Yatırımcı Arıyorum

Düşük Sermaye ile Yapılabilecek 23 İş Fikri

Düşük Bütçe ile Hangi İşler Yapılabilir?

Elinizde kısıtlı sermayeniz var ve ne iş yapacağınızı, karınızı nasıl katlayacağınızı bilmiyorsunuz. Yapacağınız işte, elinizdeki paradan da olmamak için çok dikkatli ve tiziz bir araştırma yapıp, öyle iş kurmanız gerekecektir.

Düşük sermaye ile ne iş yapılır diye düşünüyorsanız aslında yapacak çok iş var. Hiç aklınıza gelmeyecek işlerden, yaptığımız masrafların kat kat fazlasını kazanma imkânına sahip olabilirsiniz. Sermayeden önce kullanmanız gereken şey, eğitiminiz, yetenekleriniz, varsa deneyimleriniz olmalıdır. Hala geç kalmış sayılmazsınız. Hem kendiniz patron olup hem de küçük bir sermaye ile çok kazanın.

Tecrübe ise zamanla iş ile birlikte kazanılır.

Düşük Sermaye ile Yapılabilecek İş Fikirleri

Sizde yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız ve imkan olarak düşük bir sermayeye sahipseniz hem kar sağlayacak hem de devamlılığı olacak 23 farklı iş modelini sizin için hazırladık:

1- Çay Ocağı ya da Butik Çay Evi Açmak

Küçük sermayeli işlerimizin başında çay ocağı açmak geliyor. Milletçe çay içmek en çok sevdiğimiz ve tiryakisi olduğumuz şeylerden biridir. Bu durumu kazanca dönüştürmek çok kolay. İnsanların sürekli olarak yoğun bulunduğu bir yerde uygun, küçük bir dükkân bulup çay ocağı ya da butik çay evi açabilirsiniz.

Çay ocakları küçük bütçeli olup, lokasyonu doğru seçildiğinde çok kazanç getirebilen işlerdendir. Ayrıca bir yardımcı alabilir ya da servisi kendiniz yapabilirsiniz.

Butik çay evi sadece bildiğimiz siyah çay değil tüm bitkisel çayların da satıldığı, normal çay ocaklarından biraz daha şık tasarımlı çay evleridir. İnsanların kaliteyi de sevdiğini düşünürsek, butik çay evi açmak karlı olacaktır. Ayrıca çayın yanında tost ve sandviç gibi servisler de sunabilirsiniz.

2- Kameralı Drone Pilotluğu

İkinci karlı işimiz ile kameralı drone pilotluğu. Teknoloji ilerledi, şimdi pek çok işte drone cihazları kullanılıyor. Çekim yapmak hatta abartıya kaçıp çay servisi yaptıklarını bile görebiliyoruz ekranlarda. Özellikle düğünlerin fotoğraf ve video dış çekimlerinde kullanılan droneler artık hayatımızda her yerde. Belgesel, film ve reklâm çekimlerinde de drone pilotlarına ihtiyaç duyuluyor.

Uygun kurslara giderek İHA–0, İHA–1, İHA–2 ve İHA–3 lisansı alarak drone pilotluğu yapabilirsiniz. Pek çok kurs lisans belgesi vermemekte ise de siz lisans belgesini alın. Drone pilotluğundan saatte 400 TL eğer drone size aitse 2 saatte 1.000 TL ye kadar para kazanabiliyorsunuz. Kameralı drone fiyatları 6–7 Bin TL arası. Sermayeniz yeterli ise kameralı drone edinmeniz daha karlı olacaktır. Drone pilotluğu geleceğin meslekleri arasında geliyor. Amerika’da bile yıllık 80 bin dolar kadar para kazanan drone pilotlarının var olduğunu göz önüne alırsak, sağlam çevre edindiğinizde çok güzel para kazanmanız mümkün. Bir de kart bastırarak ya da sosyal medya platformlarından duyurarak işinizi geniş kitlelere duyurabilirsiniz.

3- Emlak Ofisi Açmak

Gözümüzün gördüğü her yer kocaman binalarla, dev rezidanslarla dolu. Buralardaki dairelerin alım satımı ya da kiralanması için emlak ofislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Artık emlak ofisi açmak için bir belge bulunması şart. Bununla ilgili bir kursa giderek ya da üniversitelerin iki yıllık Emlak Danışmanlığı bölümünü de bitirerek bir emlak ofisi açabilirsiniz.

30 m² lik bir ofis kiralayarak ve istenilen şekilde içini dekore ederek işinize başlayabilirsiniz. 700 bin TL’lik bir ev sattığınızı düşünün, gelecek komisyon bedeli 10–20 bin TL civarında olduğu için zaten bu satıştan bile yaptığınız masrafları karşılamış olacaksınız.

Artık apartman yönetimleri de emlakçılar tarafından yapılabiliyor çünkü eğitimleri sırasında aldıkları dersler arasında apartman yönetimi dersleri de mevcut. Emlak komisyonculuğuna ek olarak profesyonel apartman yöneticiliği de yapabilirsiniz.

4- Dış Çekim Fotoğrafçılığı

Fotoğraf çekimi konusunda bir yeteneğiniz var. Bunu küçük bir sermaye ile kazanca dönüştürebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken donanımlı bir fotoğraf makinesi satın almak. Eğer benim yeteneğim yok diyor ama bu işi yapmak istiyorum diyorsanız, halk eğitimin ücretsiz kurslarından yararlanabilirsiniz. Yeteneğinizi geliştirip, fotoğraf makinesi sahibi olduktan sonra saati 1.000 TL ile 2.000 TL arasında para kazanabilirsiniz. Özellikle düğün sahipleri dış çekimlere özen göstermektedir. Bu arada bir tavsiye, çekimlerin güzel olması için farklı ve güzel mekânları keşfetmeyi unutmayın. Bir kart bastırıp, çevrenize de duyurarak iş yapıp, kazanç elde edebilirsiniz.

5- Al-Sat İşleri Yapmak

Pek çok büyük mağazalar zincirinin, küçük bir dükkânda ya da hiç dükkâna ihtiyaç duyulmadan, al-sat yöntemi ile kurulduğunu biliyor muydunuz. Bir E-mailim bile yok yazımızı okuduysanız hatırlarsınız. Amerika’da çalışmak zorunda olan bir adam, cebindeki 10 dolar ile aldığı kirazları kapı kapı dolaşarak satmış ve şu anda en büyük nakliye firmalarından birinin sahibi olmuş. Türkiye’de de bunun çok örneği var. Bu işe girmek isterseniz özellikle belli bir yerdeki üreticiden alıp başka bir yerdeki tükeciye ya da aracı kişilere satabilirsiniz. Diyelim ki Bursa’dan yetiştiricisinden bir miktar zeytini toptan aldınız. Bursa’dan aldığınız zeytini Zonguldak’ta ya da Diyarbakır’da talep eden kişilere ulaşıp satabilirsiniz. Burada önemli olan belli bir ürüne odaklanmanız olacaktır. Bu işte kazançlı işlerden biridir.

6- Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa yetiştiriciliği için arsa sahibi olmanız gerekmiyor. Ekim yapmak için kiralanan arsalardan kiralayarak kinoa yetiştirebilirsiniz.1 dönüm arsaya bile kinoa ekseniz ortama kazancınız 4 ile 6 bin TL arasında değişebilir. Dönüm arttıkça kazancınız da artacaktır. 4–5 günde çimlenen kinoaların hasadı 90–120 gün içinde yapılabiliyor. Verimli toprakta tam güneş ışığı alarak yetiştirilen kinoaların kilosu 9 ila 12 TL arasında satılıyor. Kinoa yetiştiriciliğine olan talep ülkemizde armaya devam ediyor.

7- Web Sitesi Kurmak

Belli bir alanda bilgi birikiminiz var ve bunu kalıcı bir şekilde değerlendirmek istiyorsunuz. Öyleyse bunun en mantıklı yolu bir web sitesi kurmak. Uzmanı olduğunuz alanda bir web sitesi açarak, ciddi anlamda paralar kazanabilirsiniz. Bunun için uzman web tasarımı yapan firmalara, profesyonel bir web sitesi hazırlatarak, bilgilerinizi paylaşıp üye sistemi ile üyelerinizi artırdıktan sonra Google Adense gibi reklâmlardan reklâm alarak ta kazancınızı katlayabilirsiniz.

8- Evden Yemek Yapım İşleri

Yemek yapmak konusunda bir uzman iseniz ya da evde güzel yemekler yapan birileri varsa, bu yetenekten yararlanmak için en güzel çözüm, evde yemek yapmak ve dışarıya satmak. Bunun için mutfak malzemelerinizi, günlük kullandıklarınızdan ayrı tutmak gerekmektedir. Yeni malzemeler alın ve işe başlayın. Bir süre kendinizi deneyin. Bu işte başarılı mısınız? Müşteri gelmeye başladı mı? Bir süre deneme yaptıktan sonra işinizi şirket ortamına bile taşıyabilirsiniz. Önemli olan siparişleri zamanında teslim etmek ve hijyen kurallarına uymak. Zamanla işleriniz yolunda gidecek ve hem müşteri sayınız hem de kazancınız artacaktır.

Not: Düşük Sermaye ile İş Kurma adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

9- Yaşlılar İçin Eşya Taşıma

Yaşlı kişiler için eşya taşıma özellikle yalnız yaşayanlar için büyük zorluktur. Düşük sermayenizle kuracağınız bir taşıma şirketi ile yaşlı kişilere hizmet verebilirsiniz. Küçük bir kapalı kamyonet alma imkânınız varsa alabilir, yoksa kiralayabilirsiniz.

Yaşlı evi taşımanın bir farklı yöne evi taşıdıktan sonra diş fırçasına kadar tüm eşyaların düzenini sağlamanızdır. Yani evi kullanıma hazır bir hale getirmelisiniz. Bunun için ailenizdeki kadınlardan destek alabilirsiniz. Bu iş yeri yeni gelişmeye başlayan bir iş ve eğer kendi bölgenizde böyle bir iş yoksa ilk atılımı siz yapabilirsiniz.

10- Takı Dükkânı Açmak

Takılar, kadın olsun erkek olsun sürekli olarak ilgi çeken aksesuarlardır. Bir takı dükkânı açmak için gerekli sermayeniz varsa bu işin iyi kar getiren işlerden biri olduğunu unutmayın. Sadece yeteneğiniz varsa, farklı tasarımlar yapmak ya da farklı tasarımlar getirtmek yararınıza olacaktır. Kişiler farklı takılar kullanmayı sever. Yani her ürün farklı bir özgünlükte olmalı.

11- Düğün Organizatörlüğü

Düğün sezonu açıldığında en çok ihtiyaç duyulan, düğün organizatörleridir. Düğünlerinde farklı konseptler uygulamak isteyenlerin tercih ettikleri düğün organizatörleri, bir düğünle ilgili her şeyle, bütçe dâhilinde ilgilenirler. Küçük bir maliyetle kurabileceğiniz düğün organizatörlüğü işinden, farklı konseptler uygulayarak çok iyi kazanç elde edebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken birlikte çalışacağınız kişilerin işlerinde uzman olmaları gerektiğidir.

12- İmaj Danışmanlığı  

Sadece kişiler değil şirketler de imaj danışmanları ile çalışmaya başladılar. Piyasada tutunmak ve diğer rakiplerinden öne geçmek için imaj danışmanları ile çalışan şirketler, kendilerini ve personellerini kıyafetlerine kadar her şeyleriyle değişikliğe gitmektedir. Bunun için imaj danışmanlığı geleceğin kazandıran mesleklerinden. Siz de eğer yeteneğiniz varsa imaj danışmanlığı yapabilirsiniz.

13- Web Tasarımcılığı

Web tasarımcılığı günümüzün karlı mesleklerinden. Şirketlerin kendilerini hem ülkeye hem de ülke dışında internet ortamında tanıtmak için web sayfalarına ihtiyaçları olmaktadır. Siz de bu şirketlere web sayfaları hazırlayarak oldukça iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. SEO kurallarına uygun olarak yazacağınız tanıtım ve blog yazıları ne kadar iyi olursa, zaman içinde müşteri sayınız da artacaktır.

14- İçerik Üretim Sitesi Kurmak

Şirketler, firmalar, blog sahipleri tanıtımlarını veya ihtiyacı olan yazıları içerik üretim sitelerinden karşılamaktadır. Düşük maliyetli ancak işler çoğaldıkça, bireysel çalışabileceğiniz gibi bünyenize yeni yazarlar katarak, yazar topluluğu ile de çalışabilirsiniz.

15- Temizlik Firması Açmak

Hastaneler, okullar, kurumlar ve evler. Bunların temizlik ihtiyacını genelde profesyonel şirketler üstleniyor. Siz de bir temizlik firması kurarak, buraların temizlik işlerini yapabilirsiniz. Temizlik işi her daim karlı işlerdendir.

16- Halı Yıkama Yeri Açmak

Halı yıkamak ev kadınları için büyük sorundur. Yıkaması, kurutması derken oldukça yorucudur. Halı yıkama yerleri bu gibi durumlarda ev kadınlarının hizmetindedir. Ayrıca kurumlar, okullar ve hastaneler gibi yerlerde tüm bu işler profesyonellere verilir. Halı yıkama işi karlı işlerden. Ayrıca temizlik şirketi ile birlikte halı yıkama işi de yaparsanız iki kat kazanç elde etmiş olursunuz.

17- Oto Yıkama Yeri Açmak

Oto yıkama işinde dükkânı açmak istediğiniz yeri iyi belirlemek, işinin ehli personel bulmak ve vereceğiniz kaliteli hizmet ile oto yıkamacı olarak çok iyi kazanç elde edebilirsiniz. Türkiye’de kayıtlı araç sayısının her geçen gün arttığını düşünürsek karınız her gün artacaktır. Sizden beklenen temizliklerin yapılırken detaylı yapılması ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi.

18- Teraryum ve Minyatür Bahçe Yapıp Satmak

Teraryumları hepimiz biliriz. Minik bir cam fanus içine bitki ve minyatür aksesuarlardan oluşan mini bir dünya kurulmasıdır. Teraryumlar evleri ve işyerlerini süsler ve hoş bir hava oluşturur. Bir teraryumun maliyeti kullanılacak malzemenin çeşitliliğine göre değişir. 1830’lu yıllarda Dr. Nathaniel Ward’ın buluşu olan teraryumlar artık tük dünyaya yayılmış durumda. Bir teraryumun satış fiyatı ise içindeki malzemenin çeşidine ve büyüklüğüne bağlı olarak 50 TL ile 1500 TL arasında değişiyor. Yani tek bir teraryumu maliyetinin çok üstüne satabilirsiniz.

19- Okul Kantini Açmak

Okul kantini açmak, biraz maliyetli olsa da getirisi yüksek işlerden biri. Artık hemen hemen her okulun bir kantini ve öğrenci sayısının yüzleri aştığını düşünürsek, kantin işi de kazançlı bir iş. Dikkat etmeniz gereken çocuklar için sağlıklı yiyecek ve içecekler sunmanız. Çünkü aileler artık çocuklarının sağlıksız yiyecek tüketmesine karşılar. Siz de sağlıklı yiyecekler hazırlayarak kantin işletmeciliği yapabilirsiniz.

20- Evden Çeviri İşi Yapmak

Bir veya birkaç dil biliyorsanız, evden çeviri işi yaparak bu yeteneğinizi kazanca dönüştürebilirsiniz. Hem de hiçbir sermayeye ihtiyaç duymadan. Bunun için bir internet sitesi kurabilir ya da sosyal medya aracılığı ile işinizi duyurarak çeviri işi yapabilirsiniz. Ayrıca internette popüler olan blog sayfa sahipleri ile görüşebilir ve blog yazılarını yabancı dillere çevirip çeviremeyeceklerini sorabilirsiniz. Böylece işiniz daha çok kazanca dönüşecektir.

Not: en karlı 50 iş fikri adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

21- Turşucu Açmak

En iyi turşu limonla yapılır. Hayır sirkeeee. Bu repliği hepimiz çok iyi biliriz. Yeşilçam’ın o güzel filmine gitti aklımız öyle değil mi? Her ikisiyle de güzel olur ve ben bu işte ustayım diyorsanız işte size güzel bir iş fikri. Turşucu dükkânı açmak. Ev yapımı turşulara özellikle çalışan kesimden büyük rağbet olduğunu düşünürsek, turşucu dükkânı açmak ideal bir fikir. Lokasyonu uygun bir yerde açacağınız turşu dükkânı ile yaz kış demeden çok iyi kazanç elde edebilirsiniz.

22- Taze Sıkılmış Meyve Suyu Satışı Yapmak

İnsanlar artık sağlıkları konusunda bilinçli hareket ediyor. Yiyecek ve içeceklerin tazesini tercih etmeye çoktan başladı. Siz de işlek bir yerde bulacağınız bir dükkânda, taze portakal suyu, elma suyu ve nar suyu gibi meyvelerin sularını sıkıp satabilir ve ev yapımı limonata hazırlayabilirsiniz. Hem mevsim kazandıracak işlerden biri.

23- Stant Kurmak

Takı ya da örgü işi veya aksesuar işi yapıyorsunuz. Bunların satışını yapmak için belediyeye belli bir ücret ödeyerek belli dönemler ya da yıllık olarak stantlarda işinizi ticarete dökebilirsiniz. Belediyelerin hazır stantları mevcut. Gerekli görüşmeleri yaparak ve bedelleri ödeyerek bu işten işi kazanç elde etmeniz mümkün.

En Karlı İş Fikirleri

Eğer sizde yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız, Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposu olan Kobi Vadisi’nden faydalanabilirsiniz.

İncelediğiniz iş modellerinden farklı daha çok alternatife ulaşmak için; yeni iş fikirleri adlı kategoriyi de incelemenizi tavsiye ediyoruz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    ömer özden yorumu:

    Merhaba Arkadaşlar sizde düşük sermaye ile kendi işinizi kurmak ister misiniz?

    Sistemin adı: ***

    Bu sadece bir e-ticaret sitesi değil aynı zamanda 4 aşamalı kazanç sistemi de mümkün eğer müsaitseniz siteye kayıt olup inceleyebilirsiniz.

Yorumunuz