Yatırımcı Arıyorum

Koronavirüs Günlerinde Yapılabilecek İşler

Yakın zamanda gerçekleşen ve tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan Koronavirüs krizi, pek çok işin askıya alınmasına neden oldu. Küçük ve orta ölçekte pek çok işletme, kapılarını ya sınırlı süreli ya da sınırsız olarak kapattı. İşe alımlar da büyük ölçüde ertelendi.

Pandemi süresince pek çok işte faaliyetler durdurulduysa da, bazı endüstrilere olan talep canlandırıcı bir hızla artmaktadır.

Covid-19’un, küresel olarak evden çalışmayı teşvik ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bu tüm dünyada işlerin beklemede olduğunu göstermez. Tüm dünyadaki işletmelerin uzaktan çalışmayı, iş modellerini ayarlamayı öğrendikleri anlamına gelir. Tüm Dünya’da olduğu gibi, ülkemizde de mevcut Koronavirüs krizine uyum sağlayacak ortamlar yaratılmaktadır.

Koronavirüs Günlerinde En Çok Talep Gören İşler

Koronavirüs günleri aslında, bir iş değişikliği yapmak istiyorsanız, ya da kendinize bir iş kurmak düşüncesindeyseniz, ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız, düşünmek için en iyi fırsat. Kariyeriniz için harika fırsatları belki de bu günlerde yakalayabilirsiniz.

Bir iş kurmak, gerçekten isteyen için zor değildir. Yüksek maliyetler gerektiren işler eskide kaldı. Artık biraz temkinli davranmakta yarar var.

Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposu olarak, bizde bu dönemde sizin için yapılabilecek 9 farklı iş fikrini hazırladık:

1- Müşteri Hizmetleri

Bir işletme için müşteri hizmetleri çok önemlidir. Salgın günlerinde özellikle evden çalışmak durumunda kalanlar için, müşteri hizmetlerinde çalışmak, işsiz kalmakla ilgili endişeleri yok eder. Salgın günlerinde, internet sitelerinden alışverişler arttı. Satın alınan ürünlerde herhangi bir sorun ya da kargo gecikmeleri sonucu insanların aradıkları ilk yer, alışveriş yapılan yerin müşteri hizmetleri bölümüdür.

İnternetten satışlar artınca iki sektörde işe alımlar önem kazandı. Müşteri hizmetleri ve kargolar. Yoğun taşıma yükü karşısında bu iki sektörde işe alımlar başladı. İş ilanları sitelerinde evden çalışılmak kaydıyla, müşteri hizmetleri birimlerine eleman arayan şirketler de arttı. Siz de bu sitelerden kendinize uygun iş ilanlarına bakabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinde çalıştığınızda aylık 2.000 – 3.500 TL kazanmanız mümkün. Veya bu alanda yeni bir iş kurarak, krizi fırsata çevirenlerden olabilirsiniz. Ortalama 50 bin TL civarı bir maliyetle, çağrı merkezi / call center şirketi açabilirsiniz.

2- Kargo Dağıtım Elemanı

Belirttiğimiz üzere, salgın günlerinde internetten satışlar artış gösterdi. Kargo firmaları artan talepleri zamanında müşterilere ulaştırmak için, üstün bir çaba gösteriyor. Bu yüzden kargo firmaları, müşterilerine sorunsuz hizmet verebilmek adına her şehir ve ilçede yeni eleman arayışındalar.

Kargo şirketleri dönemsel olarak ilanlar veriyor. Bu ilanları takip ederek kargo sektöründe çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu şirketlerde 2.500 – 3.500 TL arası ücret vermekte.

3- Metin ve İçerik Yazarlığı

Son yılların en gözde işlerinden olan metin ve içerik yazarlığı, özellikle evden çalışmak zorunda olanlar ve yazma yeteneği olanlar için iyi fırsatlar sunuyor. Bilgilendirici içeriklerin yayınlandığı web sitesi sayıları her gün artıyor. Bu sitelerde yayınlanacak makaleleri yazacak editör ve metin yazarı ilanları yayınlanıyor.

Twitter, Instagram, Facebook uygulamaları hakkında bilgi sahibi iseniz, bu uygulamaları iyi şekilde kullanabiliyorsanız, güncel olayları ve trendleri yakından takip edebiliyorsanız, sosyal medyaya uygun içerikler hazırlayabiliyorsanız, sosyal medya veya web siteleri için metin yazarlığı yapabilirsiniz.

Kendiniz bir web sitesi ile anlaşarak yazılarını günlük yazıp yayınlayacağınız gibi, web sitelerine içerik üretimi yaptıran aracı siteler aracılığı ile de yazarlık yapabilirsiniz. Yazarlıktan kazanacağınız ücret ise (performansınıza bağlı olarak), 500 – 3.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

4- Web Sitesi Kurmak

Bir ya da birkaç konuda bilgi sahibisiniz. Ve koronavirüs salgın zamanlarında bir iş yapıp gelir elde etmek istiyorsunuz. Hakim olduğunuz konularla ilgili bilgilendirici bir web sitesi açabilir, kendi birikimlerinizi insanlarla paylaşabilirsiniz.

Web sitenizde trafiğiniz arttıkça, kazancınızda buna göre artacaktır. Bu yüzden günlük olayları ve trendleri takip ederek, sitenizi güncel tutacak yazılar ve videolar paylaşarak, iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

İşletme, ekonomi, finans, sağlık, eğitim ve hukuk gibi alanlarda bilgi sahibi iseniz, kendinize ait bir web sitesi kurarak, birikiminizi kazanca dönüştürebilirsiniz. Eğer web sitesi kurmak hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu konuda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Kuruluş için küçük bir miktar ödemeniz gerekir ancak bunun kat kat fazlasını kazanabilirsiniz. Koronavirüs günlerinde evinizden çıkmak zorunla kalmadan kazanç elde etme imkânına sahip olabilirsiniz.

Buradan edineceğiniz kazanç, sitenizin aldığı trafiğe göre değişir. İyi bir başlangıç ile ortalama; 500 TL ile 5.000 TL ve katlarını kazanmanız mümkün.

5- Ürün Satış Sitesi Kurmak

Koronavirüs salgınından evvel ticaret işi yapıyordunuz ancak salgın nedeniyle dükkânınızı kapatmak zorunda kaldınız. Stokta mallarınız mevcut ve gelir kaybı yaşamamak için bu ürünleri satmanız gerekli. Bunun tek çaresi ise bir web satış sitesi kurmak.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle, artık satışlar internet ortamına taşındı. Bir satış sitesi kurarak ve ürünlerinizi uygun fiyatlara taşıyacak bir kargo firması ile anlaşma yaparak, ürünlerinizi rahatça satabilirsiniz.

Son zamanlarda milyonlarca tıklama alıp alışverişlerin yapıldığı milyarlık alışveriş sitelerini düşünün. Geleceğin rekor alışveriş sitesini neden siz kurmayasınız. Unutmayın ki, krizleri fırsata çeviren kazanır. Her şey dâhil site maliyeti 2.000 – 5.000 TL kurulum maliyeti olan E-Ticaret satış sitesinden, ürünlerinize gelen talep doğrultusunda iyi kazançla satış yapabilirsiniz. Bol stok bulundurun ve süresinde kargoya vermeye özen gösterin. Ve müşteri memnuniyeti için geri bildirim almayı unutmayın.

Not: sizlerinde son dönemde gördüğü üzere, en fazla iş yapan sektörün market vb. işletmeler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle motokurye ile taşımacılık yapan birçok firma, gerçekten yüksek cirolarla gelirlerini katladı. Geçtiğimiz aylarda tıpkı bu konuyla ilgili kapsamlı bir iş modelini sizlerle paylaşmıştık. Arzu ederseniz Market Ürünlerinin Online Satışını Yapmak adlı iş fikrini de okumanızı tavsiye ediyoruz.

6- Evde Örgü ve Çeyiz İşi Yapmak

Son birkaç aydır evden çalışmalar daha ağırlık kazandı. İşten çıkartmalar oldu ve pek çok kişi işsiz kaldı. Bu durumda evinin geçimine destek olmak amaçlı, örgü ve dantel işleri yapan, ya da sandıktaki eski dantel ve kanaviçe işlerinin değerlendirilmesi arttı.

Özellikle mesleği çeyizcilik olanlar evlerinin bir odasını atölyeye çevirerek, çalışmalara başladı bile. Siparişler kargolar aracılığıyla kabul ediliyor ve kargo ile teslim ediliyor. Eğer dikiş, nakış, el örgüsü gibi bir yeteneğiniz varsa bunları Instagram ve Facebook sayfalarından da kendinize sayfa açarak, satış yapabilirsiniz. Geliriniz satışınıza göre değişecektir. Şayet bu aşamada bir tecrübeniz olmasa bile, çevrenizde bu işleri yapabilecek insanlar ile anlaşıp, hazır olan ürünlerin ticaretini de yapabilirsiniz.

Not: artık bu işlerin modası kalmadı, çok fazla kazanmaz diye düşünmeyin. Ülkemizde her yıl ortalama 550.000 çift evleniyor 🙂

7- E-Ticaret Yöneticisi ve Uzmanı

İyi derecede Excel bilginiz varsa, grafik tasarımı biliyorsanız E-Ticaret yöneticiliği ve uzmanlığı yapabilirsiniz. E-Ticaret yöneticisi, Gitti Gidiyor, N11.Com, Hepsi Burada, Çiçek Sepeti ve Trendyol gibi siteleri yönetebilen, ürünlerin takibini yapan, satışları artırmaya yönelik yaratıcı fikirleri bulunan kişilerin yaptıkları iştir. Yönetici, müşteri taleplerini takip eden, bilgilendirme yapan, pazardaki satılan ya da satışa sunulacak ürünlerin takibini yapar.

Eğer bu gibi işleri yapabilecekseniz, ilanları takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Kazancınız ise 3.000 – 10.000 TL arasında değişecektir.

8- Eğitim Videoları Hazırlamak

Koronavirüs, eğitim sistemini de oldukça yavaşlattı. Okullar geçici süre ile kapatıldı ve eğitim artık evlerden veriliyor. 20 yaş ve altı yaşlardaki çalıştığını ispatlayan genç çalışanlar harici çocukların sokağa çıkması kısıtlandı.

Bir branş sahibi eğitimci iseniz, bir müzik aleti çalmayı biliyorsanız, resim konusunda ya da sanatın bir dalında uzman iseniz, eğitim videoları çekip Youtube gibi platformdan paylaştığınızda, izlenme oranınıza göre kazanç elde edebilirsiniz. Kazancınız takipçi sayınıza ve izlenme oranına göre değişecektir. Yüksek takipçi sayısına sahip youtuberlerin yüksek kazanç elde ettiğini biliyoruz. Belki de gençlerin yeni idolü siz olabilirsiniz.

Ayrıca yine bu alanda uzman olduğunuz konularla ilgili, online workshop’lar hazırlayarakta hem para kazanabilirsiniz hem de bilinirliğinizi daha fazla arttırabilirsiniz.

9- Dezenfekte ve Temizlik Şirketi Kurmak

Salgın günlerinde en çok ihtiyaç duyulan şey, temizlik ve hijyen. Özellikle apartmanlarda, işyerlerinde, ofislerde temizlik ve hijyen önem kazandı. Temizlik firmaları, dezenfektan hizmetleri de vermeye başladı.

Çalışmak zorunda kalan kişilerin evleri ile çok fazla ilgilenemedikleri ve temizlik işlerini profesyonel kişilere bıraktığı bir gerçek. Ayrıca büyük işyerlerinde ve ofislerde de sürekli olarak temizlik işleri yapılıyor. Her yer dezenfekte ediliyor.

Pandemi sırasında dezenfekte ve temizlik faaliyetleri gösteren firmaların işleri yoğunluk kazandı. Temizlik sektörü zaten kazandıran sektörlerden ve Koronavirüs zamanında da bu sektöre olan talep arttı. Bu işle uğraştığınızda ise bulunduğunuz bölgedeki hane ve apartman sayısını göz önünde bulundurursak, iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca bu iş modeli sadece geçici bir iş olmayacaktır. Yapacağınız yatırım sonrası, uzun yıllar size kazandırmaya devam edecektir.

Ayrıca bu alanda bayilik alarak, daha fazla kitleye bağlı olduğunuz markayla birlikte ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: temizlik bayiliği veren firmalar sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yeni İş Fikirleri

Koronavirüs günlerinde halen ne iş yapacağınıza karar veremediyseniz, Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposu Kobi Vadisi’nde yer alan yüzlerce farklı iş modelini inceleyebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz