Yatırımcı Arıyorum

E-Ticaret Sitesi Kurmak ve Geliştirmek

E-Ticaret siteleri, satmak istediğiniz ürün ve hizmetin internet ortamında satışını ve pazarlamasını mümkün kılan bir sistemdir. Teknoloji ilerledikçe ve akıllı telefonlar hemen hemen herkesin hayatında önemli bir yer kapladıkça, e-ticaret sektörü yükselmeye devam ediyor.

E-Ticaret Alanında Mağaza Açmak

Hâlihazırda fabrikasyon olarak üretimini yaptığınız ya da kendi el emeğiniz olan ürünleri toptan ya da tek ürün olarak satmak istiyorsunuz. Fakat ne yapacağınızı da tam bilmiyorsunuz. Hepimizin bildiği üzere internet ortamında satış yapan çok büyük alışveriş siteleri var ve bu siteler milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilip her gün milyonlarca liralık alışveriş yapılıyor.

Kendinize ait bir site kurmadan evvel, bu alışveriş sitelerine üye olup, evvela bireysel satış yapmak ve daha sonra üyesi olduğunuz sitede bir mağaza açmak sizin yararınıza olacaktır. Profesyonel bir e-ticaret sitesi açmak uzmanlık gerektirir. Bunun içinde bu yüksek tirajlı bir satış sitesinde bir nevi staj yapmanız sizin yararınıza olacaktır çünkü bu dönem sizin internet satışı konusundaki başarınızı ölçmeniz açısından yararlıdır. Bu sitelerin bir eski yanı sizden belli bir komisyon aldıklarından dolayı fiyat belirlemenizi buna göre yapmanız gerekecektir.

Kendinize ait bir satış sitesi açmadan evvel deneyim kazanmak ve satış durumunuzu ölçmek amacıyla bu sitelerden başlamanız yararlı olacaktır. Ayrıca kendi satış sitenizi açtığınız zaman da yerleşik bir düzene oturuncaya kadar satışlarınızı ihmal etmemiş olursunuz. Bu da kazancınızın yok olmaması anlamındadır. E-ticaret Sistemi İle Şirketinizi Kat Kat Büyütün

Fiziki Mağazalar İle E-Ticaret Mağazaları Farkı

Fiziki mağaza kurmak maliyetli bir iştir. Dükkânı kiralamak, satış gereklerine uygun iç dizaynı yapmak, mal siparişleri vermek, personel çalıştırmak derken maliyeti milyonlarca liraları bulmaktadır. Uygun bir mağazanın tüm maliyetleri en iyimser tahminle 150–200 bin TL arasındadır. Ayrıca gerekli yerlere kayıt olmak içinde belli bir parayı gözden çıkartmanız gerekir. Bir de doğru lokasyonu seçmediğiniz takdirde iş yapamayıp, mağazanızı kapatma durumunuz da mevcuttur.

Fiziki mağazaların bir iyi yanı, satın alınmak istenen ürünle müşterinin temas halinde olmasıdır. Yani müşteri alacağı kıyafetin kumaşına bakabilir, kıyafeti deneyebilir ve buna göre alım kararı verebilir. Ancak sadece belli bin lokasyon dâhilinde satış gerçekleşir. Yani sizin İstanbul Fatih’te sattığınız bir ürünü yine İstanbul Beyoğlu’nda oturan biri satın alamaz, yolu mağazanıza düşmediği sürece.

E-ticaret mağazaları, fiziki mağazalara göre satış açısından daha avantajlıdır. Diyelim ki ürünü İstanbul’da e-ticaret sitesinden satışa sunduğunuz an sadece İstanbul değil tüm Türkiye hatta o sitelerden ürün satın alan ülkelerdeki insanların da görüp satın alma imkânı da yakalanmış olur.

E-TİCARET SİTESİ KURMAK

E-ticaret sitesi kurmak sanıldığı gibi basit bir iş değildir ve kesinlikle iyi sonuç alınması için profesyonel destek alınması gereklidir. Bunun için e-ticaret sitesi hazırlayan profesyonellerden yardım alınması daha sağlıklı olacaktır

E-ticaret sitenizi gerekli yardımı ve izinleri alarak kurdunuz ve satışa başladınız. Kargolarla anlaşarak ürünlerin vaktinde ve hasar görmeden alıcıya ulaştırılmasını talep etmeniz önemlidir. Kargoya verildiği andan itibaren ürünün alıcıya ulaştığını da takip etmeniz gereklidir. Bu sebepten ürün takip sistemi de siteye dâhil ettirilebilir. Home Ofis E-Ticaret Nasıl Açılır

E-Ticaret Sitelerinin Avantajları

  • E-ticaret siteleri ile 7/24 satış yapmanız mümkündür.
  • Ürünün adedi önemli değil, ne kadar isterseniz o kadar çok ürünü satışa sunabilirsiniz.
  • Dijital pazarlamanın avantajı olarak çok geniş kitleye ulaşabilirsiniz.
  • E-ticarette mesai saati yoktur ya da pazar günü satış yapılamamak gibi bir sorununuz da olmayacaktır.
  • Siteyi kurmak için yüksek maliyet gerekmeyecektir. Sadece işlerin takibi için bilgisayar sistemlerini iyi bilen birinin desteği gereklidir ki bu aile üyelerinden biri de olabilir. Bir ticaret sitesi kurmanın maliyeti tüm sistemler dâhil en yüksek olarak 2.000 TL ile 10.000 TL civarındadır. Bu sistemler vereceğiniz hizmete göre düzenlenmektedir.
  • Sitenizden daha önce alışveriş yapmış bir kişiye, ileri ki tarihlerde tekrar ulaşıp tekrar alışveriş yapma çağrısında bulunabilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan e-ticaret iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

E-Ticaret Sitesini Geliştirmek İçin Yapılabilecekler

Bir e-ticaret siteniz var ve geliştirmek istiyorsunuz. Bir site sadece satış amaçlı olursa iyi etki sağlar ama siteye ek hizmetler de eklerseniz sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.

Video Yüklemek

Kendi kurduğunuz bireysel satış sitenizde geliştirmeler yapıp satışlarınızı artırabilirsiniz. Bunun için müşteriye verdiğiniz değeri göstermeniz gerekir. Bir video hazırlayın. Bu videoda siparişin alındığı andan itibaren, paketlenme sürecini ve kargo sürecini de dâhil ederek, ürünlerin nasıl ulaştırıldığını müşterilerinizin görmesini sağlayın. Ya da ürün kendi üretiminiz ise bunun hakkında videolar çekip zaman zaman siteye yükleyin. Müşteri değeri sizin de değerinizi artırır.

İçerik Yazıları Ekleyin

İçerik yazıları, ürünün tanıtımı açısından oldukça önemlidir. Seo ve Yoast uyumlu içerik yazıları yüklediğinizde, insanlar ürün aramak için arama motoruna girdiğinde, sizin ürünlerinizin ve satış sitenizi en üstte göreceklerdir. Bunun için içerikleri wordpress tabanından kendiniz oluşturabilir ya da içerik üreten sitelerden talep edebilirsiniz. Yazılarınız ne kadar profesyonel olursa bu sizin yararınıza olacaktır.

Satışın Artması Amacıyla Kampanya ve İndirim Düzenleyin

Bir müşterinin satış sitelerinde en sevdiği kısım kampanya ve indirimlerdir. Sitenizde yapacağınız kampanyalar ve indirimler alışveriş sitenize katılımın yüksek olmasına neden olur. Sitenizde bunu duyurmanız yeterlidir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz