Aile Şirketi Kurmak

Günümüzde birçok insan kardeşleri ile ya da yakın akrabaları ile şirket kurmayı tercih ediyor. Bu durumun iş dünyasında size getireceği avantajları olacağı gibi dezavantajları da olacaktır. Gelin bu avantaj ve dezavantajları ayrıntılı bir şekilde inceleyelim ve bir iş kurmadan önce izleyeceğiniz yolu seçmenizde size yardımcı olmaya çalışalım.

Aile Şirketi Kurmanın Avantajları

1 – Güvenerek arkanızı dönebileceğiniz iş arkadaşlarınız hep sizinle olacaktır.

Elbette ademoğlu bu! Kanın da olsa canın da olsa arkandan vurabilir. Ancak bir akraba ile yeni işe aldığınız bir insan arasında dağlar kadar fark olacaktır. Örneğin iş nedeniyle yurtdışına çıkmanız gerektiğinde paranızı kardeşinize emanet edebilirken yeni işe aldığınız bir insana emanet edemezsiniz.

2 – İnsan bir hata yapamadan önce iki kez düşünürler.

Kimse durduk yere kardeşinin işini batırmak için hata yapmaz. Ellerinden geldiği kadar sizinle birlikte adım atmaya çalışacaklardır. Sizin iyiliğinizi düşünüp “Nasıl olsa ay sonunda maaşımı alıyorum. Salla ya bu işi de yarın yaparız.” gibi cümleler kurmadan önce “Kardeşim kazansın, ben de kazanayım.” gibi cümleler kuracaklardır.

Not: Şirket kurma hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için; şirket kurma rehberini incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Aile Şirketi Kurmanın Dezavantajları

1 – Sizin yetkilerinizi kullanmaya çalışırlar.

“Ben patronun kardeşiyim, sizin de patronunuz sayılırım.” gibi cümleleri duymanız olasıdır. Sizin adınızla iş yapmaya kalkışan insanlar işlerin sizin istediğiniz gibi yürümesini engelleyebilirler. Bu noktada akrabanız da olsa sizin olduğunuz yerde herkesin eşit olacağını onlara aşılamalısınız. Bu şekilde hem sizin yararınız için daha çok çalışırlar, daha çok hata yapmaktan kaçınırlar hem de diğer insanları işinden soğutmaz ya da sizin belirlediğiniz planı bozmazlar.

2 – Bütçe dağılımı ve karar verme gücü eşit değildir.

Özellikle küçük kardeşler bütçelerden daha az pay alır ve karar verme sürecinde daha az dinlenirler. Ortaklık sürecinde insanların kararları verme yetkisi eşit olmalıyken kardeşler arasındaki ortaklıkta durum böyle değildir. Daha çok en büyük kardeş şirketin patronu ve karar sahibi gibi davranır. Bütçeyi istediği gibi dağıtır ve kendine büyük paylar alabilir. Bu noktada liyakate verilen önem azalır ve hak eden hak ettiğini alamayabilir. Böyle durumlarda kardeşler arasında eşitliğin sağlanabilmesi için denetim mekanizmaları oluşturulabilir. Önemli olan markanın kazancıdır ve bu doğrultuda fedakarlık yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Denetim mekanizması ortamdaki liyakati sağlayarak markanın çıkarlarını göz önünde tutacaktır.

3 – İnsanlar akrabalarınızı size karşı kullanabilirler.

Kan bağı ile güçlü bir yapı oluşturalım derken zayıflıklar da oluşturabilirsiniz. İnsanlar akrabalarınızı size karşı kullanmak için sürekli zayıflıklar arayacaktır. En güvendiğiniz insanların size ihanet ettiğini böyle durumlarda görebilirsiniz. Bunun için de ne kadar akrabalarınızı etrafınızda toplamaya çalışıyor olsanız da gerekli ve güçlü kişileri alıp zayıf insanları arkanızda bırakmanız gerekebilir. En azından onlara daha küçük görevler verebilirsiniz.

Özetle, gerekli adımları atarak kan bağının gücünü kullanarak güçlü temeller oluşturabilir ve bu güçlü temellerin üzerinde güvenle yükselebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda kan bağı sizi zor durumlara sokabilir. Bu noktalarda markanın yükselişinin sizin menfaatinizden önemli olacağını aklınızda tutmalı bu şekilde adımlar atmalısınız. Liyakati elden bırakmamalısınız ki daha emin adımlarla yükselebilesiniz. Adaleti asla göz ardı etmemelisiniz. Aksi takdirde altınızda çalışan insanlar yaptıkları işten soğuyacaktır. Böylece onlardan istediğiniz verimi alamayarak yavaşlamaya mahkum kalabilirsiniz. Adalet iş dünyasındaki en temel öğedir. Bunu aklınızdan çıkarmamalı insanların arasında adil bir rekabet ortamı yaratarak herkesin hak ettiğine ulaşmasını sağlamalısınız. Böylece insanlar daha fazlasını hak etmek için daha fazla çalışacaktır.

Denetleyeceğiniz kişi kendiniz bile olsa bunu çekinmeden yapmalısınız. Denetim disiplini, disiplin de başarıyı getirecektir. Başarı için yapmanız gereken bazı fedakarlıklar da olacaktır. bu fedakarlıklardan da kaçmamalı, aksine daha büyük başarılar için küçük şeylerden vazgeçmeyi bilmelisiniz.

İş Kurmak

Her şekilde bir iş kurarken izleyeceğiniz yolu iyi belirlemeli, iyi bir planla başlangıç yapmalısınız. İlk adımlarınız ne kadar güçlü olursa rakipleriniz sonraki adımlarınızın da güçlü olacağını o kadar hissederler.

Not: şayet bu alanda profesyonel olarak bir yol almak istiyorsanız, aile şirketi danışmanlığı hizmetinden faydalanabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz

aile şirketi kurmak
Aile Şirketi Kurmak
Z Kuşağının İş Hayatından Beklentileri
Z Kuşağının İş Hayatından Beklentileri
Dış Kaynak Kullanırken Finansal Bilgilerin Güvende Olmasını Sağlamak
Dış Kaynak Kullanırken Finansal Bilgilerin Güvende Olmasını Sağlamak
Koronavirüs Sürecinde Normale Dönen İşverene Prim Desteği
Koronavirüs Sürecinde Normale Dönen İşverene Prim Desteği
Finansal Başarının Sırrı
Finansal Başarının Sırrı
Çalışma Hayatında İş Stresi
Çalışma Hayatında İş Stresi
İş Geliştirme Süreci
İş Geliştirme Süreci
İş Hayatında Empatinin Önemi
İş Hayatında Empatinin Önemi
Teknolojinin İş Hayatına Etkileri
Teknolojinin İş Hayatına Etkileri