Yatırımcı Arıyorum

Cam Filmi, Folyo Kaplama İşi Yapmak

Folyo Kaplama Dükkanı Açmak

90’lı yılları hatırlayanlar iyi bilir, cam film ürünleri sektöre girdiği zaman çok büyük bir çıkış yakalamıştı. Ardından 2000’li yıllarda bu furya daha da büyüdü ve hemen her araçta yerini almaya başladı. Açıktan koyuya renk tonları hem araçların daha estetik olmasını sağlıyordu hem de gizlilik isteyen araç kullanıcılarının 1 numaralı oto aksesuar ürünü olmayı başardı.

Fakat 2010 yılından sonra bu iş oto aksesuar ürünü olmaktan çıkıp artık otomotiv endüstrisinde çok büyük bir ivme ve inovasyon kazanıp sadece ülkemizde değil aynı zamanda, Dünya genelindeki üreticiler tarafından en yüksek teknolojiler kullanılarak üretilmeye başlandı.

Araç sahiplerinin talepleri doğrultusunda eskiden olduğu gibi sadece 2-3 farklı alternatifte kalmayıp günümüzde; termal, nano, güvenlikli, renkli cam filmleri ana ürün grupları olarak teşhir edilmeye başlandı. Durum böyle olunca, her geçen gün popülerliği de artmaya başlayınca tadından yenmez bir hal aldı.

Cam filmi cezası

2017 yılında başlayan cam film yasağı günümüzde artık tamamen kalkmış durumda. Sadece en koyu tonlu olan ürünler araç muayene istasyonlarında geçmemektedir. Bu durum dışında sektör, bugüne kadar olmadığı şekilde hareketli bir durumdadır.

Cam film dükkanı açmak

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi cam film ve benzer ürün grupları artık oto aksesuar işinden çıkıp büyük bir iş dalı haline geldi. Piyasada yer alan oto aksesuar işletmelerinden ziyade profesyonel uygulama merkezleri kurulmaya başlandı. Müşteri memnuniyeti en yüksek seviyelere ulaşmaya başladı. Durumda böyle olunca daha estetik, daha profesyonel işyerleri uğrak noktalar haline gelmeye devam ediyor.

Yapılabilecek işler

Bir uygulama merkezinde sadece araçlar için cam filmi yapılmıyor. Araç cam filmleri uygulamasının dışında;

 • boya koruma filmleri
 • seramik kaplama uygulamaları
 • araç reklam giydirme
 • araç folyo kaplama

hizmetlerine ek olarak, mimari yapı uygulama hizmetleri çok fazla ağırlıklı olarak hizmet vermektedir.

Mimari yapı uygulamalarında:

 • bina cam filmi
 • ofis cam filmi
 • kumlama folyo hizmeti
 • ev veya işyeri dekorasyon hizmetleri

gibi vb. birçok ana dal olarak hizmeti verilmektedir.

Yatırım analizi

Şehir merkezinde ortalama 100 m2 ve üstü bir işletmede profesyonel bir işletme açabilirsiniz. 2 personel ile işinizi rahatlıkla yürütebilirsiniz. İlk etapta ortalama 20.000 TL’lik bir sermaye ile işinizi kurabilirsiniz. (Elbette bütçenize göre 100.000 TL’ye de mal edebilirsiniz.)

İşyeri tadilat dekorasyonu, dizaynı, tabelası, müşteri bekleme alanı, vitrin/teşhir alanı, araç park alanı, uygulama alanı oldukça önemli konulardır.

Karlılık durumu

Bu konu oldukça detaylı olarak paylaşılabilir. Ama en sade şekilde anlatmak istiyoruz (piyasa ortalamasını baz alınarak, günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir):

 • Araç cam filminin maliyeti 50-100 TL. Satış fiyatı: 250-400 TL
 • Boya koruma filminin maliyeti 100-200 TL. Satış fiyatı: 400-800 TL
 • Araç kaplama uygulamasının maliyeti 1.000-2.000 TL. Satış fiyatı: 3.000-7.000 TL
 • Araç reklam giydirme uygulamasının maliyeti 1.000-2.000 TL. Satış fiyatı: 3.000-7.000 TL
 • Araç seramik kaplama uygulamasının maliyeti 100-700 TL. Satış fiyatı: 600-2.000 TL

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu işletmelerde sadece araç uygulamaları yapılmamaktadır. Ek olarak iyi pazarlama ve tanıtım ile mimari yapı uygulamaları da rahatlıkla yapılmaktadır. Ve bu işe girmeyi düşünüyorsanız bu etkeni kesinlikle hafife almayınız. Çünkü günü geldiğinde araba uygulamalarından çok daha fazla kazanabileceğinizi unutmayın.

Tecrübeli personel

Her ne kadar iyi bir işletmeci, yönetici, patron da olsanız bu işin en problemli kısmı ustalık aşamasıdır. Çünkü bu sektörde ürünün kalitesinden, firmanın bilinirliğinden, reklamlardan vb. her şeyden önce el işçiliği gelmektedir. Maalesef cam filmi/araç kaplama sektöründe en büyük problem personel yetersizliğidir.

Bu sektöre ilk adım attığınızda işi ben öğrenirim diye bir düşünceye kesinlikle kapılmayın. Çünkü gerçekten bu iş en az 3-4 yıl tecrübe, uzmanlık gerektiren bir iş modelidir. İlerleyen zamanda elbette öğrenmek için mücadele edin. Pes etmeyin. Çünkü bu işin işletmeciliği kadar, ustalığı da çok yüksek kazançlar sağlamaktadır.

Cam film bayiliği almak

Günümüzde artık hemen her sektörde bayilik veren firmalar mevcuttur. Ama bu iş modelinde de artık sadece profesyonel hizmetler sunan markalar da vardır. Örneğin; bir oto yıkama (car care) bayiliğinde de bu işi ek olarak yapabilirsiniz. Lakin tekrar etmekte fayda var, profesyonel araç ve yapı cam filmleri – folyo kaplama sektörü başlı başına bir iş dalıdır.

Yurtdışından Ürün Tedarik Etmek

Maalesef ülkemizde cam filmi vb. ürünler üretilmiyor. Bu ürünler genellikle; Almanya, Amerika ve Uzak doğu ülkelerde üretiliyor.

Arzu ederseniz, internet üzerinden araştırmalar yaparak birçok üretici firma ile iletişim kurup yurt dışından tüm ürünlerinizi tedarik edebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Cok iyi bir makale cok iyi bir fikir

 2. Cevap yaz
  Turhan pektürk yorumu:

  Makale çok iyi

Yorumunuz