlı olarak, bu hedefler en üst düzey yetenekleri korumayı, İK stratejilerini geliştirmeyi veya teknolojiyi yükseltmeyi içerebilir. Çoğu durumda, kuruluşlar bir sonraki yılı 12 ay önceden planlar ve yeni bilgiler keşfedildikçe, eylem planları yıl boyunca değişebilir.

İş Hedeflerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yılın girmesinin ardından genellikle yapılacak olan ilk toplantıda değerlendirilmek üzere öncelik işletme hedeflerine verilir. Bu iş hedeflerinden ele alınması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Yeni ekipman veya teknolojinin benimsenmesi

Eski teknoloji veya ekipmana tutunma fikri şirkete tasarruf sağlayabilir, ancak uzun vadede daha fazla masrafa mal olabilir. Çalışanlar eski bir yazıcıyla ilgili sorunları gidermeye çalışırken veya mevcut iş gereksinimlere uymayan eski bir yazılım kullanarak zaman kaybediyorsa, artık yükseltme zamanı gelmiştir. Kaynak sıkıntısı söz konusu ise bu konuda küçük bir işletme kredisi almak için finans şirketleri ya da bankalar ile görüşülebilir. Dikkate alınması gereken ekipman ve teknoloji listesinde genellikle şunlar bulunur:

 • Hızlı internet
 • Mobilya
 • Bilgisayar yazılımı
 • Hızlı yazıcı seçimi
 • Tarayıcılar ve dizüstü bilgisayarlar

2. Yeni hedef kitlelere ulaşmak

Dünyadaki tüketicilerin yaşı hızla değişmektedir, bu sebeple ürünlerin ve hizmetlerin yeni kitlelerin eline geçmesinin bir yolu etkili araştırmadır. Bir araştırmaya göre, 2015’teki işgücü 25 ila 44 yaşları arasındayken bu her geçen gün değişmektedir. Pazarlamada, marka bilinci oluşturma ve geliştirilmiş ürünler oluşturma faaliyetlerinde; ürün geliştirme ve yeni kitlelerin satın almaya zorlandığı mesajlaşma yardımcı olmaktadır. Bu durum tüketicilerin değişmesi ile birlikte değişen müşteri alışkanlıkları ile birlikte müşterilere ulaşmak için kullanılan araçların değişimini de zorunlu kılmaktadır. Şimdi günümüzde özellikle telefon bağımlılığının artması ile birlikte mobil pazarlamanın revaçta olması ile şirketler pazarlama stratejilerinde bu uygulamalara yer vermeleri gerekmektedir.

Özellikle içerik pazarlaması ile her şirket firmasına sosyal medya hesaplarını sürekli olarak güncel tutacak içeriklere yer vermesi hedef kitlelerin ilgisini çekerek, ürün almaya teşvik etmektedir. Bu konuda iyi bir içerik oluşturmak için gereken püf noktalara dikkat etmek yeni hedef kitlelere ulaşmakta kolaylık sağlamaktadır.

3. Yeni konum belirlemek veya yeni pazarlara ulaşmak

Teknoloji, yeni pazarlara ulaşmak için yararlı bir kaynaktır. Buna bir örnek, web sitesi ziyaretçilerinin e-posta pazarlama kampanyalarına yardımcı olma yollarını yakalayan bir açılış sayfası oluşturmaya yönelik çevrimiçi bir kaynaktır. Şirkette manuel işi yapmak için bir araştırma ve geliştirme ekibi olmayabilir, ancak çalışanlar diğer sorumluluklara odaklanırken teknoloji şirket leyhine çalışabilir. Başka bir seçenek, şirketin nerede bulunduğuna ve müşterilerin şirketi kolayca bulabileceği Google Haritalar’da faydalanabilir. Şayet şirket konumu itibari ile park yeri olmayan yoğun bir cadde üzerinde yer alıyorsa veya kalabalık bir alışveriş merkezinin ortasında bulunuyorsa yeni bir mağaza açmak için park yeri ve ulaşımı kolay bir yere taşınma düşünebilir.

Günümüzde tüketicilerin tatminsiz olduğu gerçeği göz önünde alındığında otoparktan, ulaşıma, hizmetten, müşteri memnuniyetine kadar pek çok noktada iyi hizmet almak istemeleri hizmet veren şirketlerin işini zorlaştırmaktadır. Bu noktada şirket veya mağazasının konumu müşteri sadakati için önemli bir faktör olmaktadır. Tabi ki müşteri sadakatini sağlamak için diğer gereken unsurlarında göz önünde tutulması, hedeflere ulaşmada kolaylık sağlamaktadır.

4. Çalışanlara sağlanan faydaların artırmak

İnsan kaynakları ekibi, en üst düzey yetenekleri nasıl koruyacağına dair planları tartışmak için temel noktadır.  İşte çalışanın memnuniyetini artırmak için fayda sağlayacak birkaç püf noktası:

 • Uzaktan çalışma veya evde çalışma fırsatları sunmak
 • Kariyer geliştirme eğitimi imkanı tanımak
 • Esnek zamanlama seçenekleri sunmak
 • Stresi azaltmaya yardımcı olan dinlenme odası hazırlamak
 • Sağlık hizmetlerinin faydalarını artırmak

5. Uzun vadeli iş hedefleri belirlemek

Beş yıllık bir plan, yıllık planı destekleyebilir. Bir firmanın ilk yıllarında işletme hedefleri için bir plan hazırlanmadıysa ekibin hata yapma olasılığı yüksektir. Planlama yapılırken zaman çizelgesindeki 2020 fikirlerinin bulunacağı bölüm üç veya beş yıl boyunca geçerli olacak şekilde hazırlanmalıdır. Bu fikri algılamanın yolu, şu anda şirketin geleceğinin nasıl görüneceğini göstermek için daha büyük parçalara sahip küçük bir yapboz parçasına sahip olmaktır. Proses panosuna her kategoriye büyüme, hizmet, ürünler, sosyal ve kâr ekleme önemle tavsiye edilir. İşte şirket yöneticilerinin ve ekibinin odaklanacağı avantajların bir listesi:

 • Müşteri hizmetlerini tutma planı
 • Toplum katılımı ile halkla ilişkilerin nasıl geliştirileceği
 • Geliri artırma stratejileri
 • Çalışanlar, hedef kitle, kuruluşun büyüklüğü vb. İle ilişkileri geliştirme

Öncelikle, çalışanlar arasında yaratıcılığın memnuniyetle karşılandığına dair bir ton belirledikten sonra, işin diğer alanlarını iyileştirmenin yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek mümkündür. Çalışanlar her gün müşterilerle konuşan, ürünleri içeride ve dışarıda tanıyan kişilerdir. Yeni bir fikir, görmek istenilen değişikliği yaratmaya başlamak için bir çalışan, paydaş ve müşteri gibi düşünmekle daha sağlıklı şekilde üretilebilir.

6. Küçük işletme kredilerinden faydalanmak

Yerel ve ülke genelinde bazı kurum ve kuruluşlar girişimcilere hibe ve mali yardım sunmaktadır. Bu kuruluşlar küçük işletme yönetimi, pazarlama ve satış çabalarını geliştirmeye yardımcı olabilecek başlangıç hibeleri sunmak için bazı koşulların yerine getirilmesini istemekte ve belirli prosedürler yerine getirildikten sonra firmalara bu kredileri hibe veya uzun dönemde geri ödemek kaydı ile verebilmektedirler. KOSGEB sayfasından güncel tarihli hibe kredileri ve şartlarını öğrenerek, firmaya sağlayacağı avantajlar göz önüne alındıktan sonra başvurmak mümkündür.

7. İşletme finansmanının iyileştirilmesi

Küçük işletmeler başlangıç aşamasında işletme finans ve giderlerini, kişisel giderleri ile genellikle bir arada tutarlar. Fakat bunu bir süre sonra kişisel ve şirket olarak ayırmaları gerekmektedir. Yeni yıl için sıkı bir bütçe belirlemek amacıyla son üç aydaki harcamaları gözden geçirmek için zaman ayrılabilir. Hangi masrafların işletme hesabını kırmızı çizgiye yaklaştırdığını bulmak için bir bütçe oluşturmaya başlanmalıdır. Şayet şirket solo bir girişimci ise yıllık vergi sorumlulukları konusunda bilgilenmek olası zarar ve cezaları önüne geçebilir.

8. Süreç iyileştirme için bir uzmandan danışmanlık almak

Bazı durumlarda dışarıdan bir danışmanlık almak, şirketin çalışanlarından daha farklı ve yenilikçi fikirler kazanmada en etkili yol olarak görülür. Bir finans danışmanı pek çok şirketle çalıştığı için çok zengin bir deneyime sahiptir. Mesela vergileri ödeme şeklindeki verimsizlikleri fark etmeye veya çalışanların  katılımını artırmanın bir yolunu bulma konusunda yardımcı olabilirken, daha avantajlı seçenekler sunabilir. O yüzden zaman zaman dışarıdan bir hukuk veya mali danışmandan hizmet almak, ilk etapta fuzuli bir masraf gibi görünse de kazandıracakları göz önüne alındığında geleceğe yatırımdır. Ve verilen hizmet bedelini kısa dönemde firmaya fazlasıyla geri verir.

Yeni Yatırım Yapmak

Yapılan araştırmalara göre yeni yılda alınan kararların %96’sı Şubat ayına kadar hükmünü yitirmektedir ve başarısız olmaktadır. Sizde şirketiniz ile ilgili yeni kararlar almışsanız bunların başarısız olmasına izin vermeyin, şayet amacınız yeni bir girişimse, yatırım yapabileceğiniz iş fırsatlarının üzerine gidin ve kendi fırsatınızı kendiniz yaratın.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz