Yatırımcı Arıyorum

Bayilik Sisteminin Türkiye Açısından Önemi

Türkiye’de Bayilik Sistemi

Günümüz iş hayatı üzerinden binlerce iş fikri meydana geliyor. Bu iş fikirlerinin oluşumu için çeşitli sermayeler gerekiyor. Bu sermayelerin oluşumu da zorluklar sonucunda meydana geliyor. Ülke sınırları içerisindeki Franchise sisteminin temel ana kuralı eğitimden geçiyor. Bayilik almak isteyen kişilerin eğitimlerine dikkat etmesi doğrultusunda, güçlü ve büyük gelirler kazanabileceği bayiliklere sahip olmamalarına imkân olmadığı belirtiliyor.

Girişimciler bayilik teklifi yapmadan önce meydana gelen birkaç durum oluşuyor. Eğitim unsurları tasarlamak, franchise sahipleri açısından oldukça büyük önemler taşıyor. Etkili bir eğitim markaların kalitesine, markaların tutarlılığına katkı sağlamasının yanı sıra, sunulan eğitim sistemlerine katılma kararlarını önemli derecede etkilediği gözlemleniyor. Eğitim franchise için önemli bir rehber olarak görülüyor.

Ülke sınırlarımızın içerisindeki yerleşim gösteren bayiler belirlenmiş eğitimlere sahip olsalar da yeni eğitim almak isteyen franchise sahipleri ya da girişimcileri belirli aralıklar ile düzenlenen kritik eğitim programlarına katılmak zorunda oldukları gözlemleniyor.

Kılavuz

Genel olarak oluşturulan franchise sistemi içerisine uygun bulunmuş “Operasyon El Kitabı” adı altında somutlaşmış birkaç terim meydana geliyor. Kişiler geliştirmek istedikleri el kitaplarının kullanacak kişinin kim olduğunu düşünmeleri gerekli bulunuyor. Bu kullanıcıların içerisinde müdürler, çalışanlar, birim müdürleri de olabileceği belirtiliyor.

Bayilik seçiminiz sırasında, size kılavuzluk edebilmesi için Bayilik Rehberi‘ni hazırladık.

Ülke sınırları içerisindeki firmaların franchise oluştururken detaylandırılmış şartları ve de sunmuş oldukları sistemleri anlatan birer kitapçık oluşturdukları gözlemleniyor. Oluşturdukları el kitapları içerisinde mağazaların opsiyonları, finansal yönetim, pazarlama ve de reklamcılık içeren konuları iç bünyesinde barındırması gerekiyor. Başlangıç kılavuzu ya da kullanım kılavuzlarının franchise sisteminin içerisindeki ana içerik, düz konuşma ve de yasal sayılamayacak tüm opsiyonları senkronize etmiş olmak zorunda olduğu belirtiliyor.

Değişim gösteren iş konseptlerine bağlı olarak el kitaplarının tarifleri, herhangi bir yemek hazırlamak ve benzeri tüm konuları iç bünyesinde barındırabiliyor. Herhangi bir franchise alan yöneticiler çalışanları ile birlikte kullanılmak üzere çeşitli değişim gösteren eğitim kılavuzları hazırlayabilir ve de kullanabilirler.

Türkiye’de Franchising Eğitimi

Kişilerin herhangi franchise eğitimi içeren kılavuzlara yapmış olduğu yatırımlar sonucu, yeni franchisee eğitimleri için oldukça etkili olacağı belirtiliyor. Genel olarak bakacak olduğumuzda franchise eğitimlerini başlatmak için gerekli olduğu gözlemleniyor. Oluşturulan kılavuzların çeşitli bölümlerini araştırmadan önce ödev olarak atamanın franchise sahipleri açısından oldukça yararlı olacağı ve de el kitaplarının kullanımını daha yaygın hala getirebileceği belirtiliyor.

Günümüz ülke sınırları içerisinde franchise sistemi hakkında eğitim alan kişilerin görüşlerini ya da el kitaplari içerisinde anlatılan konular birbiri ile perçinlenmiş olması öneriliyor. Genel olarak gözlemleyecek olursak oluşturulan programın ön eğitim web semineri, mağaza içerisindeki belirlenmiş saat içerisindeki eğitimler de iç bünyesinde barınarak kurumsal ofis eğitimleri, franchise alanının lansman haftalarında ya da önce ki zamanlar içerisinde yapılması ön görülüyor.

Türkiye’de Franchise Çalışanlarının Eğitimi

Franchise eğitimlerinde meydana gelen en önemli faktörlerden bir tanesi de franchise alan kişilerin çalışanları ile yapılan eğitimler olarak belirtiliyor. Belirlenen hizmetlerin satışı ya da ürünlerin teslimatları gibi prosedürler eğitim içerisinde işlenebiliyor. Bu durumlar içerisinde meydana gelen bayilerin müşterilere iletilmesi açısından belirlenen ürünlerin bilgilerini ve de kişilerin eğitimlerini tamamlamadan açılış yapmadıkları belirtiliyor. Bununla birlikte bu oluşturulan kuralı bozmamak için yeni bayi satın alan kişilerin franchise alanlarındaki eğitim kılavuzlarına ihtiyaç duyacağı da belirtiliyor.

Eğitimler içerisinde müşteriler ile ambalajlama, sandviçler, saç kesimleri ve de ticaret hizmetleri sunabilmek ile birlikte bayi içerisinde çalışan personellerin belirlenmiş görevleri yerine getirebilmeleri için becerili ve de özgüvenli çalışmaları gerektiği belirtiliyor.

Genel olarak bakacak olursak çoğu zaman basit bir eğitim kılavuzu ve eğitim yardımları kişilerin hazırlamış olduğu videolar ile gösterilerek eğitim devamlılığı sağlanıyor. Bu açıdan franchisee eğitim programlarındaki en temel bileşen olduğu nitelendiriliyor. Gerek videolar gerekse yazılı olarak verilen eğitimlerin içerisindeki meydana gelen seçenekler büyük biz titizlik ile çalışan personele aktarımı sağlanıyor.

Eğitim tamamlanmadan franchise açılması uygun görülmediği belirtiliyor. Bu sistem belirli bir noktaya ulaşımı sonucunda ise bölgesel ya da ulusal franchise, yönetici sözleşmeleri devamlılığı sağlanan eğitimler için oldukça mükemmel yerler halini aldığı gözlemleniyor.

Bayilik Almak

Siz de beğendiğiniz iş fikirleri ve modelleri için yeni bir yatırım yapmayı planlıyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan bayilik veren firmalar‘a ulaşabilir, anlık olarak dilediğiniz firmaya bayilik başvuru talebinizi iletebilirsiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz