iş rehberleri

Bebek Eşyaları Dükkanı Açmak İster Misiniz?

Bebek Mağazası Açmak

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre en doğurgan ilimiz Şanlıurfa. Bu ilimizde doğurganlık hızı 4,33 olarak açıklanmış. Kadınlardaki yaşa bağlı doğurganlık dönemi ise 25-29 olarak açıklanmış. Kaba doğum hızı yani nüfus başına düşen canlı doğum hızı ise 16,5 olarak belirtilmiş. Bu veriler 2016 yılına ait. Kaba doğum hızının en yüksek olduğu şehir yine Şanlıurfa.

İstatistikler neden önemli? Çünkü bebe eşyaları, bebek maması ve bezi, bebek tekstili gibi pek çok ticari faaliyet dünyaya yeni gelen küçük yaramazlara hizmet verecek ürün çeşitliliğini, miktarını ve pazarını biçimlendirecektir.  Türkiye’de çocuk sayısının 4,7 Milyonluk kısmını 3 yaşına kadar olan bebeklerin oluşturduğu belirtiliyor. Rakam Avrupa’dan oldukça yüksek olarak açıklanmış dolayısı ile bu yaş grubu bebeklerin en sağlıklı biçimde ihtiyacını karşılayacak ürün gruplarını imal eden satan firma ve mağazalar için cazip bir tüketici kitlesi bulunuyor demektir.

Türkiye’de canlı doğum oranının yüksek olması istatistiklere bağlı olarak bebek doğum oranının yüksek olduğu ilerin bilinmesi bebe ürünleri sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerin üretim ve pazarlama stratejilerini olumlu yönde etkileyecektir. Geniş ürün çeşitlerini ve içinde bulundukları Pazar koşullarını siz değerli girişimci adayları için biraz daha detaylı irdelemekte fayda var.

Bebe Ürün Grupları

Biberon, bebeklerin mamalarını hem sağlıklı hem kolay yemelerini sağlayan bebek tüketim malzemelerinden sadece biri ve öyle büyük bir pazarı var ki. Sadece biberonda yapılan ufak bir değişiklik ile üretici firması milyarlarca Dolar Kâr elde edebiliyor.

Emzik, yine biberonda olduğu gibi değişik malzemelerden ve değişik biçimlerde üretiliyorlar ürünlerde bebeklerin sağlığına ve kullanım kolaylığına bağlı yapılacak değişiklikler pazarda firmayı güçlendirerek kâr oranını yükseltiyor.

Bebek Bezleri, Piyasada güçlü bir rekabet hâkim hazır bez kullanıma sunulduğu günden beri, Daha emici, daha uzun süre dayanan ve daha sağlıklısını üretmek için üreticileri adeta kıyasıya bir rekabete tutuştu.

Bebek tekstili, dünya hazır giyim ticaretinin 2,4 civarında bölümünü bebek giyiminin oluşturduğunu belirtiyor kaynaklar. 2014 yılında dünya bebek giyim ihracatı 10 Milyar Dolar seviyesinde gerçekleşmiş. Dünya pazarının bebek giyim ihracatındaki liderinin Çin olduğu belirtiliyor yine kaynaklarda. Türkiye 2014 senesinde listede 11. Sırada yer almış. Bebek ürünleri kapsamına anneyi de dahil etmiş sektör, zira hamile kaldığı andan itibaren bebeğe yönelik ihtiyaçları bir bütünlük arz etmekte anne adayının.

Anne ve bebek, ürünlerinde sektör 8 Milyar Lira büyüklüğe ulaşmış ayrıca Türkiye’de her yıl 1 Milyon bebeğin dünyaya geldiği bilgisine yer verilmiş kaynaklarda. Sadece tek bir firma üretim kapasitesini %50 artırmış ve yine sadece tek bir firma 2018 yılında %30 büyüme gerçekleştireceklerini belirtmiş.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan bebek çocuk ürünleri mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Bebek ve Çocuk Mobilyası

Anne ve bebek sektörü ekonomik dalgalanmalardan en az etkiyi alan sektör olarak tanımlanırken çocuk mobilyaları mobilya sanayisinin lokomotifi durumunda bulunduğu bilgisine yer veriliyor. Mobilya sektörünün her yıl %10 büyüme gösterdiği açıklanırken 5 kıtaya bebek ve çocuk mobilyası ihracatı gerçekleştirildiği açıklanıyor.

Bağımsız olarak bebek ürünleri satan bir dükkân ya da mağaza açabilirsiniz. Ürün gruplarından hangisine yönelirseniz yönelin pazarın durumu ümit verici sonuçlar sergiliyor. Gerek istatistik bilgileri gerek sektörel değerlendirmeler bebek ürünleri pazarının yeni girişimcileri ağırlayacak büyümeye uygun olduğu sonucunu koyuyor ortaya.

Ürün imalatçıları, ürün toptancıları ile bağlantıya geçerek fiyat ve kalite araştırması yapmak, sektörel araştırma yaparak uygun dükkân konumunu bulmak ve dükkân seçmek araştırmalarınızın ilk ayağını oluşturacaktır. Belirli markaların satıldığı bir mağaza mı yoksa tanınmamış ürünlere de yer verdiğiniz bir mağaza mı olacak vermeniz gereken kararlardan.

Resmî yapılması gereken işlemlerin de öğrenilip eksiksiz bir biçimde uygulanması önemli işleriniz arasında bulunuyor fakat tüm yapılması gerekenleri biraz daha kolaylaştırmanız mümkün. Günümüzün tüketicisi markayı çok önemsiyor çünkü marka tüketici için güvenilirliğin ve kalite güvencesinin bir sembolü niteliğini taşıyor dolayısı ile marka bir ürünü satın almakta tereddüt etmiyorlar. Devleşen firmalar uluslararası alanda büyümelerini sürdürerek mağazalarını açıyor, ihracat gerçekleştiriyor.

Bayilik

Hızla büyümesini sürdüren bebek ürünleri sektörünü nerede ise tüm seçeneklerinde bayilik veren firmalardan biri ile yol alabilir, tanınmış bir markanın girişimcisi olarak büyük uğraşların yükü altına girmekten uzak kalırken kaliteli ve güvenilirliği onaylanmış marka ile bebek ekonomisi dünyasında iş insanı olabilirsiniz.

Arzu ederseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan Bebek Çocuk Ürünleri Bayiliği veren firmaları da araştırabilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Bebek Eşyaları Dükkanı Açmak İster Misiniz?

okuma süresi: 4 dk
0