Yatırımcı Arıyorum

Aile Şirketi Olmanın Getirdiği Zorluklar

Aile Şirketlerinde Sıklıkla Yaşanan Problemler

Bir aile şirketi olmanın çoğu zaman avantajları büyüktür. Mesela şirketin yönetim kurulu başkanı olan kardeşlerden biri hastalandığı zaman, diğeri onun yerini alabilir ve işlerini aksatmadan götürebilir. Her bir aile üyesinin şirketi yönetmenin çok farklı yönlerini bilmesinin avantajları büyüktür ve tam kapasiteyle çalışmaya devam edilmesini sağlar. Aile üyelerine karar verme ve işin yararına hareket etme konusunda çoğu zaman güvenebilirsiniz.

Ortalama olarak bakıldığında aile işletmeleri, aile şirketi olmayan akranlarına göre daha iyi performans göstermektedir. Ve finansal olarak daha güçlü, daha yüksek karlı, daha uzun ömürlüdürler ve ayrıca halk tarafından daha fazla güvenilmektedirler.

Başarılı olmak için aile şirketi olmanın sunduğu çok fazla fırsatlar olsa bile, aile şirketleri kendine has zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü yaşamları maddi ve duygusal olarak iç içe olan insanlar tarafından yönetilmektedirler. Bir aile şirketi kurmak veya devralmak isteyen herkes için, bilinmesi ve aşılması gereken birkaç ortak zorluklar vardır.

İşte bu zorluklar ve çözüm yolları nelerdir beraberce bir göz atalım;

Aile Şirketlerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri

İş ayrı aile olmak ayrıdır

Aile işletmeleri için, ikili rol ilişkilerini yönetmenin yollarını bulmak, karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Mesela bir gün babanızla bir aile yemeğinin tadını çıkardıktan sonra bir sonraki gün sahip olduğunuz aile işletmesi ile ilgili rapor vermek zorunda kaldığınızı hayal edin. Aile dinamikleri veya çocukluk çağı kinlerinin işyerine sızmasına izin vermemek zor olabilir. Bu çizgileri bulanıklaştırmamanın yollarını bulmak, kilit öneme sahiptir. Hem mecazi hem de kelimenin tam anlamıyla saygın bir mesafeyi korumak olumlu bir çalışma ortamı yaratılmasına yardımcı olabilir.

İşletmedeki alanlarınızın birbirinden oldukça ayrı durduğundan emin olunması gerekmektedir. Ayrıca işyerinde sınırlar oluşturmak ve işte aile üyelerine aile isimleriyle hitap etmekten kaçınmak gerekir.
Ek olarak, aile ilişkilerinin diğer çalışanlar üzerindeki etkisinin farkına varmak, aile üyelerinin ofis içindeki davranışlarını düzenlemeye yardımcı olabilir. Aile Şirketi Kurmak

Aile istihdam politikaları

Bazen aile şirketleri, aile üyelerinin istihdam için göz önünde bulundurulması veya şirket içinde liderlik rolü edinmesi için gereken niteliklerle ilgili net politikalara sahip değildir. Detaylı bir aile istihdamı politikası geliştirmek, bu belirsizliği azaltmanın bir yoludur. Ve işin yetenek ve deneyim açısından gerçekte neye ihtiyacı olduğu tespit edilerek, kuruluş içindeki aile üyeleri için rollerin verileceği belirlenmelidir. İstihdam için gereken şartlar aranmalı veya aile üyelerinin işe alındıktan sonra değerlendirileceği davranış türleri ve performans standartları belirginleştirilmelidir. Böylesine açık bir politika, işe ailenin katılımıyla ilgili yanlış anlaşılmaları veya varsayımları ortadan kaldırır ve masada oturmak istiyorlarsa, beklentileri ve hedefleri gelecek nesillere aktarmaları gerekir.

İşyerini aile yeteneklerine uygun hale getirmek

Çok sıklıkla işletme sahipleri aile üyelerini işlerine çekmek isterler. Ancak aile üyeleri için pozisyonlar yaratmak veya kendi becerilerine uymayan işler vermek genellikle geri tepmektedir. Mesela bir müşterinin sosyal medya hesaplarını yönetmek için bir pazarlama uzmanına ihtiyaç duyulduğunda sırf akraba olduğu için çok az pazarlama tecrübesi olan birinin işe alınması gibi yanlışlar yapılabilir. Aile işletmelerinde liderler, şirketlerinde her işe alım için kesin kriterler belirlemeli ve yalnızca yasal niteliklere sahip adayların dikkate alındığından emin olmalıdırlar.

Adil pay

Pay, özellikle bazı kişilerin diğerlerinden daha fazla katkıda bulunduğunu hissedebilecekleri ancak herkesin şirkette eşit bir paya sahip olabileceği bir aile şirketi için zor bir konu olabilir. Kızgınlık veya adil olmayan dağılım duygularından kaçınmanın en iyi yolu, her bir kişinin maaşının açık pazarda benzer bir konumda ne ödeneceğine dayandığından emin olmaktır. Ayrıca, personel, pay ve doğabilecek her türlü maddi kaygıyı tartışmak için yıllık aile toplantıları yapılmasını önerilir. Bu tartışmanın açık ve dürüst bir şekilde yapılması ve düzeltmelerin belirlenmesi için yılda bir kez gözden geçirilmesi gerekir. Aile Şirketlerinin Ekonomideki Yeri

Gelecek için planlama

Aile şirketleri, gelecek nesle devam etmek için kabataslak üçte bir şansa sahiplerdir. Yapılan araştırmalara göre, aile işletmelerinin yüzde 30’u ikinci nesile, yüzde 12’si üçüncü nesile, sadece yüzde 3’ü dördüncü nesile geçmektedir. Ardışık planlama, bir aile işletmesinin bu gibi sade sayılar karşısında hayatta kalması için kritik öneme sahiptir. Bununla birlikte, birçok aile şirketi, güç aktarımının aile içinde bir sürtüşmeye neden olmasını istemedikleri için geleceği planlamayı bırakırlar. Aile şirketlerinde sorumluluk ve yetki çizgileri belirlenmediğinde, işletme dengesizleşir. İşletmelerinin sorumluluk ve yetki alanlarını belirleyen iyi tanımlanmış bir plana sahip olmaları gerekir.

Aile olmak büyük bir gücün varlığıdır. Bununla birlikte olası bir uyuşmazlıkta, çözüm süreci oluşturulması için aile üyesi olmayan üyelerden oluşan bir iş danışmanı veya danışma kurulunun yardımını almakta tavsiye edilir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz