Yatırımcı Arıyorum

Döviz Bürosu Açmak

Döviz Bürosu Nasıl Açılır?

Döviz bürosu dünya üzerinde en çok talep edilen para birimlerinin TL’ye dönüştürülebilmesi veya TL’nin diğer para birimlerine dönüştürülebilmesi için açılır. Dünya üzerinde en çok işlem hacmine sahip olan para birimleri şu şekildedir; Dolar, Sterlin, Euro, Japan Yeni, Avustralya Doları, İsviçre Frangı ve Kanada Doları. Döviz bürosu açmak isteyen girişimciler TL para birimini bu para birimlerine dönüştürebilmek isteyen veya tam tersi işlemleri yapmak isteyen kişilerin talebini karşılamak amacıyla kurulur.

Türkiye’de 2018 yılında, ülke genelinde yaklaşık 800 adet döviz bürosu bulunduğunu açıklanmıştır. Devlet tarafından yapılan düzenleme ile döviz büroları belirli bir sınıflandırılmaya tabi tutulmaya başladı.

Yeni düzenlemeye göre döviz büroları; A ve B tipi olarak sınıflandırılmıştır.

Döviz Bürosu Açma Şartları Nelerdir?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Girişimcilerin döviz bürosu açabilmesi için kuruluş izni ve faaliyet izni alması gerekmektedir. Girişimcilerin Bakanlığa ilk önce kuruluş izni için başvuruda bulunması ve ardından olumlu yanıt alınması halinde faaliyet izni alması gerekir.

Faaliyet izni için gereken şartlar şu şekildedir;

 • Şirket ana sözleşmesinin taslağı
 • A tipi döviz büroları için iç kontrol görevlilerinin müflis olmadıklarına, konkordato ilan etmediklerine dair yazılı beyanları
 • Başvuruda bulunulan tarihten itibaren son beş yıl içinde faaliyet izni veya şube faaliyet izinlerinin Bakanlık tarafından iptal edilmiş yetkili bürolarda ortaklığı bulunmadığına veya yönetim kurulunda yer almamış olduğuna dair yazılı beyanları
 • Girişimcilerin adli sicil kayıtlarıyla ilgili belgeleri olmalı. Eğer başvuruda bulunan başvuru sahibi tüzel kişi ise tüzel kişi kurucularının ortaklarının hepsinin adli sicil kayıtlarına dair belgelerin olması gerekir
 • Girişimcilerin veya yüzden on oranından fazla ortaklık payı bulunan ortakların vergi borcu olmadıklarına dair vergi dairelerinden alınacak belgelerin olması gerekir
 • Döviz bürosu açmak için başvuruda bulunan girişimcilerin gerçek kişi olması halinde gerekli tebliğin ek 1 kısmında bulunan, tüzel kişilerin için ek 2 kısmında bulunan örneklere uygun şekilde noter huzurunda düzenlenen imza atılacak bir beyanname düzenlenmesi gerekir
 • Bakanlık tarafından ekstra istenecek diğer belgelerin eklenmesi gerekir

Bu şartları sağlayan girişimcilerin Bakanlığa başvuruda bulunarak döviz bürosu açma işlemlerine başlayabilmesi mümkündür. Bakanlık tarafından onaylanan başvurular sonucunda girişimcilere kuruluş izni verilmektedir.

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin gerekli şartları sağladıktan sonra Bakanlık tarafından verilen kuruluş izninden sonra girişimcilerin faaliyet izni almaları gerekmektedir. Bakanlığa faaliyet izni için başvuruda bulunmak istediklerinde bazı belgeleri sağlaması gerekmektedir.

Kuruluş izni için gereken belgeler şu şekildedir;

 • Döviz bürosu açmak isteyen girişimciler anonim şirket kurmalılar.
 • Şirketin ana sözleşmesinde bulunan ticaret unvanında A tipi döviz bürosu açanların ‘yetkili müessese’, B tipi döviz bürosu açanların ‘sınırlı yetkili müessese’ ibaresinin bulunması gerekir.
 • A tipi döviz bürolarının sermayesi en az 5.000.000 TL, B tipi döviz bürolarının sermayesi en az 1.000.000 TL olması gerekir.
 • Şirketin ana sözleşmesinin Türk Para Kıymetini Koruma hakkında olan mevzuat hükümlerine uygun olması gerekir.
 • 10 veya daha fazla tüzel ve gerçek kişilerden oluşan ortaklıklarda A tipi döviz bürosu işleten girişimcilerin döviz bürosu için iç kontrol görevlisi ataması gerekmektedir.
 • Hisse senetlerinin nama yazılı olması ve nakit karşılığında çıkarılması gerekiyor.
 • Şirketin ana sözleşmesinde yer alan asgari şirket sermayesinin nakden veya defaten ödenmesi gerekir. Aynı zamanda ödenmiş sermaye miktarının onda birine karşılık gelen miktarının Kamu Sermayeli Bankalar ve Kamu Sermayeli Katılım Bankalarının birine yatırıldığını gösteren belge veya teminat mektubunun alınması gerekir.
 • A tipi döviz büroları için 500.000 TL, B tipi döviz büroları için 200.000 TL başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren belgenin alınması gerekir.
 • Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin müflis olmaması, konkordato ilan etmemiş olması veya girişimci hakkında iflasın ertelenmesine yönelik karar verilmiş olmaması gerekir.
 • Girişimcilerin taksirli suçlar hariç olmak üzere yüz kızartıcı suçlar (hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık vs.) işlememiş olması gerekir.

Döviz Bürosu Açma Maliyeti Nedir?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimciler için iki seçenek vardır. Sıfırdan şirket kurmak veya döviz bürosunu devralmak. Girişimcilerin döviz bürosunu açmak için izleyeceği süreçler ve devralmak için izleyeceği süreçler hemen hemen aynı sürede devam etmektedir.

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin sermaye miktarının fazla olması gerekir. Bu nedenle döviz bürosu açmak girişimciler için maliyeti yüksek olabilir. Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin ortalama maliyeti 750.000 TL ve 2.000.000 TL arasında bir maliyetle açılabilir.

Döviz Bürosu Kazançları Ne Kadardır?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin kazançları büronun açılacağı konuma bağlı olarak değişim gösterebilir. Turistlerin yoğun olduğu yerlerde açılan döviz bürolarının kârlılığı oldukça fazla olabilir. Döviz bürolarında işlem yapılan paralar üzerinden girişimciler; %5 ile %30 arasında kazanç sağlayabilmektedirler. Döviz bürosu üzerinden yapılan işlemler ne kadar fazla olursa girişimcilerin kazançları o kadar artacaktır. Bu nedenle girişimcilerin kazanç miktarının arttırmak istemesi halinde turistlerin çok olduğu konumlara döviz bürolarını açmaları daha kârlı olacaktır. Turistlerin çok olduğu bir yere döviz bürosu açan girişimcilerin aylık ortalama kazancı 100.000 ile 500.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Döviz büroları yalnızca turistlerin para bozdurma işlemlerinden kazanç sağlamamaktadır. Döviz büroları firmaların ihracat ve ithalat işlemlerini üstlenerek kazanç sağlayabilirler. Aynı zamanda döviz bürolarının döviz yetersizliği yaşaması halinde Merkez Bankası tarafından destek alabilmektedir.

Orta büyüklükte olan bir döviz bürosunun kazancı 10.000 TL ve 50.000 TL arasında değişim gösterir.

Döviz Bürolarının Faaliyet Alanları Nelerdir?

Döviz bürolarının A tipi ve B tipi olarak sınıflandırılması nedeniyle faaliyet alanlarında farklılıklar oluşmaktadır. Aynı zamanda döviz bürolarının sınıflandırmasına göre başvuru şartlarında değişiklikler meydana gelmektedir.

A tipi bir döviz bürosunun faaliyet alanları şu şekildedir;

 • A tipi döviz bürolarının borsaya üye olması şartı aranır. Borsaya kayıt olan A tipi döviz büroları gerekli yönetmelikle kıymetli taşlar, standart ve standart dışı işlenmemiş olan madenlerin ihracatını ve ithalatını yapmak gibi işlemleri yapabilir
 • Bir iş günü içerisinde transfer emrinin verilmesi veya fiziki teslimatın yapılması şartıyla transfer izni bulunan aracı kurumlar aracılığıyla yabancı para alıp satmak
 • Elektronik para kuruluşu ve ödeme kuruluşlarının temsilcisi olarak faaliyette bulunulması
 • Banka kartlarıyla sınırsız, kredi kartlarıyla 10.000 ABD dolarına kadar yabancı para alım satımı yapmak
 • Müsteşarlık tarafından izin alınması koşuluyla yurt dışına madeni yabancı para veya Türk lirası banknot sevkiyatı yapmak

B tipi döviz bürolarının faaliyet alanları şu şekildedir;

 • Kaydi para harici yabancı paraları alıp satmak
 • Merkez Bankası tarafından belirlenen koşullar dahilinde döviz nakit çekleri satın almak
 • Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlükleri tarafından üretilen basılı altınların alım satımını yapmak

Döviz Bürolarının Sınıflandırılmasına Göre Açılışı

Döviz bürolarının A tipi ve B tipi olarak sınıflandırılmasına göre açılış işlemlerinde farklılıklar oluşmaktadır.

A tipi bir döviz bürosunun açılışı;

 • A tipi döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin ilk önce faaliyet izni alması gerekmektedir
 • Faaliyet izni almak isteyen girişimcilerin başvuru esnasında 500.000 TL ödemesi gerekiyor
 • A tipi döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin en az 5.000.000 TL ödenmiş sermayesinin bulunması gerekiyor

B tipi döviz bürosunun açılışı;

 • B tipi döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin ilk önce faaliyet izni alması gerekir
 • B tipi döviz bürosu faaliyet izni başvurusu için 200.000 TL ödenmesi gerekiyor
 • Ödenmiş sermayenin B tipi döviz büroları için en az 1.000.000 TL olması gerekiyor

Not: bu iş fikrinin hazırlanmış olduğu tarihteki şartları ile günümüz şartları farklılık gösterebilir.kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Akdeniz bölgesinde 8 adet döviz büromuz(yetkili müessesemiz) bulunmakta. malesef ki hazine yeni döviz bürosu açılışına izin vermiyor ancak hazırda olan bir döviz bürosunu almanız gerekiyor. Bunun ise sadece ortalama satış fiyatı 450.000 dolar civarı. ancak istenilen özellikleri taşımak nerede ise imkansız

Yorumunuz