Yatırımcı Arıyorum

En Başarılı Satış Pazarlama Teknikleri

Satış ve Pazarlama Yöntemleri

Bir ürün üretiyorsunuz, satışını yapacaksınız ya da bir satış-pazarlama görevlisi olarak işe başladınız, kazancınızı artırmak ve işinizde başarılı olmak için hangi teknikleri kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

En Etkili Satış ve Pazarlama Yolları

Müşteri ile Temasta İlk 5 Dakika Kuralı

Bir müşteri satış yerinize adımını attığı andan itibaren ilk 5 dakika kuralını uygulamanızda yarar var. 5 dakikadan fazla bekleyen müşteri, kendisiyle ilgilenilmediğini düşünerek işyerinizi terk edebilir ve bir daha gelmeyebilir. Bu ayrıca imajınız açısından da iyi olmaz. Çünkü o müşteri başkalarına da sizin ilgisizliğinizden yakınabilir. Bu sebepten dolayı ilk 5 dakika içinde müşterilerinizle ilgilenin. Empati kurun. Siz de bir iş ya da alışveriş için gittiğinizde çok bekletilmekten hoşlanmazsınız. Bunu düşünerek hareket edin.

Müşteriyi Sabah Erken ve İş Çıkışlarında Arayın

Yapılan bazı araştırmalar neticesinde etkili bir satış ya da pazarlama yapmak için müşterinizi sabah 08.00–09–00 saatleri arasında ve akşam iş çıkış saatleri olan 17.00–18.00 saatleri arasında aramanız gerekliymiş. Çünkü diğer saatlerde müşteriniz yoğun olacağından ve akşam iş çıkışından sonra telefonlara bakma sıklığı azaldığından, bu saatler uygun saatlermiş.

Satış ve Pazarlama İçin Kolay Günler

Yine yapılan araştırmalar neticesinde satış yapmak için en uygun ve kolay günlerin Çarşamba ve Perşembe günleri olduğu belirlenmiş. Pazartesi ve Salı günleri satış rakamları düşüş gösteriyormuş ve satış için en kötü gün Cuma günüymüş. Bunun nedeni ise hafta tatili öncesinde insanların alışveriş yapmak istemedikleriymiş. Satış ve pazarlama için bu günleri dikkate almanızda yarar var.

Bir Sabit Telefonunuz Olsun

Telefon bir iş için en gerekli şey. Ama sabit bir telefon olması daha da önemli çünkü sabit telefonlardan aranan müşteri, satıcıya daha çok güveniyor. Satış planınızda bir sabit telefon, özellikle alacağınız bir kurumsal telefon numaranız bulunsun.

Pozitif Olun, Bol Bol Gülümseyin

Asık suratlı ve insanlarla iletişimi zayıf kişiler her zaman itici gelmiştir. Bu kişiler ne iş dünyasında başarılı olur ne de iyi bir satış elemanı olabilir. Bu yüzden daima pozitif olun ve gülümsemenizi ihmal etmeyin. Pozitif insanlar daima kazançlı çıkarlar.

Rakiplerini Kötülememek

Bir hizmet alımında bir müşterinin önünde binlerce satış yeri imkânı bulunmaktadır ve bunların her biri birbirine rakiptir. Müşteri size geldiğinde ve aynı iş için başka bir yer ile de görüştüğünü söylediğinde, rakibinizi asla kötülemeyin. Bu davranış pek etik saylanmamaktadır. Ayrıca müşteri üzerinde de iyi bir intiba uyandırmazsınız. Pazarlama Taktiklerinizi Geliştirmenin İpuçları

Sosyal Medyayı Kullanmayı İhmal Etme

Sosyal medya, günümüzün en etkili satış ve pazarlama platformlarından biri oldu artık. Satışlar ve tanıtımlar artık S-Ticaret yoluyla yürütülüyor. Bu da çok geniş bir kitleye ulaşmanız demek. Sosyal medya hesabı açın ve satış ve pazarlama işlerinizi buradan da yürütün. Böylece müşteri sayınız artacaktır.

Beden Dilinizi Kullanın

Beden dilini kullanmak, en az sözcükler kadar etkilidir. Pek çok müşteri beden dilinin kullanımına özen göstermektedir. Bu yüzden beden dilinizi geliştirip kendinizi ifade etmenizi sağlayacak eğitimleri almalısınız. Bunun için düzenlenen kurslara gidip kendinizi eğitebilirsiniz.

Upsell Tekniğini Kullanın

Upsell tekniği, bir satıcının müşterisini, daha yüksek kar elde etmek amacıyla, daha pahalı ürünleri almasına teşvik etme yöntemidir. Diyelim sinemaya gittiniz, bilet fiyatı 15 lira. Yanında patlamış mısır ve içecek ister misiniz? diye sorduklarını sinemaseverler iyi bilir. Ya da gittiğiniz hamburgerci, hamburgerin yanında kızarmış patates, salata ve içecek şu fiyata deyip sizin o pahalı ürünü almanızı sağlıyor. İşte buna upsell tekniği denmektedir. Siz de satışınızda bu tekniği uygulayıp, müşteriyi ikna ederek, daha yüksek tutara satış yapabilirsiniz.

YouTube video player

Müşteriyi Ödüllendirin

Müşterisi çok olan firmalara ve işletmelere baktığınızda, bu işletmelerin belli dönemlerde müşterisini ödüllendirmek ve daha çok müşteri çekmek adına çekilişler ve kampanyalar düzenlediği görülmektedir. Bunun için ürünlerinizden oluşan bir hediye sepeti, birkaç günlük yurt içi tatil gibi ödüllendirme faaliyetlerinde bulunun.

Satış Sonrası Destek Verin

Satışı yaptıktan sonra da müşteri ile irtibatınızı kopartamamanız, sizin açınızdan yararlı olacaktır. Müşterinin taleplerini karşılamak ve satış sonrası oluşan aksaklıkları gidermek açısından satış sonrasında da destek vermenizde yarar var.

Dürüst Olmak

Dürüstlük, başarının anahtarıdır. Dürüst olduğunuz takdirde müşteri çevreniz size güvenecek ve işinizde başarılı olacaksınız. Ne yaparsanız yapın, dürüstlüğünüzden asla taviz vermeyin.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz