Yatırımcı Arıyorum

Çocuklarınız Denetiminiz Altında mı?

Çocukların Güvenliği

Okullar yeni eğitim-öğretim yılına Eylül ayı itibariyle start verildi. Artık okullarda ara tatiller dönemi de başladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve MEB yaptığı açıklamalarda, ara tatillerin de artık eğitim sistemine dâhil edildiğini aktardı. Buna göre öğrenciler, her iki dönemde de belli tarihlerde birer hafta daha tatil yapacak.

Çocuklarınızı her gün okula gönderiyorsunuz ancak çocuklarınız denetiminiz altında mı?

Yaşı kaç olursa olsun, eğitim çağındaki her çocuğun ailelerinin denetimi altında olması gerekir. Zira büyük şehirlerde çocuklar için pek çok tehlike mevcut. Özellikle okul çevrelerinde dolaşan ve çocukları hedefleri haline getiren uyuşturucu madde satıcıları ve sorumsuz servis görevlileri ve okul yönetimi büyük tehlike arz ediyor.

Okul Tehlikelerine Dikkat

Servis Araçları ve Personeller

Okullar çocuklarınızı eğitimlerini almaları için gönderdiğiniz yer ancak ne kadar güvenli? Özellikle haberlerde sıklıkla duyduğumuz haber, çocukların servis araçlarında unutulması.

3 yaşındaki küçük Alperen’in unutulduğu servis aracında ölümü hepimizi çok üzmüştü.

Yine 13 Ocak 2018 tarihinde basına akseden bir olayda da İstanbul Beşiktaş’ta özel bir okula giden kız çocuğunun, serviste uyuyakaldığı, servis görevlisinin aracı kontrol etmeden araçtan indiği, küçük kızın kolundaki akıllı saat sayesinde annesine acil yardım sinyali gönderdiği ortaya çıktı. Küçük kızın çığlıklarını duyan çevredeki inşaat işçilerinin kızı araçtan çıkartmaya çalıştığı ve bu arada annesinin de babasını okula yönlendirdiği belirtildi. Okul yönetiminden açıklama gelmezken servis şoförü ve hostes hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve ayrıca Beşiktaş İlçe Eğitim Müdürlüğü’de olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Bu arada küçük kızın sağlığıyla ilgili bir sıkıntısı olduğundan ailesinin kızı kontrol amaçlı akıllı saatlerden aldığını da öğrendik. Eğer tedbirli olmasalardı küçük kız bugün hayatta olmayabilirdi.

Çocuklarınız için servis araştırması yaparken çok dikkati olmanız tavsiye olunur. Gözünüzden sakındığınız çocuklarınızı hiç tanımadığınız insanlara emanet ediyorsunuz sonuçta.

Okul Çevrelerindeki Uyuşturucu Tacirleri

Ülkemizde yapılan tüm denetimlere rağmen, okulların önünde emniyet görevlileri ve güvenlik görevlileri olduğu halde, çocukların hala büyük tehlike altında olduklarını biliyoruz. Bu yüzden okul yönetimi ile sürekli irtibat halinde olmanız şart.

İstanbul Emniyetinden emekli ve benim de tanımaktan büyük mutluluk ve onur duyduğum emekli polis memuru İsa Altun, okullardaki ve okul çevrelerindeki uyuşturucu tehlikelerine karşı sürekli olarak uyarılar veriyor. Okullarda söyleşiler düzenliyor ve çocuklarınızın okullarda maruz kalacakları tehlikeler hakkında uyarıyor. Bu arada bir uyarısı var.

Çocuğunuz, eğer size ben akşam arkadaşımda kalacağım ve ders çalışacağız derse izin vermemenizi belirtiyor. Kendisini arayan bir annenin anlattığına göre, lise öğrencisi olan çocuğu, akşam arkadaşımda kalacağım deyip gittiği arkadaşının babasının, uyuşturucu satıcısı olduğunu ve tam 1 yıldır çocuğa sentetik uyuşturucu verdiği ortaya çıkmış. Aile biraz durumu geç fark etmiş ve yardım istemiş. Bu sebepten dolayı, ailesini tanımadığınız, bire bir irtibatta bulunmadığınız hiçbir yere, çocuğunuzu tek başına göndermeyin. Okul uzakta değilse, mümkünse her gün siz okula götürün ve almaya gidin.

Yabancılarla Konuşmaması Hakkında Uyarın

Çocukları bazı durumlardan korumanın yolu, tanımadığı kimselerle konuşmaması, ailesi hakkında bilgiler vermemesi ve oturduğu yer ile gittiği okul bilgilerini vermemelerini sağlamaktır. Her ne kadar okula gittiğinde okulun sorumluluğunda olsa da, çocuğunuz ile okul süresince ve sonrasında bağınızı kopartmamanız gerekir. Bu yüzden tanımadığı kişilerle konuşmamasını istemenizde yarar var, özellikle büyük şehirde yaşıyorsanız, bu daha da gerekli.

Bilgisayar Kullanımını Sınırlandırın ve Denetleyin

Biz büyükler olarak bile bazen bilgisayarlardan gelen tehlikelerle başa çıkamazken, çocuklarınızın başa çıkmasını beklemek hata olur. Çocukları sanal ortamda korumanın yolu sınırlandırma koyarak, bazı sitelere girişini engellemektir.

Mavi Balina oyununu pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Bu zararlı oyun özellikle çocukların kendilerine zarar vermesine, hatta ölümlerine bile neden olmuştur. Oyuna göre çocuk kendisine verilen görevleri yaparak, bir üst seviyeye geçmektedir. En üst seviye işin korkutucu boyutu, çünkü bu seviyede çocuğa ya kendisine ya da çevresindeki bir canlıya zarar vermesi istenmektedir. Bu yüzden çocuğunuz evde yokken bilgisayarında neler yaptığını görmeniz, kimlerle yazıştığını bilmeniz ve hangi sitelerde dolaştığını tespit etmeniz önemlidir.

Bilgisayar kullanımını kısıtlamanız, birlikte vakit geçirmeniz, kitap okumak, bir sanat koluyla ilgilenmek ve spor faaliyetlerine katılmaları için teşvik etmeniz gerekecektir. Bu hem çocuğunuzun zararlı alışkanlıklar edinip, zararlı kişilerle görüşmelerine engel olmanızı da sağlayacaktır.

Unutmayın! Çocuklarınız için güvenli ortamı yaratmak sizin elinizde ve yönetiminizdedir.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz