Yatırımcı Arıyorum

Bir Dükkan Açmak

Yeni Bir İşyeri Açmak

Çoğu insan dükkan veya bir işletme açarken çok kez düşünür. Çünkü baktığınız zaman bir dükkan açmak risklidir. En basitinden müşteri bulamama ve batma korkusu oluşur ve planlar başlanıldığı gibi biter. Bu yazımızda bu korkularınızı nasıl yeneceğinizi ve başarılı bir dükkan açabileceğinizi göstermiş olacağız.

Sıfırdan başlayarak zengin olan sizlerin de bildiği birçok firma vardır. Peki, bunlardan biri neden siz olmayasınız? Şimdi detaylı bir şekilde bunlara geçelim.

İşyeri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

KORKULARINIZI  YENMEK

Üstte de belirttiğimiz gibi müşteri bulamamadan kaynaklanan korku ve sıkıntılar (batma, az kâr etme, işletmeyi büyütememe vb.) birçok girişimciyi daha başlamadan bitiriyor. Bunu yenmenin en temel yolu işi kafanızda bitirmek ve kendinize güvenmektir. Eğer yola “Yapamam, kesin büyüyemeyiz, ya müşteri bulamazsam!” tarzı laflarla başlarsanız kaybetmeyi kabullenir ilk aydan pes etmiş olursunuz. İşe başlarken “Yaparım, şimdiden büyüdüğümüzü görüyorum.” gibi laflarla başlayıp pes etmemenizi sağlarsanız ilk birkaç ayda zarar etseniz de toparlanacağınızı ve büyüyeceğinizi bilirsiniz. Bunlarla beraber korkularınızı yendiyseniz işe başlamaya hazır, gelişmeye ve büyümeye açık bir girişimci oldunuz demektir. Artık riski alıp dükkan açmaya başlayabilirsiniz.

DÜKKANINIZI AÇARKEN

Öncelikle dükkan açmak için bulunan bütçeniz doğrultusunda küçük ama işlek bir yerde bulunan bir dükkan kiralayın ya da alın. İşlek olmayan bir yerde büyük dükkanınız olacağına işlek bir yerde küçük bir dükkan daha iyidir çünkü daha çok iş yapar seri mal alım satımı yapar. İleride dükkanınız büyürse o bölgede bilindiğiniz için o bölgede daha büyük bir dükkana geçtiğinizde hazır müşteriniz olmuş olur. Bir dikkat edeceğiniz hususta açacağınız dükkan çeşidinin o bölgede çok bulunmamasıdır. Az olursa insanlar illaki sizden alış-veriş yapmaya başlarlar. Mal alırken ise malları alım ve getirim dahil en ucuza alabileceğiniz bir yer bulun. Mallarınızı en çok satılan ürünlerden tercih etmeye çalışın. Açtığınız dükkan türüne göre tabela, dükkan boyasını vb. seçin. Genel olarak açık renkli boya ve parlak tabelalar daha çok insanın sizi fark etmesini sağlar. (İş Yeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler)

Dükkanı Açtıktan Sonra

Dükkanınız artık hazır. Şimdide müşteri bulmanız lazım. İlk birkaç ay yeni olduğunuzdan müşteri sıkıntısı çekebilirsiniz ancak hızla arttırmak içinde şunları deneyebilirsiniz:

  • Küçük indirim ve kampanyalarla insanların gözlerini boyayın.
  • İlk birkaç hafta yüksek sesli müzik açarak ve dikkat çekici afişler koyarak insanların ilgisini çekin, bu sayede insanlar sizin orda olduğunuzu bilsin.
  • Mağaza ya da lokanta tarzı bir mekan açtıysanız girişlere eleman koyarak insanları içeri davet ettirebilirsiniz. Bu insanların aklını anlık olarak çeker ve dükkanınıza girebilirler.
  • Broşürler ve bir internet sitesi hazırlayabilirsiniz.

Yukarıdaki maddeleri açtığınız dükkanın türüne göre arttırıp azaltabilir belki de hiç yapmazsınız.

Eğer insanları etkilemeyi başarırsanız müşteriyi de buldunuz demektir. Müşteri bulduğunuzu ve işlerinizin yaptığınız stratejik hamlelerle büyüdüğünüzü varsayarak diğer başlığa geçiyoruz.

Dükkanı Büyütmek

Yeteri kadar müşteriniz varsa ve artık taleplere yetişemiyorsanız bulunduğunuz bölgeden fazla uzaklaşmadan daha büyük bir dükkana geçin bakkalsanız artık bir market, dükkansanız bir mağazaya dönüşmüş olursunuz. Daha çok insana hitap etmeye başladığınız için resmiyeti arttırın ve gene aynı küçük kampanyalarla göz boyamaya devam edin. Çalışanlarınızın her zaman güler yüzlü ve gönüllü bir şekilde işlerini yaptığına emin olun çünkü bu durumda sizler için en büyük şey müşteri memnuniyeti olmalıdır. Müşteri ne kadar memnun kalırsa daha çok kişi getirir ve sizi başkalarına da önerir. İşletmenizi gittikçe büyük olduğundan eminseniz diğer adıma geçebilirsiniz.

İŞLETME SAYINIZI ARTTIRIN

Artık bir şehre ya da birkaç ilçeye hitap ediyor olacağınızdan tam resmi bir işletmeye dönüşün. İşe alacağınız insanları iyi seçmenizde çok büyük rol oynuyor çünkü tam bu evrede diğer dükkanlarınızı siz yönetemediğinizden istediğiniz gibi olmayabilir ve bu dükkanlar zarara hatta batmaya kadar gidebilir. Bu yüzden diğer dükkanlara koyacağınız kişileri çok iyi seçin. Her şey istediğimiz doğrultuda giderse dükkan sayınızı daha da arttırın. Gittikçe do çok şehre ondan sonra bir ülkeye hatta belki de dünyaya bile hizmet verebilirsiniz.

ÖZETLERSEK

Şuan bu yazıyı okurken büyülendiğinizin farkındayız, çünkü okurken o kadar kolay geliyor ki ancak bu kadar kolay olmayacağının da farkında olun. Her şey size bağlı. Bu tarz hikâyelerle küçücük bir dükkanla başlayıp zengin olan birçok ünlü firma ve marka var. Peki, bunlardan biri neden siz olmayasınız? Evet, sizde bunlardan biri olabilirsiniz. Sizlerin tek yapması gereken başta işi kafanızda bitirip sonradan akıllıca kararlar vererek hızlı adımlarla yükselmektir. Bu zaman zarfında size destek verebilecek sağlam ortaklar bulabilirsiniz. Bu işinizi daha da hızlandırır.

Unutmayın başkaları yaptıysa siz niye yapamayasınız? Her şey sizin ellerinizde.kobi vadisi

Yorumunuz