Yatırımcı Arıyorum

Catering Şirketi Açmak İş Fikri

Catering (hazır yemek firması) en karlı işlerden birisidir. Yemek yapmayı seviyorsanız, sizin için hobiniz işe dönüşebilir. Birçok girişimci kadın veya erkek tarafından sevilerek yapılan işlerden birisi olduğunu söylemek mümkün. Üstelik; kadın girişimciler için ve yeni iş kurmak isteyenler için catering şirketi açmak KOSGEB tarafından da desteklenen sektörler arasında yer alıyor.

İsterseniz; fabrikalara, okullara yemekler verebilir ya da büyük davetler için özel yemekler hazırlayabilirsiniz. Düğün yemekleri gibi konseptler içerisinde yer alabilirsiniz. Catering şirketi açmak ve nasıl işleyeceğine karar vermek tamamen size bağlı. Bir şirket içerisinde yeterince eleman olması halinde her sektör için yemek üretimi yapmanız mümkün.

Catering Şirketi Nasıl Açılır?

Caterin şirketi açmak ve başarılı olmak istiyorsanız; hangi alanda iyi olduğunuzu bilmeniz gereklidir. Catering şirketi açarken hangi alanda iyi işler çıkaracağınızı bilmeniz önemli.

Öğle yemeği, düğün, özel gün, belirli yemek türleri ya da yöreleri, okul yemekleri, diyet yemekleri, kokteyl yiyecekleri arasından hangisinde ya da hangi kategorilerde müşteri bulacağınızı düşünüyorsanız mutlaka o yönde bir atılım yapmanız gerekli.

 • Her müşterinin aklında belirli bir menü olmaz. Menü hazırlamanız ve çeşitlendirmeniz; müşterinin sizi tercih etme ihtimalini arttırır.
 • Yemekler için mutlaka bir test sistemi geliştirmeniz gerekli. Doğru bir planlama da son derece önemli, son ana kalan bir yemeği test ettiğinizde kötüyse tekrar yapmanız imkansız olabilir.
 • Detaylı çalışan bir firma olmak isterseniz; bünyenizde garson ve servis elemanları da bulundurmalısınız. İyi bir şef ile çalışmanız halinde sunumlarınız da konuşulan detaylar arasında yer alabilir.
 • Sürekli olarak ateş ile uğraşılan bir mekan olduğu için mutlaka bütün mekanı sigortalatmanız gereklidir. Can ve mal sağlığınızı korumanız için bu atlanmaması gereken detaylardan birisi.

Catering Firması Nasıl Kurulur?

Caterin şirketi açmak için şahıs şirketi onayı almanız yeterlidir. Buna ek olarak;

 • Vergi dairesine firmanızı bildirmeniz,
 • SGK’ya gerekli bildirimleri yapmanız,
 • Belediyeden izin almanız,
 • Ticaret odasına kaydınızı yaptırmanız gereklidir.

Catering firması; Sağlık Bakanlığı müfettişleri tarafından da üretim yapmaya uygun olduğuna dair onaylanması gereklidir.

Catering Şirketi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Catering firması açmak kolay görünse de aslında detaylar sayesinde ayakta durur.

 • Hijyen ve hizmet kalitenizden asla ödün vermemeniz gereklidir.
 • Veresiye sistemi ile çalışmamanız gerekir, güzel bir sunum için mutlaka müşterinizin para vermesi gerekmelidir.
 • Organizasyon sonunda bütün paranın alınabilmesi için aksilik olmaması gereklidir.
 • Bütün ekibinizin tam randımanlı çalışması için iş planı oluşturmanız önemlidir.
 • İyi aşçı mutlu müşteriler yaratmanız için en kilit özelliktir. Mutlaka iyi bir aşçı ile çalışmanız gereklidir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan hazır yemek üretimi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Catering Firması Kurma Maliyeti

Catering şirketi açmanın maliyeti ne kadar detaylı bir firma olmak istediğinize göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; düğün yemeği vermek isteyen bir catering şirketi iseniz bu durumda, 150 ile 200 bin TL arası sermayeye sahip olmanız gereklidir. Sadece tatlı üzerine bir catering firması kurmak isterseniz bu durumda; 100 ile 150 bin TL arasında bir sermaye gerekir. İlk aşamada yüksek paralar verilse de düzenli ve aylık işler almanız halinde hızlı bir sürede kara geçmeniz mümkündür.

(verilen rakamlar yaklaşık değerlerdir, kapsamlı bir araştırma yaparak net verilere ulaşabilirsiniz.)


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz